ABD'den Haftada 978 Dolarlık Ödeme: İşsizlik Maaşı Alanların Çoğu, Bu Parayı Çalışarak Kazanamıyor

 > 
17PAYLAŞIM

Koronavirüs salgınının en ciddi şekilde etkilediği ülkeler arasında yer alan ABD'de, COVID-19 sürecinde işsiz kalan vatandaşların yarısı, işsiz kalmadan önce aldıkları maaştan fazla işsizlik yardımı alıyor. 

Haftalık 978 dolar işsizlik yardımı maaşının verildiği ABD'de, yardıma başvuranların sayısı 30 milyonu geçti. 

Başvuru sayısı 30 milyonu geçti

Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre, ABD'de koronavirüs salgını kapsamında işsizlik maaşına başvuranların sayısı 30 milyonu geride bıraktı.

Haftada ortalama 978 dolar alan işsizler, açıklanan destek kapsamında Temmuz ayı sonuna kadar maaşlarını almaya devam edecek.

2 trilyon dolarlık desteğin 260 milyar doları işsizlik maaşı için ayrıldı

Demokratların baskısıyla, eyaletlerin işsiz vatandaşlara yaptığı ödemelerin üstüne federal hükümet, işsiz kalanlara haftalık 600 dolarlık ödeme yapma kararı aldı.

Bu süreçte de en çok işsiz kalanlar, restoran, otel ve mağaza gibi sektörlerde düşük ücretle çalışanlar oldu.

Wall Street Journal'ın haberine göre, işsizler ortalama olarak haftada 978 dolarlık işsizlik maaşı alıyor. 600 doları federal hükümetten, 378 doları da eyaletlerden karşılanıyor.

Açık kalan firmalarda düşük ücretle çalışanlar isyan ediyor

İşsiz kalanların yaklaşık yüzde 50'si bu ücreti çalışarak alamıyor. Ortaya çıkan bu tabloya ise, açık kalan firmalarda düşük ücretle çalışanlar isyan ediyor. Ağır şartlarda, risk altında çalışanlar, işsiz kalarak daha iyi bir maddi duruma kavuşabileceklerini düşünüyorlar.

ABD'li bir ekonomist bu durumu "Evde kalanlar, toplumun ihtiyacı için risk alarak çalışanlardan daha iyi muamele görüyor" ifadeleri ile özetledi.

ABD ekonomisi, ilk çeyrekte yüzde 4,8 daraldı ancak daha kötüsü ikinci çeyrekte bekliyor

Koronavirüs salgınını kontrol altına almaya yönelik uygulamalar, birçok ülkede olduğu gibi ABD'de ciddi bir ekonomik daralmaya neden oldu.

Ülke ekonomisi, koronavirüs salgınının etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 daraldı ve gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) 2008'deki küresel finansal kriz döneminden sonraki en sert düşüşünü kaydetti.

Dünya genelinde üç vakadan biri ABD'de görüldü

Koronavirüs krizi Çin'de ortaya çıkmasına karşın, etkisini ilk önce İran'da, ardından Avrupa'da İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerde gösterdi.

ABD'de sert bir şekilde sıçrayan salgın, neredeyse dünyadaki her üç vakadan birinin ülkede görülmesini sağladı.

Dünya çapındaki 3,3 milyon vakanın, 1 milyon 95 bini ABD'de görüldü. ABD'de hayatını kaybedenlerin sayısıysa, 64 bine yaklaştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir