ABD'deki Türkler Sandık Başında

 > -

ABD'deki Los Angeles Başkonsolosluğuna kayıtlı 15 binin üzerindeki seçmen oy kullanmaya başladı.

Başkonsolosluğun görev bölgesine giren 12 farklı eyaletten, oy kullanmak için yerel saatle 10.00’dan itibaren Los Angeles Başkonsolosluğuna gelen seçmenler burada bulunan 2 sandıkta başkonsolosluk ve siyasi parti temsilcilerinin gözetiminde oy vermeye başladı.

Seçmenlerin sandığa ilgisinin yoğun olduğu gözlenirken, vatandaşlar oy kullanmak için San Francisco ve diğer şehirlerden gruplar halinde otobüslerle Los Angeles'a geldi.

İlk oyu 2A numaralı sandıkta Serdar Önal adlı vatandaşımız kullandı. Sabah erken saatlerde başkonsolosluğa gelen Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Demokrasi adına katılımın önemli olduğunu düşünüyorum, o yüzden buradayım. Oyumu kullanmak için San Francisco’dan geldim. Cumhurbaşkanlığı seçiminde de gelmiştim ancak randevu sistemi nedeniyle o zaman katılım düşüktü. Bu defa uzun bir süreç var, iki hafta boyunca seçmenler istedikleri vakitte gelip oyunu kullanabilecek. Benim gibi birçok vatandaşın bu süreçte gelip oyunu kullanacağını ve katılımın bu kez daha fazla olacağını umuyorum. Oy verme işleminin bu kadar kolay olması özellikle yabancı arkadaşlarımın ilgisini çekiyor. Kendileri için böyle bir olanak olmadığını söyleyip takdir ediyorlar. Ben de yurtdışında yaşayan bir vatandaş olarak bize sunulan bu imkan için teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

31 Mayıs’a kadar devam edecek oy kullanma işlemi 10.00 ila 19.00 saatlerinde hafta içi bir, hafta sonları ise iki sandıkta devam edecek.

Nev York'ta oy kullanma işlemi başladı

New York Başkonsolosluğu'nun bulunduğu binanın 5. katındaki salona gelen vatandaşlar burada bulunan 3 sandıkta Başkonsolosluk ve siyasi parti temsilcilerinin gözetiminde oylarını kullanıyor.

New York Başkonsolosluğu'nun görev bölgesinde New York'la beraber New Jersey, Delaware ve Pensilvanya bulunuyor. Bu dört eyaletteki 34 bin 757 seçmen 31 Mayıs saat 19.00'a kadar oylarını kullanabilecek.

Seçmenler hergün saat 10.00-19.00 arasında New York Başkonsolosluğu'nun bulunduğu binanın 5. katındaki sandıklarda oy kullanabilecek. Oy kullanabilmek için seçmenlerin beraberlerinde TC kimlik numaralarının yer aldığı kimlik belgelerini ya da pasaportlarını getirmeleri gerekiyor.

New York Başkonsolosu Ertan Yalçın da, oy verme işleminin ilk saatlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için salonda hazır bulundu.

31 Mayıs'ta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından oy çuvalları mühürlenerek sayılması için 1 Haziran'da Türkiye'ye gönderilecek.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir