ABD'den İsrail'e Rekor Askeri Yardım

 > -

ABD gelecek 10 yıl içinde İsrail'e 38 milyar dolarlık, rekor düzeyde askeri yardım yapmayı kabul etti. ABD tarihindeki en büyük ikili askeri yardım anlaşması, yıllık mevcut askeri yardım tutarını 3,1 milyar dolardan, 3,8 milyar dolara çıkartacak. Yetkililere göre İsrail'in parayı alabilmesi için bazı tavizler vermesi gerekecek. Ancak bu tavizlerin neler olduğuna ilişkin henüz bilgi yok. Yardımın 5 milyar dolarının füze savunma sistemlerinin geliştirilmesine ayrılacağı ifade ediliyor. Bugün imzalanması beklenen askeri yardım anlaşmasına 10 ay süren müzakerelerin ardından varıldığı belirtiliyor... 

ABD yönetimi, İsrail'e savunma yardımı yapılmasına ilişkin anlaşma sonuçlandı ve bugün imzalanıyor. 

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan basın kuruluşlarına gönderilen bilgi notunda, "ABD, İsrail ile 2019-2028 arasını kapsayan 10 yıllık güvenlik yardımına ilişkin mutabakat muhtırasını sonuçlandırdı." ifadesine yer verildi.

Washington yönetiminin İsrail'e yapacağı askeri yardım, ABD tarihinde bir ülkeye tek seferde taahhüt edilen en büyük yardım özelliğini taşıyor.

Amerikan yönetimi, anlaşmaya ilişkin detayları henüz açıklamadı ancak iki ülke basınındaki haberlere göre, ABD ile İsrail'in geçen yılın sonundan beri müzakerelerini yürüttüğü anlaşmayla ABD'nin gelecek 10 yıl içinde İsrail'e 38 milyar dolar askeri yardımda bulunması bekleniyor. 

Yardımın 5 milyar doları füze savunma sistemlerinin geliştirilmesine ayrılacak.

Anlaşma, Obama yönetiminin İsrail'in Yahudi yerleşimi inşasına devam etmesine duyduğu öfkeye rağmen onaylandı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Obama'nın halefiyle İsrail adına daha iyi bir anlaşma yapabileceği umuduyla bekleyebileceği sinyalini vermişti.

Obama ve Netanyahu arasındaki ilişkiler, Netanyahu'nun Mart 2015'te Obama'nın savunduğu İran nükleer anlaşmasına karşı lobi için Kongre'de bir konuşma yapmasıyla gerildi.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşimleri, iki liderin ilişkilerini geren diğer bir sorun.

ABD'nin en çok yardım gönderdiği ülkelerin başında...

timedotcom.files.wordpress.com

İsrail, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ABD'nin en çok yardım gönderdiği ülkelerin başında geliyor. 

ABD Kongresi Araştırma Servisi'nin rakamlarına göre, Washington yönetimleri İsrail'e bugüne kadar 124,3 milyar dolarlık yardım gönderdi. Bu yardımların çok büyük bölümü askeri alanda yapıldı.

İki ülke arasında 2007'de George W. Bush'un başkanlığı döneminde 10 yıllık bir yardım paketi anlaşması yapılmıştı.

Toplamda 30 milyar dolarlık bu anlaşma 2009-2018 dönemini kapsıyordu.

İsrail'in bundan sonraki on yıllık paket için yılda 5 milyar dolar olmak üzere toplamda 50 milyar dolarlık yardım talep ettiği belirtiliyordu.

AA ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir