Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yunan Mitolojisinin Türk Topraklarındaki Kızı: Daphne

175PAYLAŞIM

Zeus Oğlu Apollon Hatay'da

Zeus'un oğlu Apollon bir gün Hatay'da dolaşırken güzeller güzeli  Defne'yi görür.

Kaç Güzelim Kaç...

İlk görüşte aşık olur. Fakat Defne erkeklerden nefret etmektedir. Evlenmeyi hiç mi hiç istemez.

Platonik Aşk...

Apollon ona delicesine tutulmuş peşini bırakmıyordu. Ormanda karşılaştıklarında Tanrı Apollon güzeller güzeli bu kızla konuşmak istedi ancak Daphne ondan korkarak koşmaya başladı.

Ey Toprakana Beni Ört Beni Sakla, Kurtar.

Yorgunluktan bitap düşen Defne yakalanacağını hissettiğinde yakarışına cevap geldi ve tüm bedeni odun gibi ağırlaşmaya başladı. Güzel kokulu saçları yapraklara dönüştü ve kolları dallar halinde uzandı, küçük ayakları ise kök olup toprağın derinliklerine doğru indi.

Defne Ağacı ve Ağlayan Apollon

O günden sonra Defne ağacı Apollon'un en sevdiği ağaç oldu, ve defne yaprakları genç tanrının saçlarının çelengi oldu. Kahramanlara ödül olarak defne yapraklarından yapılma taçlar taktılar. Apollon o kadar ağladı ki, bugün gözyaşlarını görmek isteyenler Harbiye şelalesine tanık olurlar.

Doğa İle İçiçe Künefe Yemek İçin : Harbiye

Zeus'un oğlu Işık Tanrısı Apollon ve deniz Tanrısı Peneus kızı Daphne(Defne) arasındaki platonik aşk Hatay-Harbiye'de ağlayan bir şelaleye dönüşmüştür.

Saçlarına Tac Yaptığım Çiçekler...

Kahramanların kafasına tac olup yüceliği dillere dolanmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir