ABD ve Rusya'dan İki Farklı 'Soykırım' Açıklaması

-

ABD ve Rusya'dan 1915 olaylarının 100. yıldönümü öncesinde iki farklı açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Başkan Obama'nın yapacağı açıklamayla ilgili olarak "Geçen yıllarda takındığımız yaklaşımın doğru olduğunu düşünüyoruz" derken Rusya Devlet Başkanı Putin, "24 Nisan 1915 insanlık tarihinin en korkunç ve dramatik olaylarından ve Ermeni halkının soykırımı ile ilgili kederli bir tarih” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Sözcüsü Harf’, düzenlediği basın toplantısında, Başkan Obama'nın Ermeni soykırımı iddialarına yönelik 24 Nisan'da  yapacağı açıklama için "Bu yıl bazıları biraz farklı bir dil duymayı bekliyordu, bunu biliyoruzOnların perspektifini elbette anlıyoruz ama geçen yıllarda takındığımız yaklaşımın doğru olduğuna inanmayı sürdürüyoruz" dedi.

Harf, bazı Amerikalı Ermenilerin, Obama yönetiminin "Türklerin baskısına teslim olduğu" yönünde eleştiriler yönelttiğinin belirtilmesi üzerine, "Konular hakkında ne söyleyeceğimize ve nasıl konuşacağımıza dair kararları kendimiz veririz. Başkan'dan, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni'nin katledildiği ya da ölüme yürümeye zorlandığına dair tarihi gerçek hakkında çok güçlü ifadeler duyacaksınız. Bunu sürekli olarak ve defalarca belirtti" dedi.

Putin: "Etnik katliamın haklı gerekçesi olamaz"

Ermenistan’da 24 Nisan’da yapılacak, 'soykırım'ın 100’üncü yıl törenlerine gitmeye hazırlanan Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova’da düzenlenen 'Soykırımların olmadığı bir dünya' adlı programa gönderdiği mesajda "24 Nisan 1915, insanlık tarihinin en korkunç ve dramatik olaylarından ve Ermeni halkının soykırımı ile ilgili kederli bir tarih" ifadelerini kullandı.

Yüz yıl sonra söz konusu trajedinin kurbanları önünde baş eğdiklerini belirten Putin, Rusya'nın bu trajediyi kendi acısı ve sorunu olarak gördüğünü kaydetti.

Rusya lideri, "Rusya'nın tutumu objektif ve tutarlı olmaya devam ediyor: etnik kimliğe göre toplu katliamın haklı gerekçesi olamaz. Uluslararası toplum, bu tür vahşetlerin hiçbir zaman ve hiçbir yerde tekrarlanmaması için her şeyi yapmakla yükümlüdür. Ermeni ve bölgenin diğer halklarının yeni kuşakları, barış ve uyum içinde yaşamalı, dini düşmanlığın, agresif milliyetçiliğin ve yabancı düşmanlığının yol açtığı korkuları bilmemeli" dedi.

AA - Sputnik News - CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir