Ablanızın Size Asla Anlatmayacağı "Ablalık Serüveni"nden 10 Kesit

54bPAYLAŞIM

Ailenin küçük çocuğu olarak, yalnızca anne ve babanız tarafından değil; aynı zamanda ablanız tarafından da koruma altına alınmış durumdasınız. Bazen bundan bunalıp, sıkılıp, şkayet ettiğiniz anlar oluyor elbette. Fakat ablanızın bütün bu koruma iç güdüsünün ve davranışlarının altında yatan sebeplere farklı bir açıdan bakmayı denediniz mi?

İşte ablanızın size asla anlatmayacağı ama onun "abla" rolünü üstlenmesini sağlayan etmenler...

1. Daha katı kurallar altında yetiştirildi.

Ailenin ilk doğan çocuğu olduğu için, ailen de ablanla beraber "ebeveyn" olmayı öğrendi. Yeri geldi hatalar yaptılar, yeri geldi çocuklarını korumak için nasıl davranmaları gerektiğini bilemediler ve katı kurallarla onun hayatını kısıtladılar. Fakat sen doğduğunda, annen ve baban nasıl bir ebeveyn olmaları gerektiğini biliyorlardı. Bu yüzden sen, bu kadar korumacı ve katı kurallar altında yetiştirilmedin.

2. Ailen her zaman ona abla olduğunu hatırlatıyor.

Ablan hiçbir zaman hayatına istediği doğrultuda şekil veremedi. Çünkü ona verilen sorumluluklar doğrultusunda hareket etmek zorunda kaldı. Seni okula götürüp getirirdi, ödevlerine yardım etti, okuldan kaçtığında senin arkanı o topladı. Ailen ise her zaman büyük olan o olduğu için, kardeşine göz kulak olması gerektiğini hatırlattı. Ablan küçük yaşta başka bir canın sorumluluğunu aldı.

3. Sana iyi bir örnek olmaya çalıştı.

Ablan hiçbir zaman arkadaşları gibi çılgın partilerin dağıtan kızlarından olmadı. Ne kadar genç olursa olsun, aldığı kararlarda ve yaptığı seçimlerde yetişkin gibi davranması gerektiğinin farkındaydı. Çünkü senin ondan etkilendiğinin farkındaydı. Fakat sen de onun için iyi bir motivasyon kaynağı oldun, her gün daha iyiye gitmesini sağladın!

4. Bazen onun için tam bir felakettin.

Ailenle olan sorunlarında ve arkadaşlarınla olan kavgalarında, her zaman yanında olan kişi ablandı. Senin arkanı topladı. Seni korumak ve sana zarar gelmesini engellemek için tecrübelerini seninle paylaştı. Sana sıkıcı gelen ve burun kıvırdığın bu tecrübeler seni kısıtlamak için değildi ama. Sadece seni korumak içindi.

5. Senin kendi yolunu bulacağını biliyordu.

Seninle hayat tecrübesini paylaşıp, sana tavsiyeler verdikten sonra seni problemlerinle baş başa bıraktı. Çünkü senin kendi yolunu bulacağını biliyordu. Fakat bunu yaparken bile her zaman senin için orada bir yerde bekliyor, sana destek oluyordu. Senin hep arkandaydı.

6. Ailenin seni anlamasına yardımcı oldu.

Çoğu zaman ailen ile senin aranda ara bulucu rolü üstlendi. Senin haksız olduğunu bildiği durumlarda bile, seni yarı yolda bırakmamak için elinden geleni yaptı. Ailene, senin bu davranışlarının altında yatan sebepleri açıklayarak onlarla iletişim kurmanı sağladı.

7. Büyüdüğünde ve hayatına birileri girmeye başladığında senin için endişelendi.

Büyümeye başladığında saçından makyajına, kıyafetinden ayakkabına kadar her türlü konuda sana tavsiyelerde bulundu. Sana ilişkilerinde nelere dikkat etmen gerektiğini kendi tecrübelerine göre anlattı. Bir yandan senin aşık olduğunu gördüğü için mutlu olurken; bir yandan da birisi kalbini kırarsa diye endişe ediyordu.

8. Sana karşı bazen otoriter olmak zorundaydı.

Bazen ablanın sana sadece dalga geçmek için sataştığını, senin problemlerini ve seni hiç umursamadığını düşündün. Fakat o sadece senin kendine gelmen için doğru olduğunu düşündüğü şeyi yapıyordu. Bu strateji acıma ve dil dökmekten daha çok işe yarıyor.

9. Kafasının tamamen allak bullak olduğu anlar oldu.

Ablan, senin doğumunla beraber birçok farklı rol üstlendi. Bazen bir öğretmen, bazen bir arkadaş, bazen de bir koruma oldu sana. Bütün bunları yaparken aslında o da ne yaptığını bilmiyordu. Fakat yine de senin için saçını süpürge etti.

10. Ne zaman ihtiyacın olsa, ablan yanında!

Ablan, senin başına bir şey gelse arayacağın ilk kişinin kendisi olduğunu biliyor. Bu durumdan mutluluk duyuyor ayrıca. Problem ne olursa olsun  seni kurtarmak, korumak ve sorunu çözmek için orada olacak.

Çünkü siz yalnızca kardeş değilsiniz. Siz yalnızca arkadaş da değilsiniz. Siz, birbiriniz için her şeysiniz! Sonsuza dek...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen-of-the-alaska

canım ben

spencer-lee-collins-.jr

kardeşim tarafından hayatımın içine edildiğini anladığım şu kısacık an

Gizli Kullanıcı

Sevgi doldu, e haliyle gözlerim de...

neilchannn

Ablamla aramda 10 yıl var ve her zaman annemden bile daha ayrı bir yere sahiptir.Benim ikinci annem ablamdır,ve herşeyden çok severim onu.Bazen cidden beni çok kırsa da,üzse de ablamın yeri başka be.Seni çok seviyorum ablam benim.

menemen

abla olmanın en sevdigim yanı sabah kaltıgında sag yanında en kucugun sol yanında ortanca cicegimin uyuyor olması <3

Görüş Bildir