Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

90 Bin Pound Ödüllü Uluslararası Fotoğraf Yarışmasını Kazanan Fotoğrafın Kurmaca Olduğu Ortaya Çıktı!

49PAYLAŞIM

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Hamdan Uluslararası Fotoğraf Ödülleri'nin birincisi Edwin Ong Wee Kee, Vietnamlı anne ve çocuklarını fotoğraflayarak 90 bin poundluk ödülün sahibi olmuştu. Fakat görünen o ki fotoğraf aslında doğaçlama değil bir set ortamı kurularak çekilmiş. Detaylar ve daha fazlasını TheSun kaynaklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/8672166/pr...

Edwin Ong Wee Kee tarafından çekilen Vietnamlı anne ve çocuklarının olduğu fotoğraf, geçtiğimiz hafta düzenlenen Hamdan Uluslararası Fotoğraf Ödülleri'nde birinci olmuştu.

Dünyanın her yanından gelen katılımcıların olduğu yarışma, 2011 yılında Şeyh Hamdan bin Mohammmed bin Rasid Al Maktaoum, nam-ı diğer Dubai Prensi tarafından başlatılmıştı. Uluslarası yarışmanın bu yılki teması ise "Umut" idi. 

Edwin Ong Wee Kee, Vietnamlı bir annenin iki çocuğunu taşıdığı anı görüntülemiş ve birinci olarak 90.000 poundluk büyük ödülün sahibi olmuştu. Fakat ortaya fotoğrafın çekilme anının çıkması üzerine her şeyin bir set olduğu ve birinci olan fotoğrafın kurmaca olduğu teorisi ortaya atıldı.

Set düzeni kurmak her ne kadar yarışmanın kurallarına aykırı olmasa da, Edwin'in fotoğrafının spontane olduğunun iddia edilmesi üzerin set arkası fotoğrafı ortaya çıkarıldı.

Hamdan Uluslararası Fotoğraf Ödülleri, Edwin'in kazanan fotoğrafı için "Onun fotoğrafı, yoğun bir insancıl anı belgeliyor. Vietnamlı annenin konuşma bozukluğu olması, onu umut aşılamaktan ve çocuğu için güçlü durmaktan alıkoymuyor" derken, bazı kaynaklar da "Edwin'in fotoğrafı planlanmamış bir anda, görülmeyen bir noktadan çekilmiştir" ifadesini kullandı. 

Fakat daha sonra bir fotoğraf dergisi tarafından kamera arkası fotoğrafı ortaya çıkarıldı ve kadının aslında poz verdiği anlaşıldı. "Fotoğrafı sahnelemek ve bir yarışma kazanmak, Bu yükselmenin en kolay yoludur; bu seni en hızlı şekilde zengin biri yapar. Bu çok, çok üzücü" yorumu ile görüntü paylaşıldı.

Birinci olan fotoğrafın güçlü rakiplerinden bazıları şöyleydi:

Bir grup flamingo, karides açısından zengin olan Kuveyt sularında yiyecek arıyor.

Kum ve sis şehri; kontrast ve çeşitlilik içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri'nden efsane bir görsel.

Gece öğünü, Portekiz

Afet mağdurlarının tahliye edilişi, Endonezya

Mülteci bir bebeğin gönüllüler tarafından kurtarılışı, Midilli Adaları

Küçük bir çocuk, sokakları dolduran sel sularında oynuyor, Jakarta.

Sovyet bölgesinin yaşlı sakini, Özbekistan

Bir baba, bombalanmış bir evin banyosunda çocuklarını yıkıyor, Gazze.

1948'de sınır dışı edilen Filistinlilerin "Büyük Dönüş Yürüyüşü"

Yılın en soğuk zamanlarında Baykal Gölü, Sibirya

Yavru kambur balina ve bir dalgıç, Tonga

Hasta ve engelli göçmenlere yardım için gönüllü çalışan insanlar, İtalya

Kartal Avcıları, Moğolistan

Büyük Dönüş Yürüyüşü'nde Filistinlilerin mücadelesi

Buzda doğmak, Kanada

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ovgu-celik-senturk

diğer fotoğraflar cok dah guzel

farkedmez

Yok artık ya..Bari birinciliğini alsınlar..Kural dışına çıkmaya bayılıyor insanlar

Görüş Bildir