Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

90'lı Yıllarda Çocuk Olanlar İçin Çok Fazla Şey İfade Eden Grup: Grup Vitamin

-

Çocukluğunu 90'lı yıllarda geçirenlerden büyükçe bir çoğunluğu o günleri özlemle hatırlar. Gerçekten 90'lı yılların tadı bir başkadır. Hadi gelin hep birlikte 90'lı yıllara damgasını vurmuş efsanevi grup "Grup Vitamin"e biraz daha yakından bakalım.

1988 yılında Gökhan Semiz ve Emrah Anul'un konservatuarda tanışmasıyla bir anlamda efsanevi grubun temelleri atılmış oldu.

Bu ikilinin arasına daha sonra Selçuk Aksoy da eklendi ve 1990 yılında İstanbul'da Grup Vitamin kurulmuş oldu. Grup ilk kadrosunda bu üçlünün yanı sıra Sertaç Demirtaş, Murat Uzunal, Ufuk Yıldırım, Ercan Saatçi ve İzel'i de bulunduruyordu.

Sadece eğlence amaçlı çıkarttıkları albüm 1.5 milyon sattı.

1991 yılında "Bol Vitamin" isimli ilk albümlerini çıkarttıklarında belki de kendileri bile böyle bir başarı beklemiyordu. Sadece eğlence amaçlı çıkarttıkları albüm 1.5 milyondan fazla satmıştı. Aynı yıl Mü-Yap ödülünü de alan grup artık herkes tarafından biliniyor hale gelmişti ve şarkıları dillerden düşmüyordu. Bu albümden sonra İzel ve Murat Uzunel gruptan ayrıldı.

İkinci albüm grupla aynı ismi taşıyordu.

Bu büyük başarının ardından grup ikinci albümlerini de aynı yıl çıkardı. Yine oldukça başarılı olan albümden sonra aralarında yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı Ufuk Yıldırım ve Ercan Saatçi de gruptan ayrıldı. "Vitamin" artık 4 kişi olarak yoluna devam edecekti.

3. albüm "Yandık Desene" ve "İsmail"

3. albümdeki "İsmail" isimli parça o kadar çok sevildi ki grubun en çok bilinen şarkıları arasına girdi. Herkesin diline dolanan "Çılgın çocuk İso" çocukların da tepine tepine dans ettiklerii bir şarkı oldu. Dördüncü albüm "Üşüttük"ten sonra Sertaç Demirtaş da gruptan ayrıldı ve grup 3 kişilik kemik kadrosunu oluşturmuş oldu.

1994-1997 arası...

Bu süreçte grup sırasıyla "Aşkın Gözyaşları", "Zeytinyağlı Yaprak Dolması" , "Deli Dolu (Best of)" isimli 3 albüm daha yayınladı. Bu üç albümle iyice zirve yapan grup artık Barış Manço'yla birlikte 90'lı yılların çocuklarının en sevdiği isimlerden oldular.

Ve kara yıl 1998...

1998 yılında 8. albüm için kayıtlar sürerken Gökhan Semiz trajik bir şekilde henüz 29 yaşındayken trafik kazasında hayatını kaybetti. Arkasından binlerce seveni gözyaşı döktü. Aynı sene Emrah Anul ve Selçuk Aksoy albüm çalışmalarını tamamlayıp arkadaşlarının anısına "İyi Günler Türkiye" isimli albümü yayınladı ve grup dağıldı. Gökhan Semiz'in zamansız şekilde hayatını kaybetmesi ve grubun dağılmasıyla birlikte birçok çocuk için de bir devir kapanmış oldu.

Türkiye'de hiciv sanatının hakkını veren ender insanlar...

"Grup Vitamin" özellikle de Gökhan Semiz zaman zaman politik göndermeler de içeren şarkı sözleriyle hiciv sanatını şarkılarıyla buluşturmuştu. Popüler ya da ünlü, yabancı ve yerli şarkılarla beraber kliplerini de tiye alan grubun eğlenceli şarkı sözleri herkesi ama özellikle de çocukları mest ediyordu.

Her zaman her yerde dillerde olan şarkılar...

