ABD Seçimlerinde İkinci 'Süper Salı' Dönemeci: Trump ve Clinton Arayı Açıyor

 > -

ABD'de başkan adaylarının belirleneceği ön seçim sürecinde 5 eyalette yapılan ikinci “Süper Salı”da, Demokrat Parti’de Bakanı Hillary Clinton beşte beş, Cumhuriyetçi Parti’den ise iş adamı Donald Trump ise beşte dört yaparak rakipleriyle arayı açtı. Kasich ilk galibiyetini memleketi Ohio’da aldı. Cumhuriyetçi Rubio yarıştan çekildi. 

ABD’de Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti'de ön seçim maratonu sürüyor. Partilerin başkan adaylarının belirlendiği ön seçimlerde Cumhuriyetçi ve Demokrat partilerin başkan aday adayları Florida, Ohio, Illinios, Missouri ve Kuzey Carolina eyaletlerinde sandık kuruldu.

Clinton, ön seçim sürecinde kazandığı eyalet sayısını 17’ye çıkardı

Resmi olmayan sonuçlara göre Clinton, Florida’nın ardından Ohio, Kuzey Carolina ve Illinois ve Missouri eyaletlerinde de kazandı. Ohio’da yüzde 56 ile gülen Clinton, Kuzey Carolina’da partililerin yüzde 54’ünün, Illinois de ise yüzde 51’inin desteğini aldı. Clinton, 1 Şubat’ta başlayan ön seçim sürecinde kazandığı eyalet sayısını 17’ye çıkardı.

Bugünkü sonuçlarla Sanders’la arasındaki delege farkını iyice açan Clinton, (467’si süper delege) toplam bin 561 delegeye ulaşmış durumda. Buna karşılık Sanders (26’sı süper delege) toplam 800 delegenin desteğini aldı. Partinin adaylığını kazanabilmesi için ikiliden birinin 2 bin 383 delegeyi hanesine yazdırması gerekiyor.

Trump, Rubio’nun memleketinde de kazandı

Cumhuriyetçi Parti kanadında yapılan ön seçimlerde ise Florida ve Ohio büyük önem arz ediyordu. Bu iki eyalette seçimi kazanan aday adayının tüm delegeleri alacağı (winner-take-all) yerler olduğu için hem Donald Trump hem de rakipleri açısından hayati derecede önem taşıyordu. Partinin Temmuz ayında yapılacak kurultayına Florida 99, Ohio ise 66 delege gönderecek.

Emlak zengini Donald Trump, Florida’daki kritik yarışı önde tamamladı. Oyların yüzde 45’ini alan Trump, böylece eyaletteki 99 delegeyi hanesine kaydettirdi. Trump’ı yüzde 27 ile Rubio, yüzde 17 ile Teksas Senatörü Ted Cruz ve yüzde 6 ile John Kasich takip etti.

Memleketi Florida’daki yarışta Trump’ın gerisinde kalan Marco Rubio, bu sonucun ardından seçim kampanyasını askıya aldığını duyurdu.

Trump, Florida’nın yanı sıra Kuzey Carolina ve Illinois eyaletlerinde de kazandı. Bu sonuçlarla ön seçimi kazandığı eyalet sayısını 18’e yükselten Trump, 621 delegeye ulaşmış oldu. 

Trump, Missouri eyaletinde ise Teksas Senatörü Ted Cruz ile büyük bir çekişme içindeydi. Oyların yüzde 99’unun sayıldığı eyalette Trump, binde 2 puanlık farkla yarışı Cruz’un önünde göğüsledi.

Kasich, ilk başarısını kazandı

Cumhuriyetçi Parti’de Ohio’daki ön seçimi ise eyaletin valisi John Kasich önde bitirdi.

Bugüne kadar yapılan ön seçimlerde ilk kez galip gelen Kasich, partililerin yüzde 47’sinin desteğini aldı. Kasich, bu sonuçla eyaletteki 66 delegeyi hanesine yazdırdı. Bu sonuç bir anlamda Kasich’in yarışta kalmasını sağladı.

Rubio: 'Korkuya kapılmayın'

Öte yandan Rubio, Florida’daki ön seçimi Trump’ın kazanmasının ardından seçim kampanyasını sonlandırdığını duyurdu. Memleketindeki yenilginin ardından destekçileri karşısına çıkan Rubio, ismini vermeden Trump’ı eleştirdi. Rubio, ABD halkına seslenerek, “Korkuya kapılmayan, hayal kırıklığına düşmeyin” diye konuştu. Rubio, “Başkan olmam Tanrı’nın planı olmayabilir” dedi. Rubio, partideki ön seçim sürecinde Minnesota ve başkent Washington’daki yarışlarda kazanabilmişti.

AA, Sputnik ve AJT

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir