Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1979 İran'ında Başörtüsü Zorunluluğunu Protesto Eden 100.000 Kadın

 > -
Abone ol

İran'ı incelerken 1979 öncesi İran ve 79 sonrası İran olarak iki aşamada araştırmak gerekir. 79 yılında Humeyni önderliğinde gerçekleşen İran İslam Devrimi sonrasında halkın yaşantısı tamamen değişti diyebiliriz. Şeriat hükümleri ve dini gerekçelerle yaşantısı değişen insanların birçoğu ülkesini terk etmek durumunda kaldı. Listede göreceğiniz fotoğrafların sahibi Hengameh Golestan da İran'ı terk etmek durumunda kalanlardan sadece bir tanesi. 

İşte İran İslam Devrimi'yle birlikte getirilen başörtüsü zorunluluğuna karşı protesto gösterisi düzenleyen İranlı kadınlar...

1. Tarih 1 Şubat 1979'u gösterdiğinde İran artık Şah dönemindeki İran olmayacaktı.

Humeyni'nin Paris'ten yurda dönmesi Şah dönemindeki İran'ı tam anlamıyla değiştirecekti.

2. 1 Şubat'tan sonra yavaş yavaş değişimin etkisini gösterdiği İran'da, tarihler 7 Mart'ı gösterdiğinde Humeyni kapanmanın zorunluluğu hakkında açıklamalarda bulundu.

3. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nden bir gün önce gelen bu açıklama, Şah döneminde de kapanma yasağı olan İran kadınlarını harekete geçirdi.

4. Tahran'da bir araya gelen 100.000'i aşkın kadın, başörtüsü takmanın zorunlu hale getirilmesini protesto etti.

5. İran İslam Devrimi sonrasında başörtüsü zorunluluğuna tepkisiz şekilde geçildiğini düşünen birçok insan bu fotoğraflar sayesinde protesto gösterilerinden haberdar oldu.

6. Protesto gösterilerine katılan birçok başörtülü kadın da bulunmaktaydı. Fotoğrafta iki kadını Humeyni'nin başörtüsü açıklamalarını hararetli bir şekilde tartışırken görüyoruz.

7. Sokağa çıkan kadınların ortak düşüncesi kadın-erkek eşitliğiydi.

8. Protesto gösterilerine destek veren birçok erkek olmasının yanı sıra, kadınlar gördükleri erkeklere 'kapanmak bize zorunluysa, siz de kapanın' diyordu.

9. Gösteriler sırasında ilginç karşılaşmalar da oluyordu. Bir molla ile televizyon yıldızı kadın aynı kamyonetin üstünde.

10. Protestocu kadın mollaya hararetli şekilde bir şeyler anlatıyordu.

11. Belki de anlattıklarını anlayamadıkları için ağlamayı tercih ediyorlardı.

12. Hakkında çok fazla görsel kaynak olmayan 8 Mart İran kadınlarının başörütüsü zorunluluğu protestosunun fotoğraflarını çeken kişi ise Hengameh Golestan.

13. Bugün 64 yaşında olan Golestan, henüz 27 yaşındayken çektiği protesto fotoğraflarını Londra'da sergiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan96

Editör bence bu içeriği tekrar ana sayfanın en başına koymalısın bu içeriği herkes görmeli bu çok önemli toplumsal bir sorun içerikte de dediği gibi iranlıların kendilerini bırak tüm dünya İranın direkt isteyerek kapandığını, şeriata geçtiğini düşünüyor, bu içeriği sık sık anasayfanın en başında yayımlayarak bu algıyı kırmalısın. Bak ben bu eski içeriği daha önce görmemişim yeeni görüyorum eğer daha önce görseydim mutlaka yorum atardım. Ben her içeriğe yorum atoyorum atmasamda mutlaka emoji kullanırım. Bu içeriği tekrar sayfanın en başına koy, koyki görsünler.

cerenakarsu8

Bence örtü örten insanların ahlaksızlıkları örtüyü ve islamı lekelememeli

Gizli Kullanıcı

"Müslümanları tanımadan önce Kuran'ı tanıdım eğer önce müslümanları tanısaydım asla müslüman olmazdım" Yusuf İslam/Cat Stevens İslam mükemmeldir,müslümanlar değil!!!

bebelerebalon

Sanırım İslamiyet dünya üzerindeki insaların başına gelebilecek en kötü ve şeytani şey...Dünya savası veya Hiroşima bile insanda bu kadar azap oluşturmuyor...

must11

Kuran'da başörtüsü diye bir şey yoktur. Türkçe Kuran meallerinde Nur Suresi 31. ayet (bilerek/bilmeyerek) yanlış çevriliyor. Veya parantezi içi eklemeler yapılarak tahrif ediliyor. Ayet, başörtüsü değil; örtü diyor. Ayrıca başın örtülmesini geçtim, "baş" diye bir kelime geçmiyor. Örtüyle de süslerin/ziynet yerlerinin kapatılması söyleniyor. Ayetin devamından da süs olarak bahsedilenin, göğüsler olduğu anlaşılıyor. Yani ayet başların örtülmesini değil, dekoltelerin örtülmesini söylüyor.

Görüş Bildir