Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'nin Yeni Dışişleri Bakanı Olarak Göreve Başladı: Peki Mike Pompeo Kimdir?

 > 
24PAYLAŞIM

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo oldu. CIA'in eski Başkanı olan Mike Pompeo, ABD Senatosu’ndaki oylamada yeterli çoğunluğu elde etti ve yemin töreninin ardından yeni görevine başladı.

Peki kimdir Pompeo? Yakından bakalım... 

Pompeo, Senato'daki oylamanın ardından ABD'nin 70. Dışişleri Bakanı oldu.

1963’te ABD'nin California eyaletinde doğan Pompeo, 1982’de liseden mezun olduktan sonra West Point Askeri Akademisi’ne başladı. 1986’da mezun olduktan sonra orduda süvari birliğinde görev yaptı. 

Berlin Duvarı'nın yıkılması öncesi Almanya’da görevlendirilen Pompeo, Demir Perde'nin kontrolünden sorumlu birlikte, tank komutanıydı. Son olarak Birinci Körfez Savaşı’nda görev aldı.

Ordudaki aktif görevine Körfez Savaşı’nın ardından son veren Pompeo, Harvard’da Hukuk Fakültesi’ne gitti. 1994’te Washington'a taşınarak Williams and Connely adlı hukuk şirketinde avukat olarak çalıştı.

1996’dan itibaren ise kendisine farklı bir kariyer seçti. Kansas’a taşınarak Thayer Hava Sahası ve Özel Güvenlik adlı bir savunma sanayi şirketinde CEO oldu.

2006’da şirketteki tüm hissesini satarak petrol sektörüne geçiş yaptı. Sentry International adlı petrol sahalarına malzeme sağlayan bir şirketin başına geçti. 

2010’daki seçimlerde Kansas’tan Cumhuriyetçi Parti’den aday olarak ABD Kongresi’nin iki yasama organından biri olan Temsilciler Meclisi’ne girdi.

Eski asker ve Harvard Hukuk Fakültesi mezunu Pompeo, İran'la anlaşmaya karşı çıkıyor. Müttefik ülke liderlerinin telefonlarının dinlenebileceğini savunuyor, kürtaja da karşı.

Pompeo, 2013’te yaptığı bir konuşmada, “İslâm adına yapılan terör saldırılarını kınamayan Müslüman liderler, bu saldırıların potansiyel suç ortaklarıdır" dedi.

İran’la yapılan anlaşmayı eleştiren Pompeo, Temmuz 2015’te, İran’la varılan nükleer anlaşmanın yanı sıra gizli mutbakatlar da olduğunu öne sürerek anlaşmanın yeniden incelenmesi gerektiğini söyledi. 

Aynı zamanda işkence haberleriyle gündeme gelen Guantanamo Körfezi Hapishanesi'nin kapatılmasına da karşı çıktı. 

Pompeo, tecavüz ve ensest vakalarında bile kürtaj karşıtı olmakla tanınıyor. Sadece annenin hayatı tehlikesi varsa kürtajı kabul edebileceğini söylüyor.

Pompeo ayrıca eski NSA çalışanı olan, hükümete ait gizli belgeleri sızdıran ve ardından Rusya’ya sığınan Edward Snowden’ın idam edilmesi gerektiğini savundu.

Pompeo’nun yapılmasına katkı sağladığı bir yasa, GDO’lu ürünlerin paketlerinin üzerine GDO uyarısı yapılmasını zorunlu olmaktan çıkardı. 

‘Ulusal Tüfek Birliği’ adlı, vatandaşların silah kullanma hakkı olduğunu savunan derneğin de üyesi.

Donald Trump tarafından, CIA direktörü adayı gösterilmiş, 23 Ocak'ta göreve başlamıştı.

Cumhuriyetçi Parti içindeki muhafazakar Çay Partisi Hareketi'ne mensup 53 yaşındaki Pompeo, 2011'den CIA Direktörlüğü'ne başladığı güne kadar Temsilciler Meclisi'nde Kansas'ı temsil ediyordu.

Pompeo, 18 Kasım 2016’da, on gün önceki seçimlerde bir sonraki dönem ABD Başkanı olacağı kesinleşen Donald Trump tarafından, CIA direktörü adayı gösterildi.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından atanan Pompeo'nun göreve başlaması 23 Ocak'ta Senato tarafından 32'ye karşı 66 oyla onanmıştı.

Demokrat Partili senatörlerin bazıları, Pompeo’nun savunduğu dinleme yöntemlerinin Amerikalıların hayatını tehdit edeceğini söyleyerek adaylığa itiraz etse 23 Ocak’ta adaylığı onaylandı. Ardından yemin ederek göreve başladı.

Mike Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter'da Türkiye'yi 'totaliter İslamcı diktatörlük' olarak tanımlamıştı.

Trump tarafından 18 Kasım 2016’da CIA direktörlüğüne aday gösterilmesinin hemen ardından 15 Temmuz'da attığı ve tartışma yaratan tweet ile gündeme gelen Pompeo bahsi geçen paylaşımda "Erdoğan hükümetinin anca İran yönetimi kadar demokratik olduğu" yönünde ifadeler kullanmış ve daha sonra bu tweet'i silmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanlığı görevine Rex Tillerson'ın yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'nun getirileceğini duyurmuştu.

"CIA Başkanı Mike Pompeo, yeni Dışişleri Bakanımız olacak. Harika bir iş çıkaracak!" ifadelerini kullanan Trump, ayrıca hizmetlerinden ötürü Rex Tillerson'a da teşekkür etmişti.

Bu göreve atanan ilk kadın: CIA'in yeni başkanı ise Gina Haspel olacak.

ABD Başkanı Donald Trump, Pompeo'dan boşalan CIA başkanlığına da teşkilatın başkan yardımcılığını yürüten Gina Haspel'in getirileceğini, Haspel'in bu göreve atanan ilk kadın olacağını açıklamıştı.

Hatırlayalım: Pompeo, CIA direktörlüğü görevine başlamasının üzerinden 20 gün bile geçmemişken ilk ziyaretini Türkiye’ye yapmıştı.

İlk Yurt Dışı Ziyaretini Gerçekleştiren Pompeo Ankara'da: Masada Hangi Konular Var? - onedio.com
İlk Yurt Dışı Ziyaretini Gerçekleştiren Pompeo Ankara'da: Masada Hangi Konular Var? - onedio.com

BBC Türkçe, Yeni Şafak ve Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir