AB: Yunanistan Sınırındaki Durum Endişe Verici

 > -

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Makedonya'nın mültecilere kapattığı Yunanistan sınırındaki durumun endişe verici olduğunu söyledi.Juncker,AB Komisyonu'nun Yunanistan'a 700 milyon avroluk acil yardım fonu sağlanması için teklifte bulunduğunu da açıkladı.

Juncker, Norveç Başbakanı Erna Solberg ile görüşmesinin ardından Makedonya-Yunanistan sınırındaki durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. AB Komisyonu Başkanı, "Orada olanlarla ilgili endişeliyiz. Bunun Yunanistan'da büyük bir insani krize yol açacağı kesindi" dedi.

AB Komisyonu'nun Yunanistan'a 700 milyon avroluk acil yardım fonu sağlanması için teklifte bulunduğunu kaydeden Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'un da sığınmacı krizi ile mücadele kapsamında Balkan ülkelerinde olduğunu ve yarın da Türkiye'yi ziyaret edeceğini vurguladı.

Binlerce mülteci mahsur kaldı

Makedonya'nın sınırını Suriyeli ve Iraklılar dışındaki mültecilere kapatması ve giriş yapacakların sayısını kısıtlamasının ardından en az 20 bin mülteci, Yunanistan'da mahsur kaldı. Ülkede insani durum kötüleşirken, sığınmacılar sınırın bir an önce açılmasını istiyor.

Uluslararası Göç Örgütü'ne göre, bu yıl 1 Mart'a kadar Avrupa'ya Yunanistan üzerinden 129 bin 455 sığınmacı girdi. Balkan ülkeleri sürekli artan sayı karşısında sınır güvenliklerini artırırken AB üyeleri Almanya, Macaristan, Danimarka, Slovenya, İsveç ve Belçika, Schengen Anlaşması'nı askıya alarak sınır kontrollerine yeniden başladı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAvrupa BirliğiBelçikaİsveçMacaristanNorveçSlovenyaYunanistan
Görüş Bildir