500 Startups'ın İş Modeli ve Gelir Rakamları

-

500 Startups'ın İş Modeli Ve Gelir Rakamları

500 Startups'ın İş Modeli Ve Gelir Rakamları

Özellikle internet girişimciliği denildiğinde ilk akla gelen bilgi kaynaklarından olan Quora‘da, kullanıcıların sorduğu sorulara direkt olarak konunun birinci dereceden muhatabının yanıt vermesi oldukça sık yaşanan bir durum. Şu an okuyor olduğunuz yazının konusu da 500 Startup’ın iş modelinin sorulduğu soruya bizzat Dave McClure’un verdiği yanıt.

Bir erken aşama yatırım ve inkübasyon kuruluşu olarak değerlendirebileceğimiz 500 Startups, bunların yanında sahip olduğu iş ortaklıkları ve düzenlediği ya da parçası olduğu etkinliklerle öne çıkıyor. 2010 yılının Mart ayında, yani bundan yaklaşık 4 sene önce, kurulan 500 Startups, bizzat Dave McClure‘un paylaştığı rakamlara göre 2013 yılında 6 milyon dolar ciro elde etmiş. Diğer yandan oluşumun 2014 yılındaki harcamalarının ise 8-9 milyon doları bulması bekleniyor.

500 Startups’ın 2014 yılındaki gelirleri ise birbirine eşit olarak şu üç kanaldan gelecek: yatırım fonu için yönetim bedeli, girişimlerden alınan ofis alanıyla diğer ücretler ve 500 Startups’ın düzenlediği ya da parçası olduğu organizasyonlar.

Kuşkusuz oluşumun ana hedefi yatırım yaptığı girişimlerden karlı çıkışlar yapmak. Ancak bu konuda Dave zamana ihtiyacı olduklarının altını özellikle çiziyor. 500 Startups’ın 2014 yılı içindeki tahmini ciro rakamlarına da değinen Dave, aşağı yukarı 3 milyon dolar gibi bir rakamı fon yönetim bedeli olarak alacaklarını paylaşıyor. Yine yaklaşık olarak 3 milyon doları girişimlerden çeşitli hizmetler sonucu kazanacak olan 500 Startups, 2-3 milyon dolar civarında bir parayı da organizasyon ve sponsorluk anlaşmalarından dolayı kasasına koyacak.

Ayrıca 500 Startups’ın yatırım haricindeki aktivitelerine bakacak olursak şirketin 2011 yazından bu yana karlı durumda olduğunu görüyoruz. Tüm bunların yanında 500 Startups’ın mentörlerinin çok büyük bir kısmına herhangi bir hisse vermediğini de ekleyelim.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir