Görüş Bildir
Haberler
8 Başlıkla ABD'de Obama Döneminin Bilançosu

8 Başlıkla ABD'de Obama Döneminin Bilançosu

ATKN
17.10.2016 - 01:05

ABD Başkanı Barack Obama, kasım ayındaki başkanlık seçimlerinin ardından 2017'nin ilk günlerinde koltuğunu devrediyor. Peki sekiz yıl önce göreve başladığında adeta bir 'kurtarıcı' olarak karşılanan Obama'nın başkanlık bilançosu nasıl?

Deutsche WelleABD tarihinin ilk siyahi devlet başkanı olan Obama'nın bilançosunu derledi:

İçeriğin Devamı Aşağıda

1- Dış politika

1- Dış politika

Barack Obama dünya siyaset sahnesinde tarihi başarılar kadar ağır hayal kırıklıklarına da imza attı. İran'a sert ekonomik yaptırımlar uygulatarak Tahran yönetimini nükleer programını kısıtlamaya mecbur etti. Aynı zamanda on yıllardır devam etmekte olan ABD ile Küba arasındaki diplomatik buz devri de onun girişimiyle kapandı.

Obama ABD'nin Irak'taki askeri varlığına son verme vaadini de yerine getirdi. Ancak daha sonra terör örgütü IŞİD Irak ve Suriye'de yayılmaya başladı.

Obama Suriye savaşında kararsız bir tutum sergiledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı askeri müdahale ile tehdit etti ama bu adımı atmaktan imtina etti. Obama, Rusya'yı Suriye'deki askeri varlığını yoğun bir şekilde arttırmaya cesaretlendirdiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Obama döneminde ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin donma noktasına gelmesinde Ukrayna'ya yapılan Rus askeri müdahalesi de etkili oldu.

2- Terörle mücadele

2- Terörle mücadele

Orlando'da eşcinsellerin gittiği bir kulübe düzenlenen ve ABD tarihinin en kanlı saldırısında 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Barack Obama, Guantanamo'daki esir kampını kapatma vaadini Kongre'nin muhalefeti nedeniyle yerine getiremedi. 

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'i ele geçirmeyi ise başardı. Pakistan'da saklanan Bin Ladin 2011 yılının Mayıs ayında Amerikan komandoları tarafından öldürüldü. En tehlikeli terör örgütü olarak El Kaide'nin yerini IŞİD aldı.

Obama'nın teröristlerle mücadelede ağırlık verdiği insansız hava araçları çok sayıda sivilin canına mal oldu. ABD, Irak ve Suriye'de IŞİD ile mücadele eden yerel gruplara yoğun askeri destekte bulundu. IŞİD'in nüfuzu geniş ölçüde kırıldı ancak Batı Avrupa ve ABD teröristlerin hedefi haline geldi.

3- İklim koruması

3- İklim koruması
İçeriğin Devamı Aşağıda

Obama döneminde ABD iklim değişikliği ile mücadelenin öncüsü oldu. 

Atmosferdeki ısınmanın 2 dereceyle sınırlandırılmasını öngören Paris Antlaşması ABD sayesinde imzalanabildi.

4- Irkçılık

4- Irkçılık

Dallas'ta iki siyahın polis tarafından öldürülmesine tepki için düzenlenen protesto gösterilerinde 5 polis keskin nişancı ateşiyle öldürülmüştü.

ABD'nin ilk siyahi Başkanı ülkesindeki ırkçılığı önleyip ‘barıştırıcı' olmayı hedeflemişti. Ancak ırkçılık vakaları dramatik şekilde arttı. 

Siyahilerin polis tarafından öldürülmesi ABD kentlerinde şiddetli protesto eylemlerine yol açıyor. Charleston'daki siyahi cemaate yapılan saldırı ve Dallas'ta polislerin keskin nişancı tarafından öldürülmesi de toplum üzerinde sarsıcı etki yaptı.

5- Silah yasası

5- Silah yasası

ABD'deki silahlı saldırıların artmasına rağmen Obama silah taşıma yasalarını değiştirmeyi başaramadı. 

Kongre'deki Cumhuriyetçi çoğunluk Obama'nın reform girişimini bloke etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6- Göç

6- Göç

Barack Obama'nın ülkedeki dört milyon kaçak göçmene resmi statü kazandırma girişimi hayal kırıklığıyla sonuçlandı. 

Başkan'ın kararnamesi Yüksek Mahkeme tarafından iptal edildi.

7- Sağlık reformu

7- Sağlık reformu

Başkan Obama Cumhuriyetçi Parti'nin direnmesine rağmen genel sağlık sigortasını başlatarak Amerikan sosyal güvenlik sisteminin en büyük reformlarından birini gerçekleştirdi. 

11 milyon Amerikalı sağlık sigortası kapsamına alındı. Ancak reform eleştiriliyor ve özel sağlık sigortaları bu programı uygulamıyor.

8- Ekonomi

8- Ekonomi
İçeriğin Devamı Aşağıda

Obama son 70 yılın en ağır ekonomik krizi sırasında göreve başladı. 800 milyar dolarlık kapsamlı bir konjonktürü teşvik programı uyguladı ve iflasın eşiğindeki Amerikan otomotivciliğini devlet yardımlarıyla ayağa kaldırdı. 

Büyüme hızı son zamanlarda düşmeye başladıysa da Amerikan ekonomisi krizden güçlenerek çıktı. 15 milyon kişi daha çalışma imkanına kavuştu. 2010 yılında yüzde 10 olan işsizlik oranı yüzde 5'e düştü.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
150
68
25
12
8
7
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Obama islam dünyasını mezbahaneye çevirdi.Müslüman olmasına rağmen kiliseye gidip ben hristiyanım dedi.Ekonomiyi batırdı.Amerikanın itibarı sıfıra indirildi.

Kadir

sır olarak mı verdi sana dini inancını

Avrupalı

Aslında birçok Amerikalı Obama'nın yönetiminden hoşnut değildi Mr. Trump yerine başka bir isim cumhuriyetçilerden aday olsaydı ya da Trump seçim kampanyasını... Devamını Gör