9 Maddeyle Dünyanın İlk Kadın Hükümdarı: Tomris Hatun

-

Asıl adının Demir olması gereken fakat eski Yunan tarihçilerinin Tomiris ve Demurus diye adlandırdıkları bu kadın, Peçenek Türklerindendir. Onun, taşıdığı ad gibi bir demir olduğunu bu içerikte göreceksiniz.

1. Dünya tarihinin ilk kadın hükümdarı ve o bir Türk!

Tomris, Tomyris Türkçe karşılığıyla temir (demir) anlamına gelmektedir. MÖ 6. yy'da yaşadığı sanılan Saka kraliçesidir.

2. Pers İmparatoru Büyük Kiros hiç durmadan Saka topraklarına akın ediyordu.

Ancak yakılmış topraktan başka bir şey bulamıyordu çünkü Sakalar sürekli geri çekiliyorlar ve savaşa uygun bir an, bir mevzi bekliyorlardı. Bu koşullar gerçekleşmeyince savaşa girmiyorlardı.

3. Oldukça zeki ve güçlü bir hükümdardı.

Sakaları kovalamaktan bıkan Büyük Kiros, İran'a geri dönmek zorunda kalıyordu. Bir süre sonra kendisine tabi olması ve kendisiyle evlenmeyi kabul etmesi karşılığında Tomris Hatun ile uğraşmayacağını vadetti. Tomris Hatun bunun bir oyun olduğunu biliyordu ve teklifi reddetti.

4. Büyük Kiros tekrar Saka topraklarında...

Büyük Kiros, büyük bir ordu toplayarak tekrar Saka topraklarına girdi. Bu orduda savaş için eğitilmiş yüzlerce köpek de vardı. Tomris Hatun artık kaçmanın yarar sağlamayacağını anlayıp uygun bir alan seçip Büyük Kiros'un ordusunu beklemeye başladı. İki ordu, aralarında birkaç kilometre kalacak bir biçimde mevzilendi.

5. Güneş battığı için savaşa tutuşmazlar, ancak gece Büyük Kiros bir hile düşünmüştür...

İki ordunun arasında bir çadır kurdurmuştur. İçinde güzel kızlar, yiyecekler ve şarap bulunan çadıra ansızın saldırı düzenlemiştir. Tomris Hatun'un oğlu ve beraberindeki kuvvetler, içerideki birkaç Pers'i öldürüp eğlenceye dalmışlardır. Ancak birkaç saat sonra bir baskın düzenleyen Pers kuvvetleri, çadırı basıp Tomris Hatun'un oğlu da olmak üzere içerideki Sakaları öldürmüşlerdir.

6. Tomris Hatun oğlunun ölümüne çok üzülür ve intikam arzusuyla dolup taşar...

Yemin ederek şöyle söyler: "Kana susamış Kirus! Sen oğlumu mertlikle değil, o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!"

7. Savaş çetin geçti.

Amcası Alp Er Tunga’yı kahpece ağulamaları, çokça Türk öldürmeleri nedeniyle başlayan Türk-Acem düşmanlığıyla nefretini, yeni ölen oğlunun acısını, milletine ve yurduna duyduğu sevgisini birleştirip bu çarpışmaya bizzat dâhil olan Tomris Hatun ve Acemler arasında çok sert bir savaş oldu.

8. Ertesi gün yapılan savaşı Sakalar kazanır.

Ok atmakta usta olan ve savaş arabalarını büyük ustalıkla kullanan Sakalar, savaş köpeklerine rağmen Persleri bozguna uğratır.

9. Ölenler arasında Pers kralı Büyük Kiros da vardır.

Tomris Hatun sözünde durur ve Büyük Kiros'un kesilmiş kafasını kan dolu bir fıçıya atarak "Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!" der.

10. Tomris ismi günümüzde de kız çocuklarına verilmektedir.

Günümüzde Türk kadınına ne denilirse densin, hala kadınlarımızda Tomris içgüdüsü, vatan sevgisi ve analık duygusu oldukça kuvvetlidir!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

bu konuyla ilgili elimizdeki tek sağlam kaynak herodotos'un yazdığı historia adıyla bilinen 'her biri bir musa' adlı kitabıdır; önüne gelenin içerik ekleyip bu içeriklere müdahale edebildiği, uydurma bilgilerin olduğu wikipedia değil! içerikte yer alan yazıların tamamını wikipedia'da tomris sayfasında noktası virgülüne kadar bulabilirsiniz... herodotos'un yazdıklarına benzer ifadeler kullanılmış olsa da çarpıtılmış ve yanlış bilgiler wikipedia'da ve bu içerikte fazlasıyla mevcut... itibar etmeyin... ayrıca noktası virgülüne kopyala/yapıştır yaptığınız kaynağa yönlendirmemeniz bile büyük bir ayıp bunun sanatsal,bilimsel ya da hangi açıdan bakarsanız bakın uygun hiçbir yanıt yok... uzun zamandır onedio'ya giriş yapmamıştım eskisinden de betermiş meğersem ekleme editi: kaynak olarak emrullah özdemir / türklerin ilk kadın hükümdarı tomris adolf erman / archiv fur wissenschaftliche kunde von russland, cilt 1, reimer, 1968, s.386 - gibi saçma şeyler yazılmış bazı yerlerde bu yazı için... dediğim gibi bu konuda tek sağlam kaynak herodotos'un yazdığı her biri bir musa kitabıdır, gerisi de bu kitabın analizlerinden ibarettir, nokta.

alparslan38

Admin kardeşim benim bildiğime göre Tomris Han Peçenek değil direkt Saka boyundan diye biliyorum. Savaşta son kalan birlikler çarpışırken kiros'un ölümsüzleri öldürülüyor ve kiros kafasına topuz darbesi yiyor ama ölmüyor. Tomris Han yanına geliyor ve ölmediğini görüyor. Bir fıçıya pers kanı doldurtuyor ve kirosun kafasını fıçıya sokup boğarak öldürüyor. sonra da kafasını kesip atıyor fıçıya.

halil-tc-vatandasi

Emrullah Özdemir'in Tomris kitabında "Kiros yenilince arabaya biner, ancak uzaktan Tomris Han ve Begisi hatun iki okla, biri omzundan, diğeri ensesinden vurmuş cansız bedeni vadinin çamurlu zemine düşmüştür. O iki ok bir devrin kapanışı olmuştur.Sonrası malüm . Kirosun başı gövdesinden ayrılıp kanla dolu tuluma daldırmıştır. "Dedesinin,babasının ve oğlunun ve kanı yerde kalan tüm Türklerin intikamını almış

sciencesoldier

peçenek türklerinden olup saka hükümdarı olmak mı. peçenekler daha sonra çıkmıyor muydu meydana yav emin misiniz peçenek türklerinden olduğuna

Gizli Kullanıcı

Tomris Hatun Peçenek türklerindendi ama milattan önce altıncı yüzyılda Türkistan’da Saka ve Peçenek Türkleri bulunuyordu

sciencesoldier

teşekkürler

alparslan38

Benim bildiğime göre Peçenekler Saka budunu içinde bulunan milletlerden ve Tomris Han da Peçenek değil.

Gizli Kullanıcı

Bilmiyosun demek ki öğren de gel.

uykucu_piramit

bayılıyorum böyle içeriklere

yasemincolak

bu kadınlara ikinci sınıf muamelesi gösteren çok hücreli canlılara gelsin. kanınızla doyururuz sizi valla!!!

unfuckwithable

hürmetler ablacığım :)

Başlıklar

İranOrduŞarapSavaşYunanistanoyun
Görüş Bildir