Görüş Bildir
Haberler
Adalar'da Naylon Poşet Yasağı

etiket Adalar'da Naylon Poşet Yasağı

Onedio Medya
18.02.2016 - 19:10 Son Güncelleme: 19.02.2016 - 11:11

Adalar'da 1 Mayıs'tan itibaren, doğada çözünmesi yüzyıllar süren naylon alışveriş poşetlerinin kullanımı yasaklandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İstanbul Adalar Belediyesi, geri dönüştürülmezse doğada çözünmesi yüzyılları bulan naylon (polietilen) alışveriş poşetlerinin kullanımını yasakladı. Uygulama, 1 Mayıs 2016’dan itibaren Adalar'da faaliyet gösteren tüm işletmelerde geçerli olacak.

Adalar Belediye Meclisi, kese kâğıdı, bez torba, file gibi ürünlerin kullanımının özendirilmesi ve yaygınlaştırılması yönünde de 2011’de karar almıştı.

‘Sonraki aşama, ayrıştırmanın yaygınlaşması’

Uygulama, Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği (ADYSK), Adalar Kent Konseyi, Adalar Vakfı, Deep Dream Dalış Merkezi, Arka Güverte, Heybeliada Gönüllüleri Derneği ve Ada Gönüllüleri'nin talepleriyle hayata geçti.

ADYSK Başkanı Volkan Narcı, “İlerleyen zamanlarda, dilerim ki, çocuklarımızdan başlayarak tüm Adalılar katı atık ayrıştırma kutularını da kullanarak doğamıza, çevremize ve denizimize el birliğiyle sahip çıkacaklar. Tüm ada halkının göstereceği hassasiyet için şimdiden teşekkür ederiz' dedi.

Yılda 500 milyar üretiliyor

Çevre kirliliğinin en önemli kaynaklarından biri olan naylon poşetler petrol kaynaklarından yapıldığı için küresel ısınmada önemli rol oynuyor. Poşetlerin toprağa ve suya karışmasıyla besin zinciri kirlendiği gibi, pek çok canlı türü de zamanla yok oluyor.

Yılda 500 milyar adet üretildiği tahmin edilen naylon poşetlerin doğada çözünmesi ise kalınlığına bağlı olarak yüzyıllar alabiliyor.

Doğada uzun yıllar kalan çözünmeyen ürünler arasında cam şişe 4 bin yıl, pet şişe 400 yıl, sakız 5 yıl, sigara izmariti de 1 yıl çevreyi kirletiyor. Gazete kâğıdı 3 ay, elma çöpüyse 2 ayda toprakta çözünüyor.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
244
38
4
3
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Düş Hekimi

iyide yeni yapılan teknikle naylon poşetler 1 sene içinde doğada çözünüyor.. özellikle marketlerin verdiği poşetlerle çöp poşetlerinde bu özellik mevcut.. he... Devamını Gör

Berkay Öztürk

aynen cok güzel şimdi onun denetimini yapcak ceza kescek bir sürü insan var yasaga uymayanlar tespit edilir cok caydırıcı olur dimi bu yasak :D