Görüş Bildir
Haberler
AB'den 'Söylem ve Eylemde Dayanışma' Mesajı

AB'den 'Söylem ve Eylemde Dayanışma' Mesajı

Onedio Medya
14.03.2016 - 22:29

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, PKK'yı AB içi ve dışındaki faaliyetleriyle bir terör örgütü olarak gördüklerini belirterek, 'Bugün hem söylem hem de eylemde dayanışma günü' dedi

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mogherini, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası, 'PKK'nın Avrupa'daki faaliyetlerinin, AB'nin dünkü Ankara'daki saldırı sonrası ifade ettiği dayanışmasıyla çelişip çelişmediğine' ilişkin bir soru üzerine, terör örgütüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bugünkü toplantıya girerken yaptığı açıklamada saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri, Türk halkı ve yetkilileriyle olan dayanışmasını ifade ettiğini kaydeden Mogherini, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı cuma günkü AB Konseyi Toplantısı'nda terör konusunun ele alınacak husulardan biri olacağını söyledi.

'AB içi ve dışındaki faaliyetleriyle bir terör örgütü'

Davutoğlu'yla her zaman yaptıkları gibi teröre karşı ortak mücadeleyi konuşacaklarını ifade eden AB yetkilisi, 'PKK meselesine gelecek olursak, çok iyi bildiğiniz gibi PKK, AB için tüm açılardan kesinlikle bir terör örgütüdür. AB içi ve dışındaki faaliyetleriyle onu (PKK) terör örgütü olarak görüyoruz ve buna da bağlıyız' dedi.

'Söylem ve eylemde dayanışma'

Daha önceki açıklamalarda Türk hükümetini Çözüm Süreci'ni yeniden başlatmaya çağırdıklarını ifade eden Mogherini, 'Fakat bugün hem söylem hem de eylemde dayanışma günü. Bu hafta içi Başbakanla buluşma imkanımız olacak ve dayanışmamızı bir kez daha ifade edeceğiz' diye konuştu.

Avrupa'daki PKK varlığı

PKK, 2002'den beri AB'nin terör örgütleri listesinde yer alsa da, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Yunanistan gibi AB ülkelerinde faaliyetlerine devam ediyor. PKK liderleri ve yandaşları zaman zaman Avrupa Parlamentosu'nda toplantılara katılıyor. Bazı PKK liderlerinin yaşadığı Belçika'da terör örgütüne ait TV kanalları da yayınlarını halen sürdürüyor.

PKK, Avrupa'da kendisine gelir sağlayan finansal faaliyetlerde de bulunuyor. 

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Zerre kadar inancım yok sizlere.. Avrupa'nın hemen her yerinde açılan pkk temsilciliklerine ses çıkarın yeter..