ABD'den Kuzey Kore Açıklaması: Başarılı Bir Deneme Değil

 > 
10PAYLAŞIM

ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığı iddiası sonrasındaki incelemelerin, başarılı bir hidrojen bombası patlamasıyla örtüşmediğini bildirdi.

Kuzey Kore: Hidrojen Bombası Denedik - onedio.com
Kuzey Kore: Hidrojen Bombası Denedik - onedio.com

Ortak tepki

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve Güney Kore Savunma Bakanı Han Min-Koo, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinde bulunduğunu açıklamasının ardından telefon görüşmesi yaparak, ortak verilecek tepki üzerine müzakerede bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Peter Cook, yazılı açıklamasında, iki bakanın telefonla görüştüğünü belirtti.

5 Soruda Kuzey Kore'nin Hidrojen Bombası Denemesi - onedio.com
5 Soruda Kuzey Kore'nin Hidrojen Bombası Denemesi - onedio.com

Görüşmede Carter ve Han'ın, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinin kabul edilemeyeceği konusunda hemfikir olduklarını ifade eden Cook, iki bakanın, "Böyle bir test kabul edilemez. Bu sorumsuzca yapılmış bir provokasyondur. Bu eylem, alçakça uluslararası hukuku, barışı ve Kore yarımadası da dahil olmak üzere bütün Asya-Pasifik bölgesinin istikrarını tehdit etmektedir" değerlendirmesinde bulunduğunu belirtti.

Cook, Carter'ın çok net bir şekilde, (Kuzey Kore'yi) engellemekte dahil olmak üzere ABD'nin Güney Kore'yi desteklemeye devam edeceğini söylediğini vurguladı.

Türkiye ‘şiddetle’ kınadı

Türk Dışişleri Bakanlığı da, "Kitle imha silahları ve bunların fırlatma vasıtalarının yayılmasının önlenmesine yönelik çabaları aktif şekilde destekleyen Türkiye, bu denemeyi uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit olarak görmekte ve şiddetle kınamaktadır" açıklamasını yaptı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir