54 Yaşındaki Bridgitte Nielsen'in Hamileliği İleri Yaşlarda Çocuk Sahibi Olma Tartışmalarını Alevlendirdi!

-

Geç yaşlarda çocuk sahibi olma konusu her zaman gündemde. Tıp ilerledikçe ve yaşam süresi uzadıkça geç yaşta bebek sahibi olma ihtimali de artıyor. Ancak kadınların belli bir yaşta menopoza girerek doğurganlığını kaybetmesi; erkeklerin ömür boyu baba olabilmeleri bu konuyu karmaşıklaştırıyor. Son örnek bu tartışmayı yeniden gündeme getirdi.

Bridgitte Nielsen, 1980'lerin yıldız oyuncularından biriydi.

Red Sonja ve Rocky filmleriyle şöhreti yakalamıştı.

Ancak onu dünyaya asıl tanıtan dönemin büyük yıldızı Sylvester Stallone ile olan evliliği idi.

1985-1987 arası evli kaldılar.

Yıllar içinde dönem dönem alkol problemi ve gördüğü tedaviyle gündeme gelse de inzivaya çekilmiş olan Bridgitte Nielsen, yakın zamanda büyük bir bomba patlattı.

54 yaşındaki oyuncu hamile.

Beşinci çocuğuna hamile olduğunu açıklayan ünlü isme tepkiler yağdı.

Yaptığının bencillik olduğu, muhtemelen hasta veya engelli bir çocuğa sahip olacağı, çocuğun ergenlik yıllarında annesini kaybedeceği; genel olarak bu durum için çok yaşlı olduğu vurgulandı.

Geçtiğimiz yıl 50 yaşında anne olan Janet Jackson da benzer eleştirilere maruz kalmıştı.

Doktorlara göre geç yaşta hamileliğin kromozom anormalisi dışında hiçbir riski yok.

Geç yaşlarda üretilen yumurtalarda kromozom anormalisi riski genç yaşlardan yüksek. Bunun dışında uzmanlar vücudun 35, 45, 55 yaşlarında pek de farklı olmadığını belirtiyorlar. Kromozom anormalisi riski de günümüzde genç yaşlarda dondurulan yumurtaların ileride kullanılması ile azaltılabiliyor.

Diğer ihtimaller ise hayatın kendisiyle çelişiyor.

Genç yaşta anne babayı kaybetmek ebeveynin yaşından bağımsız bir durum. Genç anne babalar da ölüyor, eğer günümüz şartlarında uzun bir ömür sürerse Bridgitte Nielsen de çocuğunu 40'lı yaşlarına kadar görebilecek. Elbette birlikte geçirilen zamanın kalitesi aynı olmayacaktır, ancak ileride çocuğa sorulduğunda keşke dünyaya gelmeseydim de demeyecektir.

Duruma bir de erkek açısından bakalım. 75 yaşındaki Mick Jagger'ın en küçük çocuğu şu an 1.5 yaşında.

Alec Baldwin 60 yaşında ve yakın zamanda bir çocuğu daha oldu.

George Clooney ikizlerini 56 yaşında kucağına aldı.

İleri yaşlarda babalığa ses çıkarmazken anneliğe karşı çıkmamızın sebebi aslında kadın doğurganlığının belli bir yaşta sona ermesi, erkeğin ise ömür boyu sürmesiyle ilgili değil.

Çocuğun tüm yükünü annenin sırtlaması gerektiğine olan inancımız bizi bu yargıya itiyor.

Babanın varlığının ya da genç yaşta kaybetmenin çok da önemli bir şey olmadığını düşünüyoruz. Bebek ve çocuk bakımında da babayı işlevsiz gördüğümüz için önemli olan annenin genç ve sağlıklı olması anlayışı hakimiyetini sürdürüyor.

Siz geç yaşta çocuk sahibi olmak hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

aslında genc yasta cocuk sahıbı olmak cocuk acısından ıyı ama ebeveyn acısından degıl herkes hazır olamıyor psıkolojık olarak cocuk bakımına bu sıkıntı yaratıyor ılerıde cocuk acısından ıyı dememın tek nedenı buyuyup kendı ayakları uzerınde durabıldıgı ıcın aılenın gozlerının arkada kalmaması yoksa ebeveyn olmaya hazır olmayan bırı ıle buyumekte acı verıcıdır elbet

dead-nettle.

Sağlıklı bir bireyin yaşının sorgulanması bence hoş değil. İstediği yaşta hamile kalabilir tek sorun bence şu, Çocuğun anne veya babadan genç yaşta mahrum kalma riski.

asena_elif_94

herkes hissettiği yaşta anne olsun. Gerisi kolay

rapsodi_

Kadın nerde.

ashirogi-muto

Geç yaşta doğumun kromozom anomalisi dışında hiçbir riski yok demişler. Bu nasıl küçümser bir tavırdır? Lütfen internete kromozom anomalileri yazıp resimlere bir bakın ve görün nasıl bir şeymiş. 30-34 yaş arasında %0,14 olan down sendromu riski 45 yaşından sonra %4' e çıkmaktadır. (Kaynak: Moore Embriyoloji) Kaldı ki başka bazı anomaliler var ki Down sendromunu öper başına koyarsın. Bu riske girmek kişinin kendi tercihidir ancak bu riski küçümsemek kesinlikle aptallıktır.

Görüş Bildir