Görüş Bildir
Haberler
ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen'dan Türkiye'ye Yaptırım Tasarısı

ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen'dan Türkiye'ye Yaptırım Tasarısı

FreiGeist
10.10.2019 - 09:32

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı 'Barış Pınarı Harekâtı' ardından bir yaptırım paketi üzerinde anlaştıklarını açıkladı.

📷 AFP /Arşiv

Van Hollen, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Senatör Lindsey Graham’le birlikte, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda devam ettirdiği askeri operasyonuna yanıt olarak Türkiye’ye karşı yaptırımlar içeren bir taslağı açıklıyoruz. Bu yaptırımların, Erdoğan ve ordusu üzerinde anında ve kapsamlı yansımaları olacak” ifadesini kullandı.

Senatör Graham ise Twitter mesajında, “Senatör Chris Van Hollen’la Türkiye’ye karşı Suriye’yi işgallerinden dolayı sert yaptırımlar uygulanması için iki partiden de destek alan bir anlaşmaya varmış olmamızdan memnuniyet duyuyorum. (ABD) Yönetim Türkiye’ye karşı bir adım atmayı reddetse de, (tasarıya) her iki partiden güçlü destek gelmesini bekliyorum” diye yazdı.

Yaptırım paketinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra bazı bakanların adı yer aldı.

Yaptırım paketinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra  bazı bakanların adı yer aldı.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptırım listesinde yer aldı. 

Bu isimlerin mal varlıklarına yaptırım uygulanmasının yanı sıra ABD vizesi konusunda ambargo uygulanması talep edildi. 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mal varlığı hakkında rapor talep edildi.

Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin tasarısı, Türk savunma ve enerji sektörlerine de yaptırımlar içeriyor.

Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin tasarısı, Türk savunma ve enerji sektörlerine de yaptırımlar içeriyor.

Türkiye'nin Suriye'deki operasyonlarını 90 gün içerisinde durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması istenen pakette, Türk Silahlı Kuvvetlerine uçak, araç, makine ve ilgili tüm parça satışının yanı sıra askeri istihbarat paylaşımının da durdurulması çağrısı yapıldı.

Bununla beraber, enerji ve petrol satışı konusunda Türkiye'ye ve Türkiye ile iş birliği yapan yabancı ülke ve kuruluşlara yaptırım uygulanması teklif edilen pakette, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerinin alımı kapsamında da yaptırım istendi ve CAATSA’nın hayata geçirilmesi gerektiği ifade edildi.

Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor.

Söz konusu tasarının Senato'da oylanıp kabul edilmesi durumunda Trump'ın masasına gelmeden önce Temsilciler Meclisi'nde de kabul edilmesi gerekiyor.

Ancak Trump'ın bu tür bir yasa tasarısını veto etme yetkisi bulunuyor. Kongrenin her iki kanadında da 3'te 2 çoğunluğun üzerinde kabul edilmesi halinde ise Trump'ın veto yetkisini aştığı için tasarılar doğrudan yasalaşıyor.

Cumhuriyetçi Senatör Graham'in operasyona karşı son günlerdeki paylaşımları Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Anadolu Ajansı ve VOA

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

Yine çoştuk, yükseldik, klavyelerden dünyaya meydan okuduk, deli olduk, çılgın olduk...1 Tweet ile %20 fakirleştiğimizi unutup halen istediğinizi yapın, topu... Devamını Gör

doriangrayy

Derdimizi sınırın tam dibinde at koşturan, yığınak yapan, gelişen azılı Türkiye düşmanlarına hiçbirşey yapmayarak mı anlatacaktık ? Türkiyenin durumunu düşün... Devamını Gör

Graham denilen tip dün Senato'da "Abd'nin Ypg'yi desteklemesinin absürt olduğunu çünkü Ypg'nin Abd tarafından da tanınan pkk uzantısı olduğunu söylüyordu." ... Devamını Gör

Ahmet Yanık

Bak ikinci sarı pipi biz burda 80 milyon deliyiz bizi zorlayınca her türlü çılgın şeyi yapabiliriz