Görüş Bildir
Haberler
Afganistan'ın Yeni Merkez Bankası Başkanı: Ekonomi Eğitimi de Yüksek Öğrenim Diploması da Yok

etiket Afganistan'ın Yeni Merkez Bankası Başkanı: Ekonomi Eğitimi de Yüksek Öğrenim Diploması da Yok

Taliban yönetimi tarafından hafta başında Afganistan Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Hacı Muhammed İdris daha önce Taliban'ın ekonomi komisyonu başkanlığını yürütüyordu. İdris'in herhangi bir yüksek öğretim diploması bulunmuyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Savaşla ve ekonomik zorluklarla boğuşan Afganistan’da geçtiğimiz hafta yönetimi ele geçiren Taliban, ülkenin merkez bankası başkanlığına Hacı Muhammed İdris’i atadı.

Hacı Muhammed İdris, bankaların kapalı olduğu ve birçok devlet dairesinin boş olduğu ülkede, savaştan büyük hasar görmüş bir ekonomiye düzen getirmeyi amaçlıyor.

Ekonomi eğitimi yok

Ekonomi eğitimi yok

Sözcü'nün aktardığı habere göre, Afganistan’ın Cüzcan eyaletinden olan İdris’in herhangi bir ekonomi eğitimi bulunmuyor. Hakkında çok az bilgi bulunan İdris’in herhangi bir yüksek öğretim diploması da yok. Ancak İdris, bir süredir Taliban ekonomi komisyonu başkanlığını yürütüyordu. İdris ayrıca Taliban’ın öldürülen lideri Ahtar Mansur’un da yakın çalışma arkadaşıydı.

Taliban sözcüsü, Zabihullah Mücahid konu ile ilgili, “Kapalı olan kurumları organize etmek ve ekonomik sorunlara çözüm bulmak için bu pozisyona getirildi” dedi.

Taliban sözcüsü İdris’le ilgili, “Dünyada tanınmayan ama kilit pozisyonlarda bulunan ve büyük katkı sağlayan insanlar vardır. Hacı İdris de bunlardan biri. Dini eğitim bile almamış ama mali konularda bir uzman” açıklamasında bulundu.

Ekonomi zorda

Ekonomi zorda

AFP

İçeriğin Devamı Aşağıda

Afganistan uzun süredir büyük ekonomik zorluklarla boğuşuyor. Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından merkez bankasının uluslararası rezervlere erişimi donduruldu. Ayrıca Afgan vatandaşları, 15 Ağustos’ta Taliban’ın Afganistan’ın kontrolünü ele geçirmesinden bu yana bankalarından nakit çekemiyor.

Ayrıca bu süreçte ülkede temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları yüzde 35’e kadar yükseldi. Devlet çalışanlarına da herhangi bir ödeme yapılamadı. Kurumların organizasyonsuzluğu sebebiyle bu durumun ne kadar süreceği ise belirsiz. Hâlâ kapalı olan Afgan bankaları, operasyonlara başlamadan önce politika konusunda netlik ve güvence bekliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
105
18
11
6
3
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Erdoğan Taliban ile ters yanımız yok derken yoksa bundan mı bahsediyordu.

Art Ankara

Güzel yakalamışsın :D

Nurettin Bayar

Bir tane daha ülke var, güreşçiyi, topçuyu büyük büyük kurumların başına geçiriyor, o hangi ülke idi.

Pickle Rick

Pazartesi gelsin cumhurbaşkanı olarak başlasın.