6 Asırlık Hikâye: Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya Olan Karahöyük Ekmeği

277PAYLAŞIM

Yaklaşık 600 yıllık mazisi olan ve Denizli'nin Acıpayam ilçesinde üretilen Karahöyük ekmeği yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ekmek artık tek bir fırında, tek bir usta tarafından üretiliyor. Ekmeği üreten fırıncı Mahir Sağ, 5 farklı unun nohut mayasıyla karıştırılmasıyla elde edilen Karahöyük ekmeğinin ülkenin ve dünyanın farklı noktalarından alıcıları olduğunu söylüyor. Eğer birileri Mahir Usta'dan bu lezzetin yapımını öğrenip üretimi sürdürmezse, Karahöyük ekmeği sadece hafızalarda kalacak...

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde yaşayan Sağ ailesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın Rodos Seferi sırasında ordunun azığı olarak kullanılan Karahöyük ekmeğinin unutulmaması için çalışıyor.

Karahöyük Mahallesi'nde geleneksel yöntemlerle üretilen Karahöyük ekmeği, bir gün önceden hazırlanan maya ile yaz aylarında tam buğday unu, mısır unu, nohut unu ve kepeksiz un, kış aylarında ise mayalanmanın kolaylaşması için bu unlara arpa unu ilave edilerek hazırlanıyor. Karahöyük ekmeğini özel kılan ve ayrı bir lezzet katan sır ise nohuttan yapılan mayası.

Karahöyük ekmeğine iyice kızarması için fırça ile yoğurt suyu sürülmesi de diğer bir özellik olarak öne çıkıyor.

"Geçim kaygısıyla herkes göçtü, bir ben kaldım"

Karahöyük ekmeği üreten ve bu lezzetin unutulmaması için çaba gösteren Mahir Sağ, günde bin 200 adet ürettikleri ekmeğin son ustası olduğunu söyledi.

Geleneği yaşatmak için 2003 yılından bu yana işlettikleri fırında Karahöyük ekmeği ürettiklerini belirten Sağ, annesi ve eşinin de kendisine yardımcı olduğunu anlattı.

Sağ, "500-600 yıllık bir mazisi olan bir ekmek, kültür ekmeği. Yani eski insanlar çok iyi biliyor bunu. Eskiden Karahöyük pazarı meşhurdu. Pazarın dağılmasıyla birlikte geçim kaygısı arttı, herkes büyükşehire göçtü. Sadece ben kaldım. Önceden 15-16 tane köyde fırın varmış" dedi.

"Güney Kore’ye ekmek gönderdim"

Ekmeği almak için Balıkesir'den, Aydın'dan, Bursa'dan gelenler olduğunu ifade eden Sağ, ekmeğin devamlı müşterileri bulunduğunu söyledi.

Yaz aylarında Almanya, Belçika ve Fransa'daki gurbetçilere ekmek gönderdiğini kaydeden Sağ, "Amerikalı müşterim var, Yeşilyuvalı kendisi. Bir de Amerikan vatandaşı İncirlik’te görev yapan Amerikan askeri var, her yıl Fethiye’ye tatile geliyor, eşi Türk. Her geldiğinde buradan ekmek alıp geçiyor. Güney Kore’ye ekmek gönderdim." şeklinde konuştu.

Mahir Sağ, "Bu ekmeği bilenler beni sosyal medya hesabımdan buluyorlar. Ben bu ekmek için sayfa açtım ve 15 bin kişinin üzerinde takipçim var. Ben bu işi sürdürdüğüm için çok mutluyum." ifadelerini kullandı.

Karahöyük Mahallesi'nde yaşayan İbrahim Kırk, 68 yaşında olduğunu ve bu ekmeği çocukluğundan bu yana aldığını söyledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir