6. Sınıf Ders Kitabındaki Kutup Ayısı Karikatürü Tartışma Yaratmıştı: Tüm 13. Sayfalar İçin İmha Kararı

 > -
Abone ol

6. sınıf Türkçe Öğrenci Çalışma Kitabı'nda yer alan ve tartışma yaratan karikatür sebebiyle, çizimin bulunduğu tüm 13. sayfalar imha edildi.

Karikatürist Selçuk Erdem tarafından yaratılan ve küresel ısınmanın işlendiği karikatür 6. sınıf ders kitaplarına konuldu.

Yapılacak çalışmada öğrencilerin karikatürün iletisi üzerinde düşünmesi ve düşüncelerini arkadaşları ile paylaşması istendi.

Ancak ayının pençesi ile yaptığı uygunsuz hareketi içeren karikatürün ders kitabında yer alması eğitim camiasında tepki çekti.

Konunun sosyal medyaya taşınmasının ardından birçok kullanıcı 'ders kitabında böyle bir karikatürün olmaması gerektiği' noktasında eleştiri getirmişti.

Selçuk Erdem de Twitter'dan 'Bana sorsaydınız okul kitabı için uygun olmadığını söylerdim' dedi. Ayrıca karikatürün izin alınmadan kullanıldığını belirtti.

Tartışmaların ardından Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş ilgili sayfaların imha edildiğini duyurdu.

'Görsel okuma kendin yapamıyorsun. Çocuğa nasıl böyle bir şey soruyorsun?'

Raporların, Talim ve Terbiye Kurulunda bir başkan ve 10 kurul üyesinin kitap üzerinden detaylı inceleme yaptıklarına işaret eden Durmuş, "Karikatür, kitabın bir sayfasında bir milimetre civarında yer kaplıyor. Yani 17 santimetreye 24 santimetrelik bir yerden bahsediyoruz. Ben burada yazarlara şaşıyorum. Bir de görsel okuma yaptırıyor bu karikatür üstünden. Sen görsel okuma kendin yapamıyorsun. Çocuğa nasıl böyle bir şey soruyorsun?" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir