Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlık Yok Olsa Bile, Ürettiği Bilgi Milyonlarca Yıl Yaşayacak

 > 
128PAYLAŞIM

1. İnsanlık Yok Olsa Bile, Bilgisi Yaşayacak!

Artan verilerin ışığında, insan soyunun bir gün kendi sonunu getirebileceği hususundaki endişeler, tüm dünyada giderek artıyor. Ama böyle kötü bir son yaşansa da, tarih boyunca ürettiği bütün bilgiyi saklamanın yolunu da bulmuş görünüyor. İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden bir grup bilim insanı, bilgileri, canlı organizmaların tüm bilgilerini depolayan DNA’ya yüklemenin yolunu buldu

2. Bilgiler 1 Milyon Yıl Saklanabilecek

ETH Zürich Kimya ve Uygulamalı Biyobilimler Bölümü’nden Robert Grass liderliğinde araştırmacılar bir milyon yıldan daha uzun süre hatasız şekilde saklamanın yolunu buldu. Bilim insanları, önce DNA bilgi segmentlerini silikalara (cam) yerleştirdiler. Daha sonra ise verilerde oluşabilecek hataları düzeltmek için bir algoritma kullandılar.

3. Depolanan Bilgi Kolayca Okundu

Araştırmacılar DNA bozunumunu simüle etmek için hazırladıkları 150 nanometre çapındaki silika bilyaları, belirli bir derece aralığında tutulan sıcak bir ortama yerleştirdiler. Böylece cam içinde saklanan DNA stabil hale getirildi. İşlem sonucunda Florür çözeltisi kullanarak silikayı camdan sıyırmayı başardılar ve depolanan bilgileri kolayca okuyabildiler.

4. 1 Gram DNA, 455 ‘Exabyte’ Veri Saklayabiliyor

Elde edilen bulgular ışığında, bu şekilde yüklenen bilgilerin milyonlarca yıl saklanabileceği ortaya çıkmış oldu. Buna göre 1 gram DNA, 455 ‘exabyte’ veriyi saklayabilecek kapasiteye sahip. 

Not: 1 milyar gigabyte, 1 exabyte kapasiteye eşit. 1000 ‘exabyte’ ise 1 ‘zettabyte’ yapıyor.

5. Ürettiğimiz Her Şey 4 Gram Dna'ya Sığıyor!

Bulut yazılım firması EMC’nin hesaplarına göre, insanlık, tarihi boyunca, 2011 yılı itibarı ile 1.8 ‘zettabyte’ bilgi üretmiş durumda. Bu yeni teknolojiyle bütün bu verileri depolamak için sadece 4 gram DNA yetecek. Yani bir, insanlık bütün tarihi boyunca, bir çay kaşığına sığacak kadar data üretmiş. Instagram’da her saniye milyonlarca artan fotoğraflar da dahil buna.

6. Dna Bilgiyi Milyonlarca Yıl Saklayabiliyor

Harvard Üniversitesi uzmanları, 2012 yılında DNA’ya bir kitabı veri olarak yüklemeyi başarmıştı ama İsviçreli bilim insanları, ilk kez DNA’ya yüklenen bilgiyi de geri alıp okuyabilmenin de yolunu bulmuş oldular. Bir başka önemli sonuç ise bilgi yüklenmiş DNA’nın ömrüyle ilgiliydi. Suni fosilleştirme yoluyla yapılan testlerle, bilgi depolanmış DNA’ların milyonlarca yıl bu bilgiyi koruyabileceği tespit edildi.

7. Şimdilik Maliyeti 1500 Dolar

ABD Ulusal Arşivleri Müdürlüğüne göre CD ve DVD’lerin ömrünün ortalama 25 yıl olduğu düşünüldüğünde fena bir süre değil. Ancak DNA hafıza kartının maliyeti şimdilik CD ve DVD’den biraz pahalı. Üretilen örnek (sadece 83 kilobyte veri depolamak için) yaklaşık 1500 dolara mal oldu. Ancak bu konudaki teknoloji geliştikçe, maliyetin de düşeceği belirtiliyor.

Kaynak:

İnsanlık tarihinin bütün bilgisi bir çay kaşığına sığdı | Amerika Bülteni

Sonsuza Kadar Veri Saklamak İçin DNA Cama Kodlandı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
utku-yaldiz

Düşünsenize bir çay kasığında tüm insanlık

cilgin_vezneci

maliyeti hiçbirşeymiş ama bunu isnaoülu gittikten sonra dünyada hangi bakteri hücre vss kullancak. hücre felan diyorum çünki insan oğlu giderken dünyadaki hayatıda yanında götürecek büyük ihtimal

kaya-keleri

Cevabı kendin vermişsin zaten ancak dünyanın evrensel olarak yok olmasına daha çok var, bu süreçte bilgilerin kaybolmaması için bu yöntem çok önemli çünkü günümüz de ulaşılan bilgi yığını eskiye oranla kat kat fazla. Bilgileri tabii ki insanlar kullanacak ancak şu da mümkün olabilir, insanlar başka galaksiler de yaşamına devam etse bile şimdiye kadar edindiği bilgiler bu dna'lara kodlanıp, muhtemelen evren de bizden başka uygarlıklara ulaşılması için uzaya gönderilecek.

okisi

bedava amına koyim lan 1500 dolar çok çok uygun bi fiyat böyle bişey için

gkmnbrs

1500 dolar onu üretenlerin bilgisinin yanında hiçbirşey değil. Çok ucuz bir teknoloji.

feyk

insanlik olarak cok buyuk bir bilgi birikimimiz var ama depolama araclarimizin en uzun omurlusu bir kac yuzyildan uzun omurlu degildir. kitaplarin cogu bile bir sure sonra sararip ufalanmaya basliyor. bu kadar dayanikli bir depolama yontemi gelistirildiyse bunun icin 1500$ maliyet sayilmaz.

kappa

83kb 1500 dolar yanlız

feyk

farkindayim. evinde kullanacagin harici disketten bahsetmiyoruz. insanligin tum bilgi birikimini milyonlarca yil sakliyabilcek bir sistemden bahsediyoruz.

Görüş Bildir