Görüş Bildir
Haberler
ABD, Çin'i 'Döviz Manipülatörü' İlan Etti

ABD, Çin'i 'Döviz Manipülatörü' İlan Etti

FreiGeist
06.08.2019 - 08:49

ABD ile Çin arasında geçen yıl martta başlayan ve karşılıklı gümrük tarifesi misillemelerine sahne olan ticaret savaşı büyüyüyor.  ABD Hazine Bakanlığı, Çin'i 'döviz manipülatörü' olarak ilan ettiğini açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bakanlık, açıklamasında, 1988 Omnibus Ticaret ve Rekabet Yasasının ilgili bölümüne atıfta bulunarak Bakan Steven Mnuchin'in ABD Başkanı Donald Trump'tan aldığı yetkiye dayanarak Çin'in 'manipülatör' olarak tanımlandığını belirtti.

Açıklamada Pekin yönetimi, yuanın değerini piyasaya müdahale ederek düşük tutmakla suçlandı.

Buna göre Bakan Mnuchin'in Uluslararası Para Fonu (IMF) ile irtibata geçerek 'Çin'in son eylemlerinin yarattığı adil olmayan rekabet koşullarının ortadan kaldırılması' için adım atacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, Çin'in G-20'deki ekonomik vaatlerinin aksine adımlar attığı ve bu adımların ilgili anlaşmaları ihlal ettiği savunuldu.

ABD Başkanı Trump, 1 Eylül'den geçerli olmak üzere 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump, 1 Eylül'den geçerli olmak üzere 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 ilave vergi koyduklarını açıklamıştı.

Pekin yönetimi de bu adıma misliyle mukabelede bulunacaklarını belirtmişti.

Çin ABD'nin gümrük vergisi hamlesine pazartesi günü yanıt verdi.

Çin ABD'nin gümrük vergisi hamlesine pazartesi günü yanıt  verdi.
İçeriğin Devamı Aşağıda

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin Çin mallarına yönelik ilan ettiği son gümrük tarifesinin ardından, Çinli şirketlerin ABD’den tarım ürünleri alımının geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin 300 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına yüzde 10 ilave vergi getirerek Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi'nde sağladığı konsensüsü ciddi şekilde ihlal ettiği belirtildi. Çin’in 3 Ağustos’tan sonra alınan ABD menşeli tarım ürünlerini gümrük vergisinden muaf tutmayacağı aktarılarak 'İlgili Çinli firmaların ABD’den tarım ürünleri alımı geçici olarak durduruldu' ifadeleri kullanıldı.

Wall Street’in en önemli üç endeksinde yaşanan kayıp, 2019 yılında tek bir gün içinde en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Wall Street’in en önemli üç endeksinde yaşanan kayıp, 2019 yılında tek bir gün içinde en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Dünya gazetesinin aktardığı bilgiye göre, kur savaşı tedirginlikleriyle satış baskısı altında kalan New York borsasında, Dow Jones endeksi yüzde 2,90, S&P 500 endeksi yüzde 2,98 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,47 değer kaybetti.

Ticaret savaşı, son olarak Çin'in teknoloji şirketlerine sıçramıştı.

Çin ve ABD'nin bir yılı aşkın süredir yürüttüğü müzakerelerin 11'incisi mayıs ayının başında ABD'de yapılmıştı. Çin'in başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı, ABD'deki müzakerelerden eli boş dönmüştü.

Çin lideri Şi Cinping ve ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay Japonya'da düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi'nde, ticaret müzakerelerine devam etme kararı almıştı.

G-20 Liderler Zirvesi'nden sonra 300 milyar dolar değerindeki Çin mallarına ilave gümrük tarifeleri planının askıya alındığını da duyuran Trump, daha sonra Huawei'ye yönelik yasakların kaldırılması konusunda yeşil ışık yakmıştı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
10
6
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
danoneym

şunların hakkından gelse gelse bu adamlar gelir

mahşerin tatlısı

Çinde sana satmaz vietnama satar mallarını. Vietnam kime satar? sana. Çünkü arz talep meselesi. E peki çinin büyüyen ekonomisi durur mu? durmaz. Sadece ihrac... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Dedi "Savaş Manipülatörü" ABD