Görüş Bildir

etiket Adil Seçim Platformu Kamuoyundan Özür Diledi: 'Neler Yaptık, Neleri Yapamadık?'

Haberler
> Adil Seçim Platformu Kamuoyundan Özür Diledi: 'Neler Yaptık, Neleri Yapamadık?'

Adil Seçim Platformu seçim sonrası ilk açıklamayı yaptı. Açıklamada 700 bin gönüllüye teşekkür edildi ve 'Seçim öncesi ilan ettiğimiz seçim sonuçlarının gerçek zamanlı ilan etme taahhüdümüzü zamanında yerine getiremediğimiz için ve seçmenlerin bu yöndeki beklentisini karşılayamadığımız için samimiyetle özür dileriz' denildi.

Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Emek Partisi, DİSK, KESK, Birleşik Kamu İş, Atatürkçü Düşünce Derneği, Demokrasi için Birlik, Hak ve Adalet Platformu, Birleşik Haziran Hareketi, Memleket Biziz, Hürriyet Hareketi, Sandık Gücü, Sensiz Olmaz, seçim Süreci Meclisleri, Oyum Güvende, Anıtpark Forum, seçim 2018 Yurttaş Haber Ağı tarafından oluşturulan platform, bugün yazılı bir açıklama yaparak 24 Haziran gecesi neler yaşandığını açıkladı ve kamuoyundan özür diledi.

"415.000 sandık kurulu üyesi ve 295.000 müşahit görevlendirmesi yaptık"

"415.000 sandık kurulu üyesi ve 295.000 müşahit görevlendirmesi yaptık"

Adil seçim Platformu katılımcısı tüm siyasi partiler, meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve sivil inisiyatifler sandık kurulu görevlisi ve müşahit görevlendirmelerini, tek bir sandık boş kalmayacak şekilde hep birlikte yapmak üzere yola çıktık. Bu çerçevede, Türkiye sathında kurulacak 181.869 sandığın %99,6’sında, seçmen sayısı itibariyle yaklaşık 59 milyon seçmenin %99,9’unun oyunun güvenliğini garanti edecek şekilde yaklaşık 415.000 sandık kurulu üyesi ve 295.000 müşahit görevlendirmesi yaptık. Sandıkların kurulduğu andan  seçim sonuçları sağlıklı bir şekilde ortaya çıkana kadar yüz binlerce görevli ve gözlemcimizle etkin bir şekilde sandıkların başında hazır bulunduk. Bu yolla “her sandık başında en az iki görevlimiz olması” hedefimizi gerçekleştirdik ve yurt sathında seçim güvenliğinin sağlanmasında önemli rol aldık.

"Usul ve yasa dışı uygulamalara müdahale ettik."

"Usul ve yasa dışı uygulamalara müdahale ettik."

Oy verme işlemi bittiği andan itibaren sandık başlarındaki 700.000’in üzerindeki görevlimiz eliyle, tüm sandıkların ıslak imzalı birleştirme tutanaklarını çok kısa süre içerisinde Adil seçim  Platformu bileşeni siyasi partilerin seçim merkezlerine ulaştırdık. Bu yolla siyasi partilerin gerekli gördükleri yerlerde yasal itiraz haklarını usulüne uygun şekilde ve zamanında gerçekleştirmelerini sağladık.Yurt çapında görevli binlerce görevli avukatımız eliyle sandık başında yaşanan sorunlara, usul ve yasa dışı uygulamalara müdahale ettik.

"Sistemimizin çalışmasında ciddi sorunlar yaşadık."

"Sistemimizin çalışmasında ciddi sorunlar yaşadık."

Seçim öncesi tüm sandık başlarından, doğrudan alacağımız seçim sonuçlarını gerçek zamanlı olarak tüm Türkiye'ye duyuracağımızı ilan etmiştik. Ancak, oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, platform üyesi siyasi partilerin veri akışının başlaması ardından yaşanan Adil seçim uygulaması altyapısıyla entegrasyon problemleri sebebiyle, sandık başlarından gelen seçim sonuçlarını karşılaştırarak yayınlayacağımız sistemimizin çalışmasında, saat 21:00’e kadar ciddi sorunlar yaşadık. Bu süre içerisinde seçim sonuçlarını paylaşamadık.

Bu kapsamda seçim öncesi ilan ettiğimiz seçim sonuçlarının gerçek zamanlı ilan etme taahhüdümüzü zamanında yerine getiremediğimiz için ve seçmenlerin bu yöndeki beklentisini karşılayamadığımız için samimiyetle özür dileriz.

Yapılan açıklama sonrası sosyal medyadan tepkiler devam etti...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
322
202
39
28
14
11
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
fernwehisch

tepki gostermek neyin kafasi anlamiyorum, cok guzel dusunulmus bir uygulama gelistiriyorlar ki bu gercekten kolay bir sey degil. bu tarz her uygulamada ilk s... Devamını Gör

haylaz adam

sonun da biz de aldatıldık çok mutluyum....

delirium

Ben özürlerini kabul ediyorum. Evet, bunu tam olarak yerine getiremediler lakin ellerinden geleni yaptıklarını düşünüyorum. Halktan özür dilemeleri oldukça e... Devamını Gör