Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Açlık Durumunda Kendi Türünü Bile Yiyen Piranalarla İlgili Hayrete Düşeceğiniz 13 İlginç Bilgi

8.8bPAYLAŞIM

Piranalar, köpek balıkları gibi kıkırdaklı değil, kemikli balıklar grubundadır. Birbirlerine sadece huy ve fiziksel açıdan benzerlik gösteriyorlar. Şimdi de efsane piranaları yakından tanıyalım!

1. Piranaların popülerliğini başlatan kişi Roosevelt'ti.

1913 yılında Roosevelt Güney Amerika'ya gitmiş ve orada hayvanlar ve kuşlarla ilgili birçok gözlem yapmış. Döndüğünde ise bunla ilgili bir kitap yazmış. Yazdığı bu kitapta piranalardan 'Dünya'nın en vahşi balığı' olarak bahsettiği için bu canlılar oldukça popüler hale gelmiş.

2. Piranalar tatlı su balıklarıdır.

Birçok akvaryum balığı akrabaları vardır. Doğal yaşam alanı Amazon Havzası'dır.

3. Avını tuzağa düşürmek için bazen korkak davranışlar sergilerler.

Genellikle sürüler halinde birbirlerinden destek alarak kendi vücutlarından kat kat büyük canlılara saldırırlar. Küçük canlılara ise, önce 1-2 ısırık alıp geri çekilip, sonra bir anda saldırırlar.

4. Silah ve diğer savaş aletleri yapımında pirana dişleri kullanılır.

Dişleri sürekli yenilenir. Eskiyen dişlerin yerine tıpkı köpek balıklarında olduğu gibi yenisi hemen çıkar.

5. Fosil kayıtları, piranaların 25 milyon yıl öncesine kadar geçmişleri olduğunu söylüyor.

2007'deki çalışmalara göre Amerikan Güney piranalarının yaklaşık 9 milyon yıl önce atalarından uzaklaştığı sonucuna varılmıştır. Yaklaşık 5 milyon yıl önce ise  Atlantik Okyanusu yükselmeye ve (Amazon dahil) Güney Amerika'da akan nehirlerin taşkın ovaları içine genişlemeye başlamış. Bu yüksek tuzlulukta piranaların yaşaması mümkün olmadığından çoğunun da daha yüksek kesimlere göç ettiği biliniyor.

6. Onlar da dişlerini gıcırdatıyorlar.

Piranalar sürü içinde başka bir balıkla mücadele edecekleri sırada gaz kesesi organlarıyla sesler çıkarıyorlar. Üstelik farklı frekanslarda. Dişlerini gıcırdattığında ise avının peşini bırakmayacağı anlamına geliyor.

7. Balık pullarıyla bile beslenebilirler.

Catoprion mento türü balık pulları üzerinden de beslenir. Proteinli mukus katmanları olan pulların, iyi bir besin kaynağı olduğu düşünülüyor.

8. Suya düşen memeli ve kuşları tüketirler.

Suya giren büyükbaşlara  veya suya düşen kuşlara sürüler halinde saldırıyorlar. Sürüler halinde saldırdıklarında canlının ne kadar büyüklükte olduğunun bir önemi yok onlar için.

9. Vücut renkleri kamuflajlarını sağlıyor.

Gümüş ve kırmızı renklerden oluşan vücutları çamurlu sularda daha kolay kamuflaj sağlıyor. Böylelikle av olmaktan kurtuluyorlar. Yaşadıkları yere göre de türlerin renklerinde değişiklikler görebiliriz.

10. Sürekli kanla beslenmiyorlar.

Sandığımız gibi kana doyumsuz bir yapıları yok. Diğer omnivor canlılar gibi bitki ve hayvanlarla besleniyorlar. Ancak çok aç durumdalarsa en ufak kan kokusu bile onları cezbedebilir.

11. Dişleri birbirine kenetlenebilir.

Üst ve alt çenedeki dişler birbirine kenetlenebilir yapıdadır. Çene kemikleri o kadar kuvvetlidir ki 5-10 saniye içinde insan elini ezip, parçalayabilir.

12. Ailelerine düşkünler...

Bir arada yaşayan canlılar olduklarından ailelerine de düşkünlerdir. Ama çok aç durumdalarsa onlara da acımayabilirler.

13. Eğer ölü değilseniz piranalar sizi yemezler.

Piranalar leşler üzerinden de beslenirler. Filmlerde gördüklerimiz efsanedir (tıpkı köpek balıklarında olduğu gibi). Hiçbir canlı sizi durduk yerde parçalamaz.

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emqeozturk

13. bunu denemek isteyen var mı? şahsen benim neticem yemez bunu denemeye :D

mihail-ivanovic-kutuzov

Siteyi takip edenlerin ciddi anlamda cehül olduğunu kanıtlayan post!

paradoxian

bkz: sözlükte fazla takıldığı için burada bile tanım yapan insan tipi

mihail-ivanovic-kutuzov

Üzerine alındın demek! :)

paradoxian

yok bro konudan bağımsız tespit yapmıştım. ama karıştırmış da olabilirim.

aydemir_burak

son madde yanlış. Piranhalar da yırtıcıdır ve sandırmak için canlı olup olmadığı umurlarında değildir aksini ispat eden buyursun akvaryuma parmağını soksun doğası gereği ve eğer tok değilse saldıracaktır

baris-yusuf-icen

murat.ebrem

BENCE BU ADMINI DENEK OLARAK KULLANALIM KENDISI ISPATLASIN BU SON MADDEYI :d

baris-yusuf-icen

drkome2

Sadece ölülerle besleniyo diyon ama yukardaki canlı balığı canlı yiyor

baris-yusuf-icen

Zeka fazla

mihail-ivanovic-kutuzov

Belki ölü den kasıt insan ölüsüdür!

drkome2

Barış doğrusu neyse yaz ozaman böyle kendi bi b*k sanmış gibi cümlelere gerek yok. Mihail İvanoviç bana göre pirahana sadece insan maymun balık değilde. Canlı olup olmamasıyla ayırt etmesi gerekir çünkü ufak balığı öldürüyor bence insan diye ona saldırmama gibi nedenleri yok. Ordaki balıkda çırpınıyordu yedi insanda denize düşse yüzer çırpınır. :)

drkome2

barışa dedim sana demedim kardeşim.

mihail-ivanovic-kutuzov

ok sildim..

Görüş Bildir