Adı 'Erdoğan Bey' Oluyor: Mavi Marmara Satıldı ve Artık Kamyon Taşıyacak

 > 
77PAYLAŞIM

31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye insani yardım götürürken İsrailli komandolar tarafından düzenlenen baskında 10 kişinin hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisi, bir armatör tarafından satın alındı. Haydarpaşa Limanı'nda 8 yıldır bekleyen Mavi Marmara, 3 aylık bir tadilattan sonra 'Erdoğan Bey' ismiyle RO-RO gemisi olacak.

Müze, hastane ya da otel olacağı konuşulan gemi 8 yıldır Haydarpaşa Limanı’ndaydı.

Milliyet gazetesinden Gökhan Karakaş'ın haberine göre Haydarpaşa Limanı’nda 8 yıldır bekletilen 93 metre uzunluğundaki geminin yolcu salonları kesilerek çıkartılacak ve güvertesi hangara dönüştürülerek kamyon taşımasına olanak sağlanacak. Müze, hastane ya da otel olacağı bile konuşulan gemi 3 ay sonra 'Erdoğan Bey' adıyla hizmet verecek.

'Mavi Marmara benim için gazi gemidir, denizle buluşmasını sağlayacağım'

Mülkiyeti İHH İnsani Yardım Vakfı’na ait olan gemiyi satın alan armatör Erdoğan Tümsek, geminin kendisi için 'gazi' bir gemi olduğunu söyleyerek denizle buluşmasını sağlayacağını belirtti ve şöyle konuştu:

''Vapurla yanından geçerken görüyordum ve sonunun ne olacağını düşünüyordum. 8 yıldır kullanılmıyordu ve adeta çürümeye terk edilmişti. Bir geminin işlememesi, denizde olmaması onun yok olması demektir. Birkaç yıl içinde geri dönülmez sorunlarla karşılaşacaktı. Mavi Marmara benim için bir gazidir. Gazi gemiyi kurtarmanın gururunu yaşıyoruz. Sahip çıkarak yok olmasının önüne geçtik. Halkımıza başka bir ulaşım aracı olarak hizmet verecek.''

2010 yılı başında İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından alınan gemi, Gazze seferinden sonra kullanılmadı.

93 metre uzunluğunda 20 metre genişliğindeki yolcu gemisi Türkiye Gemi Sanayi A.Ş tarafından 1994 yılında Haliç Tersanesi’nde yapılmıştı. Gemi uzun süre işletilmezken, birkaç kez Karadeniz’e gidip gelmişti. Bin 100 yolcu kapasiteli gemi 2010 yılı başında İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından 800 bin dolara satın alınmıştı. Komor Adaları bayraklı gemi, Gazze seferinin ardından Haydarpaşa Limanı'na çekilmişti.

10 kişi hayatını kaybetmiş, 60 kişiyse yaralanmıştı.

ABD’li ve Avrupalı aktivistlerin kurduğu Gazze’ye Özgürlük Hareketi’nin organizasyonuyla insanı yardım taşıyan Mavi Marmara gemisi, 27 Mayıs 2010’da Antalya’dan yola çıkmıştı. Abluka altındaki Gazze’ye; Almanya, İsveç, İsrail, Kuveyt gibi 30 ülkeden 700 aktivisin yanı sıra gıda, yiyecek, giyim, tıbbi ve inşaat malzemeleri taşıyan gemi, 30 Mayıs gecesi İsrail Özel Kuvvetleri’ne bağlı Shayetet 13 komandolarının baskınına uğramıştı. Helikopterlerle gemiye inen İsrailli komandolar, 10 aktivisti öldürürken 60 kişiyi de yaralamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir