9 Maddeyle Dünyanın İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun

Asıl adının Demir olması gereken fakat eski Yunan tarihçilerinin Tomiris ve Demurus diye adlandırdıkları bu kadın, Peçenek Türklerindendir. Onun, taşıdığı ad gibi bir demir olduğunu bu içerikte göreceksiniz.

1. Dünya tarihinin ilk kadın hükümdarı ve o bir Türk!

Tomris, Tomyris Türkçe karşılığıyla temir (demir) anlamına gelmektedir. MÖ 6. yy'da yaşadığı sanılan Saka kraliçesidir.

2. Pers İmparatoru Büyük Kiros hiç durmadan Saka topraklarına akın ediyordu.

Ancak yakılmış topraktan başka bir şey bulamıyordu çünkü Sakalar sürekli geri çekiliyorlar ve savaşa uygun bir an, bir mevzi bekliyorlardı. Bu koşullar gerçekleşmeyince savaşa girmiyorlardı.

3. Oldukça zeki ve güçlü bir hükümdardı.

Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros, İran'a geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabi olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul etmesi karşılığında Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vadetti. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu biliyordu ve teklifi reddetti.

4. Büyük Kiros tekrar Saka topraklarında...

Büyük Kiros, büyük bir ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girdi. Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardı. Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros'un ordusunu beklemeye başladı. İki ordu, aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilendi.

5. Güneş battığı için savaşa tutuşmazlar, ancak gece Büyük Kiros bir hile düşünmüştür...

İki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur. İçinde güzel kızlar, yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenlemiştir. Tomris Hatun'un oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Pers'i öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri, çadırı basıp Tomris Hatun'un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürmüşlerdir.

6. Tomris Hatun oğlunun ölümüne çok üzülür ve intikam arzusuyla dolup taşar...

Yemin ederek şöyle söyler: "Kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil, o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!"

7. Savaş çetin geçti.

Amcası Alp Er Tunga’yı kahpece ağulamaları, çokça Türk öldürmeleri nedeniyle başlayan Türk-Acem düşmanlığıyla nefretini, yeni ölen oğlunun acısını, milletine ve yurduna duyduğu sevgisini birleştirip bu çarpışmaya bizzat dâhil olan Tomris Hatun ve Acemler arasında çok sert bir savaş oldu.

8. Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır.

Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri bozguna uğratır.

9. Ölenler arasında Pers kralı Büyük Kiros da vardır.

Tomris Hatun sözünde durur ve Büyük Kiros'un kesilmiş kafasını kan dolu bir fıçıya atarak "Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!" der.

10. Tomris ismi günümüzde de kız çocuklarına verilmektedir.

Günümüzde Türk kadınına ne denilirse densin, hala kadınlarımızda Tomris içgüdüsü, vatan sevgisi ve analık duygusu oldukça kuvvetlidir!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serpil-yaman

Tek kaynak heredot değildir çok yanlışınız var. Oğlunu çadırda öldürmediler. Persler esir aldı. Pazarlık ve koz için. oğluda gururuna yediremedi ve intihar etti. İskitler, doğudan batıya doğru kavimlerin birbirlerini sıkıştırmaları sonucunda tarih sahnesine çıkmışlardır. MÖ 8. yüzyıl ile MÖ 3. yüzyıl arasında yaşamış göçebe bir topluluktur. Doğuda Çin Seddi’nden batıda Tuna Nehri’ne kadar, 40. ve 50. paraleller arasında, yaklaşık 7000 km’den fazla bir alana yayılmışlardır. Bunun sonuncunda çeşitli kavimler tarafından tanınmışlar ve bunların yazılı belgelerinde adlarından bahsedilerek haklarında bilgiler verilmiştir. İskit adına ve onlarla ilgili bilgilere Grek kaynaklarında, Pers çivi yazılı metinlerinde, Asur ve Çin yıllıklarında rastlanmaktadır.

selim-elipek

Af buyrun da Türk tarihinin deseniz anlarım fakat dünyanın ilk kadın hükümdarı nasıl Tomris oluyor? Hem İskitler bir devlet değil, topluluktur. Dünyanın bilinen ilk kadın hükümdarı, Tomris'ten 700 sene önce yaşamış, 30 yıla yakın Mısır'ı çok başarılı bir şekilde yönetmiş, kendini "kraliçe" değil "kral" ilan etmiş, Mısır Firavunu Hatçepsut'tur. Hatçepsut'tan önceleri dahi var ama tarih ilmi şüphe ile yaklaştığından onları yazmıyorum. Bilginize :)

yobaz-arap

İrani dilde Tahmirih "Brave" cesur demektir. Tomris in Türklükle kesin olarak hiçbir alakası yoktur. Türk tarihini kadim göstermek için uydurulmuş bir yalandır. Tomris Massaget denen irani bir millete mensuptu.

yavuz-ozarpat

niye uydurulmuş olsun esas sen yalan söylüyorsun herhalde sen türk düşmanısın

mustafa.k.oyman.1

Thales, BIAS İLE bilim serbest bölgesi kurmak için, FERASET(PHERSIDES, SOLON),..A MEKTUP YAZAR. SONRA BÜYÜK KATİL KEYHUSREV'İN DANIŞMANI OLUR; ANADOLU'YA GETİRİR. LİDYA İLE BARIŞTAN SONRA KESİK KELLESİ TOMRİS'ÇE KAN DOLU FIÇI‘YA ATILIR.

Gizli Kullanıcı

bu konuyla ilgili elimizdeki tek sağlam kaynak herodotos'un yazdığı historia adıyla bilinen 'her biri bir musa' adlı kitabıdır; önüne gelenin içerik ekleyip bu içeriklere müdahale edebildiği, uydurma bilgilerin olduğu wikipedia değil! içerikte yer alan yazıların tamamını wikipedia'da tomris sayfasında noktası virgülüne kadar bulabilirsiniz... herodotos'un yazdıklarına benzer ifadeler kullanılmış olsa da çarpıtılmış ve yanlış bilgiler wikipedia'da ve bu içerikte fazlasıyla mevcut... itibar etmeyin... ayrıca noktası virgülüne kopyala/yapıştır yaptığınız kaynağa yönlendirmemeniz bile büyük bir ayıp bunun sanatsal,bilimsel ya da hangi açıdan bakarsanız bakın uygun hiçbir yanıt yok... uzun zamandır onedio'ya giriş yapmamıştım eskisinden de betermiş meğersem ekleme editi: kaynak olarak emrullah özdemir / türklerin ilk kadın hükümdarı tomris adolf erman / archiv fur wissenschaftliche kunde von russland, cilt 1, reimer, 1968, s.386 - gibi saçma şeyler yazılmış bazı yerlerde bu yazı için... dediğim gibi bu konuda tek sağlam kaynak herodotos'un yazdığı her biri bir musa kitabıdır, gerisi de bu kitabın analizlerinden ibarettir, nokta.

serpil-yaman

Oğlu ölmedi esir alındı ve koz olarak kullanılmak istendi. Oğluda gururuna yediremedi ve intihar etti esirken. İskitler, doğudan batıya doğru kavimlerin birbirlerini sıkıştırmaları sonucunda tarih sahnesine çıkmışlardır. MÖ 8. yüzyıl ile MÖ 3. yüzyıl arasında yaşamış göçebe bir topluluktur. Doğuda Çin Seddi’nden batıda Tuna Nehri’ne kadar, 40. ve 50. paraleller arasında, yaklaşık 7000 km’den fazla bir alana yayılmışlardır. Bunun sonuncunda çeşitli kavimler tarafından tanınmışlar ve bunların yazılı belgelerinde adlarından bahsedilerek haklarında bilgiler verilmiştir. İskit adına ve onlarla ilgili bilgilere Grek kaynaklarında, Pers çivi yazılı metinlerinde, Asur ve Çin yıllıklarında rastlanmaktadır.

serpil-yaman

Anlattıgım gibi Çok fazla kayıt, akademik bilgi ve delil var tek heredot değil yani =) .Adı geçen kaynaklar dil, kültür ve coğrafya bakımından birbirinden farklı kavimlere ait olduğu için İskit adı bu kaynaklarda farklı şekillerde geçmektedir. Grek kaynaklarında Skythai, Asur kaynaklarında Aşguzai, Pers kaynaklarında Saka ve Çin kaynaklarında Sai olarak adlandırılmışlardır.

Görüş Bildir