Görüş Bildir
Haberler
AGi 2022 Ne Kadar Olacak? AGİ Nedir, Asgari Ücrete Dahil mi?

AGi 2022 Ne Kadar Olacak? AGİ Nedir, Asgari Ücrete Dahil mi?

Hacer Tonay
15.12.2021 - 12:16

Aralık ayında yapılan asgari ücret toplantıları sonucunda belirlenecek zamlar milyonlar tarafından merak edilen konular arasında. Asgari ücrete yapılacak zammın sonucunu bekleyen vatandaş bir yandan da AGİ zammını merak ediyor. Birçok bekar, evli ve çocuk sahibi olan çalışanlar toplantıdan son çıkacak kararı bekliyor. Asgari ücret zammı için toplantılar aralık ayı içerisinde gerçekleşecek. Yeni yılda asgari ücrete yapılacak zam oranının belirlenmesi ile birlikte AGİ ücretleri de belli olacak. 1 Ocak 2022'den itibaren geçerli olacak asgari ücret zammı için görüşmeler sürüyor. Toplantıların önemli maddelerinden biri de Asgari Geçim İndirimi (AGİ) üzerindeki vergi kaybını önlemek. Konuya ilişkin yeni bir formül geliştirildi. Bu formül uygulanırsa, AGİ'de yüzde 30 bir artış yaşanabilir. Peki, milyonların merak ettiği AGİ ücretleri belli oldu mu? 2022 AGİ ücretleri ne zaman belli olacak? Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 2022'de ne kadar olacak? Asgari Geçim İndirimi nedir?

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Asgari ücrete yapılacak zammın açıklanması beklenirken bir taraftan da AGİ ücretleri de merak ediliyor. Gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonundan çıkacak karara çevrilmiş durumda. Milyonlarca vatandaşın 2022 AGİ zammı için geri sayımı başladı. 2021 yılı bekar AGİ ücreti 268,31 TL, evli ve eşi çalışmayan için 321,98 TL. Yeni yılın rakamlar değişkenlik gösterecek. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için ilki 1 Aralık'ta yapılan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı TİSK ev sahipliğinde gerçekleşti. Türk-İş ev sahipliğinde 2.5 saat süren ikinci toplantının en önemli başlığı 2022 Asgari Geçim İndirimi (AGİ) üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesine yönelik formül arayışı olmuştu. Asgari ücret zammı belirlenirken diğer tarafta AGİ zammı da açıklanacak. AGİ ücretleri belli oldu mu? 2022 AGİ ücretleri ne zaman belli olacak? Asgari Geçim İndirimi nedir? AGİ nedir? sorularının yanıtını da sizler için derledik. İşte merak edilen AGİ zammına dair tüm detaylar…

AGi 2022 Ne Kadar Olacak?

AGi 2022 Ne Kadar Olacak?

AGİ zammı, asgari ücret artışının gerçekleşmesi ile beraber belli olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Vedat Bilgin asgari ücret açıklamasında, ‘İşçilerimizin büyük çoğunluğu, yüzde 37'si 3 bin 750 ila 4 bin lira arasında beklentileri olduğunu söylediler. Yüzde 9'luk bir oran, 4 bin liranın üzerinde rakamlar telaffuz ettiler. Dolayısıyla burada sizlerin beklentisi nedir bilmiyorum ama toplumun, işçilerimizin beklentisini karşılayan ciddi bir asgari ücret artışını gerçekleştireceğiz.’ dedi.

AGİ Maaşı Nasıl Etkiliyor?

AGİ Maaşı Nasıl Etkiliyor?

Çalışanlar her ay bordrolarında görür Asgari Geçim İndirimi (AGİ) kalemini. İşverenler bu tutarı bir yandan çalışanlarına öderken diğer yandan Maliye’ye ödeyecekleri gelir vergisinden düşerler.

Hesaplanan AGİ, çalışanlara (net ücrete ilaveten) ödenir. AGİ’den kaynaklı çalışana ödenecek yıllık tutar; yıllık asgari ücretin yarısına, yüzde 15 oranı uygulanarak bulunuyor. 2021 için bu tutar bekâr bir çalışan için aylık 268,31 liraya denk gelmekte.

Çalışmayan eş ve çocuklardan dolayı çalışanlara ilave olarak ödenecek AGİ tutarları Tablo II’ den görülebilir.

2022 AGİ Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

2022 AGİ Zammı Ne Zaman Belli Olacak?

Asgari ücret tespit komisyonu ilk toplantısı gerçekleşti. Asgari ücret ikinci toplantı ise 7 Aralık’ta yapıldı. Yeni asgari ücret ve AGİ aralık ayı içerisinde yapılacak toplantıların sonunda belli olacak.

2021 Yılı AGİ Rakamları

2021 Yılı AGİ Rakamları

Bekar 268,31TL

Evli eşi çalışmayan 321,98 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 362,22 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu 402,47 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 456,13 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu 456,13 TL

Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 456,13 TL

Evli eşi çalışan 268,31 TL

Evli eşi çalışan 1 çocuklu 308,55 TL

Evli eşi çalışan 2 çocuklu 348,80 TL

Evli eşi çalışan 3 çocuklu 402,47 TL

Evli eşi çalışan 4 çocuklu 429,30 TL

Evli eşi çalışan 5 çocuklu 456,13 TL

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir?

Asgari geçim indirimi uygulamasından ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler yararlanabiliyor. 2007’den önce vergi iade zarfları vardı. Tüm çalışanlar yıl boyu alışverişlerinde topladıkları fiş ve faturaları zarfa yazıp işyerlerine verip vergi iadesi alıyorlardı. 2007’den itibaren vergi iadesi kaldırılarak yerine AGİ uygulaması geldi. İşverenler, çalışanların ücretleri üzerinden hesapladıkları vergiyi, AGİ kadar daha az ödüyorlar vergi dairesine. Hesaplanan AGİ’yi de çalışana net ücretlerine ilaveten ödüyorlar. AGİ’nin hesabı ise asgari ücret üzerinden yapılıyor. AGİ’den kaynaklı çalışana ödenecek yıllık tutar; yıllık asgari ücretin yarısına yüzde 15 oranı uygulanarak bulunuyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

AGİ Mİ HANİ NERDE MAAŞLA BÜTÜNLEŞMİŞ ARADA KAYNAMIŞ YOK OLMUŞ OLAN MI?