Ah Nerede O Eski Meslekler Dediğinizi Duyduk! Günümüzde Olmayan 11 İlginç Meslek Türü

88PAYLAŞIM

Teknolojinin gelişimi ile birlikte insanın iş gücü azalırken bazı meslekler de bununla beraber azalıp en sonunda yok oldular. Unutulan bu meslek türlerini tekrar hatırlatmak adına, 9gag'in derlediği, artık günümüzde olmayan 11 meslek türünü sizler için düzenledik.

Kaynak: http://9gag.com/gag/ab6Y1q8?ref=fbp

1. Labut Düzenleyicileri

Labut Düzenleyicileri
Labut Düzenleyicileri

Bu mesleği yapanların geneli genç ya da çocuktu. Bovling oynamaya gelen müşteriler için labutları kendi elleriyle sıraya diziyorlardı.

2. Alarm İnsanlar

Alarm İnsanlar
Alarm İnsanlar

Ülkemizde hala benzer şekilde gelenek olarak ramazan davulculuğu yapılsa da burada iş biraz daha farklı. Görevleri insanları uyandırmak olan bu kişiler, özel olarak işe alınırlardı ve şahıslara özel çalışırlardı. Uyandırma yöntemleri arasında ise ses çıkaran bir çubuk kullanma, alkış ile ses çıkarma ve çakıl taşlarını pencere ya da kapılara atma vardı.

3. Buz Kesicileri

Buz Kesicileri
Buz Kesicileri

Oldukça tehlikeli bir meslek türü! Modern dondurma tekniğinden önce yaygın olan ve zorlu şartlarda icra edilen buz kesiciliği, donmuş göllerden testere ile buz keserek yapılıyordu.

4. Radar Dinleyicileri

Radar Dinleyicileri
Radar Dinleyicileri

Bir nevi askeri nöbet! Bu askerlerin düşman hava saldırılarını tespit etmek gibi görevleri vardı. Askerler akustik aynalardan oluşan bu sistemi odaklanarak dinleyip, duydukları sesler sayesinde düşman hava saldırılarını tespit ederlerdi.

5. Fare Yakalayıcıları

Fare Yakalayıcıları
Fare Yakalayıcıları

Bir dönem Avrupa'da yaygınlaşan bu mesleğe sahip olan insanlar fare populasyonunu kontrol ederlerdi. Enfeksiyon kapma riskine rağmen halkı hastalıklardan korumak için bu cefayı çekiyorlardı.

6. Lamba Görevlileri

Lamba Görevlileri
Lamba Görevlileri

Bu insanlar uzun çubuklar kullanarak gündüzleri sokak lambalarını söndürüp hava kararınca benzin ilave ederek tekrar yakarlardı. Elektrik lambalarının icadı ile bu meslek de tarihe karıştı. Ah be Edison! Kaç insanın ekmeğini aldın elinden!

7. Sütçüler

Elverişli soğutma ve koruma tekniklerinden önce mevcut olan bir meslek türüydü. Sütçüler günlük sütlerini kapı kapı dolaşıp satarlardı.

8. Kütük Sürücüleri

Kütükleri kamyonlara yüklemeden önce nehrin üzerinde batırmadan yüzdürerek işleme tutulacağı alana yönlendirerek götürürlerdi.

9. Santral Görevlileri

Santral Görevlileri
Santral Görevlileri

Alo alo santral... Günümüzde benzer olarak çağrı merkezi olarak adlandırılan birimler ve robotik olarak ''bunun için 3'e basınız'' sistemleri olsa da daha farklı olarak santral görevlileri, telefon ağlarını kontrol ederlerdi ve gerekli yönlendirmeyi yaparak uzun mesafeli telefon görüşmelerinin gerçekleşmelerini sağlarlardı.

10. Ceset Hırsızlığı

Adı hırsızlık olsa bile bu mesleği yapan insanlar yasal olarak üniversitelere araştırma için kadavra sağlamak amacıyla mezarlardan ceset çıkarmak göreviyle işe alınan insanlardı.

11. Fabrika İşçilerini Eğlendiren Kilise Konuşmacıları

Fabrika İşçilerini Eğlendiren Kilise Konuşmacıları
Fabrika İşçilerini Eğlendiren Kilise Konuşmacıları

Gün boyu ağır işler yapan fabrika işçilerini dinlendirmek ve eğlendirmek için kilise konuşmacıları tutulurdu. Bu konuşmacılar işçilere kitap okurlardı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duyguklc

Gerçekten çok ilginç meslekler varmış, internette rastladım ilginç fikirlerin olduğu bir site var ilginchizmetler.com dikkatimi çekti bence çok farklı site bakmanızı öneririm

hikka-mikazuki

Alarm İnsanlık tam bana göreymiş, bunu yapanlar uykusuzluk çeken insanlardır herhalde.

askito-muyum-ben

7. Sıradaki sütçülük kültürü Türkiye'de hala var. Hatta 2 gün önce 5 litre aldım :D :D

goofy

Çalışanlara sesli olarak kitap okumak aslında hala yapılabilir

aysegul-cemre-kalender

Gerçi bizimkiler anlamaz, ne kafa ütülüyon, derler.

goofy

çok farklı konular da isteyebilirler

Görüş Bildir