Çocuk aklımızla yapılan göndermeleri anlamasak da eğlenceli söz ve müzikleri onların şarkılarını her daim söylememize sebep oldu. İlkokuldaki müzik derslerinde mutlaka bir şarkıları söylenirdi. Servis kullanan çocukların yolculukları onların albümlerini dinleye dinleye geçti. Hep bir ağızdan söylenen şarkılar zaman zaman servis şoförü amcaların başlarını ağrıtsa da hiçbir zaman ses etmediler. Hatta müsamerelerde bile özellikle de "Turkish Kovboylar" şarkısı çocuklar tarafından zevkle sergilendi.

90'ların çocukları onları asla unutmadı...

Çünkü bir kere akıllara kazınmıştı o muhteşem şarkılar. O dönemin çocukları büyüdüler. Koca koca insanlar oldular ama asla o eğlenceli melodileri unutmadılar. Ne zaman çocukluklarıyla ilgili bir muhabbet açılsa "Grup Vitamin" sohbetlerde yer buldu. O şarkıları hep gülümseyerek anımsadılar. Hatta hala internet üzerinden şarkılarını dinlemeye devam edip çocukluk anılarını yad ediyorlar.

Gökhan'ın zamansız gidişi ve grubun dağılması her zaman içimizde ukde kaldı.

Eminiz ki bu muhteşem grup, bize daha çok şarkı dinletecekti, bizim yüzlerimizi çok daha fazla güldürecekti. Ama maalesef olmadı. Bu da o çocukların içinde her zaman bir ukde olarak kaldı.

Geri dönüş...

Grup 2012 yılında Tolga Sünter'in de aralarına katılmasıyla tekrar toplandı. Aslında Tolga Sünter 90'lı yıllarda sürekli "Grup Vitamin"le birlikteydi. Beraber birçok başarılı çalışmaya imza attılar. "En İyi Reklam Müziği" dalında Kristal Elma ödülünün de sahibi olan "Takmayacaksın" isimli şarkıyı yaparken de birlikte çalışmışlardı. 2000'li yıllardan itibaren Tolga Günter'in grubu tekrar birleştirme çabaları 2012 yılında sonuç verdi. Grup, "Bana Bir Soygun Yaz" isimli filmin müziklerini yaptı. Daha sonra 2015 yılında "Endoplazmik Retikulum" isimli albümü yayınladılar. Hayranlarının gözleri her zaman Gökhan Semiz'i arasa da "Grup Vitamin"in dönüşü onları çocukluklarına götürmeyi başardı. Umarız "Grup Vitamin" kendine has tarzıyla hem günümüz çocuklarını hem de 90'lı yılların artık kocaman olmuş insanlarını eğlenceye boğmaya devam eder. Bize yaşattığınız tüm keyifli dakikalar için teşekkür ederiz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-ahmet-ozan-sen

Bir noktayı da açalım: Özellikle "Şaşkın Demokrat" ve "Özgün Müzik" parçalarında grup, Ahmet Kaya'yla feci dalgalarını geçmişti. Ahmet Kaya'nın buna çok sinirlendiği bilinir ama hamlesi hep tartışılır. Ercan Saatçi'yi dövdüğü, mafyaya dövdürttüğü, dava açtığı, Cumhuriyet gazetesine özür ilanları vermeye zorladığı, hatta Gökhan Semiz öldüğü zaman bile arkasından bir açıklama yaptığı (ayrıntıları bilinmiyor) rivayet olunur. Kesin olan şeyse, Ercan Saatçi'nin kayınpederi vasıtasıyla Ahmet Kaya'dan intikamını çok fena aldığıdır.

srpennywise

Turkish Kovboyları bende Okuma Bayramında oynamıştım 5.sınıfta :( vay anasını be Gökhan ile bitti herşey. yaşlanmışız be :( güzel paylaşım. eline sağlık editör

bagatur-kabasakal

hüzünlendirdin editör ='(

kubilay-kaya-altinkum

herkes zeka yaşını sorar , lan sen bu kadar tatlımısın. arabası vardır amma vitesin yerini bilmez birileri söylesin artık ağustosta kürk giyilmez :) çok sağlamlardı be

ahmet.burma.9

Aynı yıl Kerim Tekin'de ölmüştü. 90'lı yılları böyle acı iki olayla kapamış olduk.

Görüş Bildir