550 Bölüme Yaklaşıyor! Arka Sokaklar Nasıl Gelmiş Geçmiş En Başarılı Dizilerden Biri Oldu?

85PAYLAŞIM

14 yıllık dizi hala Cuma günlerinin birincisi olabiliyor. Tüm ayın en çok izlenen dizileri arasında ilk 10'a girebiliyor. Peki neredeyse dizinin başından beri oynayanları emekli edecek dizi, bu kadar çok izleniyor? Teorilerimizi okumadan önce şunu bir düşünün: "Ben Hüsnü Çoban'ın haylaz oğlanlarını nereden biliyorum?"

Dizi taaa 2006 yılında Kanal D ekranlarında boy gösterdi ilk kez. O zamandan beri de kesintisiz olarak devam ediyor.

Yıllar içinde kadrosuna katılanlar, ayrılanlar olsa da Rıza Baba, Hüsnü Çoban ve Mesut gibi karakterler çekirdek ekipte kaldı.

İstanbul'un Arka Sokaklar'ındaki sayısız gizemi çözen, Türk polisinin kahramanlığını anlatan diziyi o kadar özümsedik ki, karakterlerin ailelerine bile epey hakimiz.

Etrafınızda elbette daha önce hiç Arka Sokaklar izlemediğini iddia edenler olacaktır. Ama akşamüstü tekrarları, yaz tekrarları ve koskoca 500 küsür bölümden bahsediyoruz. Rastlanmamış olması, sadece kaçmak için çok uğraşmış olmakla başaırlabilir.

Cuma günleri bazı rakipler geldi geçti, ara sıra tahtını da devraldı ama mutlaka rakibini tahttan indirmeyi de bildi. Hala TOTAL grubunun açık ara birinci dizisi.

Bir kere dizi içinde hem aksiyon, hem drama, hem de komedi barındırıyor. Karakterlerin eğlenceli tarafları izleyiciyi sıkılmaktan alıkoyuyor.

Aşk diziyi hiç terk etmiyor. Günlük hayatta yaşadığımız, karşılaştığımız ne varsa, bu dizide de aynen var. Yalılarda yaşayan soylular değil, sıcak yuvalar görüyoruz.

Karşısına başarılı diziler çıksa da, bir süre sonra seyirci sıkılıyor. Zaten öyle olmasa her dizi yüzlerce bölüm sürer. Arka Sokaklar bu işten avantajlı çıkıyor.

Cuma günü televizyonu açtığında daha önce izlemediği dizilerden hiçbir şey anlamayanlar ya da izlediği diziden sıkılanlar, çareyi tanıdık bir hikaye olan Arka Sokaklar'da buluyor.

Çünkü ilk kez bile izliyor olsanız Arka Sokaklar'ı rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Evet, karakterlerin olay örgüleri devam ediyor ama temelde bir suçlu, bir de suçu çözmeye çalışan bir ekip var.

Daha önce izlememiş olamazsınız, izlemediyseniz de sosyal medya geyiklerine rastladınız. Şu repliği Rıza Baba'nın sesinden dinlemiş gibi oldunuz şimdi değil mi?

Aynı bölüm içinde de konular çözülüp bitiyor. Dolayısıyla da gereksiz gizemlerle uğraşmak, sürekli takip etmek istemeyen seyircinin ilk tercihi Arka Sokaklar oluyor.

Ara sıra Arka Sokaklar'ın devamlı seyircileri de sıkılıyor olabilir elbette. Herkesin bildiği karakterlerin başına bir şey geliyor ve bitiyor iş. Hoooop, hiç izlemeyen bile Hüsnü Çoban ölecek mi ölmeyecek mi diye açıp bakıyor.

Biz bunları yemiyoruz elbette ama 10 yıldan fazla zamandır aynı rolü oynayan kişilerin bir noktadan sonra ayrılma ihtimali de insanı şüphelendiriyor.

Reytingleri düşse bile kanalı zora sokan bir durumu da yok dizinin. Çünkü kadrosunda aşırı ünlü isimler yok, çekim maliyetleri de çok düşük. Son teknoloji kameralarla işleri yok.

Hatta bazı sahnelerindeki o sarsılmaları fark ettiyseniz, neredeyse el kamerasıyla çekildiğini bile söyleyebilirsiniz.

Ekip ruhunda da hiçbir sorun yok. Şimdiye kadar tek bir kez bile Arka Sokaklar oyuncularının kaprislerini, kavgalarını duydunuz mu?

Zaten öyle olmasa bunca zamandır beraber çalışamazlardı.

Belki de tüm bunları boşa konuşuyoruzdur. Türkiye'nin dört bir yanındaki berberlerin izlemesi, müşterisine izlettirmesidir başarısının kaynağı.

Şaka bir yana, bu hafta 545. bölümü yayınlanacak bu yaşayan efsane bir gün biter mi bilmiyoruz. Ama arkasında birçok şey bırakacağına ve gelmiş geçmiş reytinge en dayanıklı dizi olduğuna eminiz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ece-yildiz22

uğur pektaş ve gamze özçelik olduğu zamanlar dizi şahaneydi ama şu an dizinin yüzüne bile bakmıyorum

chandramukhi

Türkiye'de yaşayan ortalama gelir düzeyine sahip insanları düşünün. Geçim derdi, borç sıkıntısı, işsiz kalmama mücadelesi, çocuk yetiştirme telaşı derken kafalar kazan gibi oluyor. Eve geldiklerinde kafaların boşaltacak bir uğraş arıyorlar. Bazı diziler entrika ve olay örgüsü daha yoğun diziler ve takip etmek gerekiyor minimumda konuya hakim olmak için. O nedenle de Arka Sokaklar bu kadar başarılı oldu. Olay örgüsü yok, konu belli. Her bölümde bir suç çetesi çökertiliyor, aşırı aksiyon yok ama durağan da değil. Düşünmeye gerek kalmadan izlenebilecek bir dizi. Bu nedenle bu kadar çok tuttu ve hala devam ediyor.

wednesday-addams

Dizi iyidir kötüdür, ben de takip etmiyorum mesela ama başladığında doğan birinin bu yıl 14 yaşına girdiği bir dizinin hala Cuma akşamları Total grubunda birinci çıkması takdire şayandır.

jamais-vu2

Öyle hiç sıkı bir takipçisi olmadim ama izleyecek bir sey yoksa ve televizyonda bu varsa açar izlerim. Yani zaten inanilmaz bir senaryo ve çekim beklentim yok. Yemek yiyene kadar beni sıkmasın yeter :D Alışmışım varlığına artık. Ortaokuldaydim başladığında.

_kprnibrhim

"ARKA SOKAKLAR İZLEMEDİM DİYEN İNSAN YALAN SÖYLÜYODURRR " net. hiç mi bakkala ekmek almaya girdiğinizde neden geldiğinizi unutup ağzınız açık izlemediniz :D

Gizli Kullanıcı

izlemedim

Görüş Bildir