Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adıyaman'ın Ünlü 'Yüzen Adaları' Karaya Zincirlendi...

 > 
136PAYLAŞIM

Yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çeken Adıyaman'a bağlı Çelikhan'daki yüzen adalar, 'gölde yer alan balık çiftliklerine çarpıp çökmesine neden olduğu' gerekçesiyle karaya zincirlendi...

Güven İslamoğlu'nun aktardığı bilgiye göre Adıyaman'a bağlı Çelikhan’da Çat barajının olduğu havza eskiden sazlıkmış. Baraj su tutunca bu sazlar tutunduğu kütleyle beraber su yüzüne çıkıp göl aynasında yüzmeye başlamış. 

Her yıl yüzlerce insan bu yüzen adaları izlemek, fotoğrafını çekmek için Çelikhan'a geliyor.

Adıyaman ve Malatya başta olmak üzere bölge illerden ziyaretçilerin ilgisini çeken yüzen adalarda vatandaşlar bir yandan doğal güzelliği seyrederken bir yandan da baraj göletinde balıklarını tutmanın keyfini çıkartabiliyorlardı. 

Ancak bu adalar artık yüzmüyor. Çünkü gölde balık çiftlikleri kurulmuş. Adalar, içi balık dolu havuzlara çarpıp çökmesine neden olduğu gerekçesiyle karaya zincirlenmiş.

Parçalanmaya başladı

Fotoğraf: Güven İslamoğlu

Oluşumu yüzlerce yıl süren bu kütleler karaya oturunca parçalanmaya başlamış. Bir doğal güzellik daha maalesef göz göre göre yok oluyor...

Güven İslamoğlu, CNN Türk'te yayınlanan Yeşil Doğa programında geçtiğimiz günlerde Çelikhan'ın simgesi yüzen adaları görüntülemişti

Yeşil Doğa programının 28 Mayıs tarihli programını alt kısımdan izleyebilirsiniz:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir