Görüş Bildir

50 Km Karede Yarım Milyon İnsan: Dünyanın En Büyük Mülteci Kampı Kapatılıyor

Anasayfa > Gündem

Kenya, 300 bin ile 450 bin arasında kişinin yaşadığı tahmin edilen Dadaab sığınmacı kampını, kapatma kararı aldığını açıkladı. İnsan hakları örgütleri ise kampın kapatılması durumunda bir felaket yaşanacağı uyarısında bulundu. 

300 bin ile 450 bin dolayında sığınmacının yaşadığı tahmin edilen Dadaab Kampı, Kenya Hükümeti tarafından terör örgütü El-Shabab’ın militan devşirme üssü olarak değerlendiriliyor.

Yarım milyona yakın kişi 50 km kare alana kurulmuş kampta yaşıyor

Yarım milyona yakın kişi 50 km kare alana kurulmuş kampta yaşıyor

Hükümet, 2013 yılında Nairobi’de 67 kişinin öldürüldüğü alış-veriş merkezine düzenlenen saldırı ile, 2015 yılında 150'ye yakın kişinin öldürüldüğü Garissa Üniversitesi saldırılarının Dadaab Kampı ile bağlantılı kişiler tarafından gerçekleştirildiği açıklanmıştı.

Kampta yaşayan mültecilerin çoğu çocuklardan ve kadınlardan oluşuyor

Kampta yaşayan mültecilerin çoğu çocuklardan ve kadınlardan oluşuyor

Fotoğraf: Al Jazeera

DHA'dan Ersin Aslan'ın İsveç gazetesi Dagens'e dayandırdığı habere göre; Dadaab Sığınmacı kampı ile birlikte toplam 600 bin sığınmacının yaşadığı diğer kampları da kapatmak için düğmeye basan Kenya Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı Karanja Kibicho geçen günlerde yaptığı açıklamada, Kenya’nın kendi güvenlik çıkarlarını dikkate almak zorunda olduğunu, sığınmacı kabulünün artık son bulması gerektiğini açıklamıştı. 

İçişleri Bakanı Mwenda Njoka da hükümetin internet sitesinde yer alan açıklamasında, 'Mesajımız açık; kampı kapatacağız ve ülkeye yeni sığınmacı kabul etmeyeceğiz' dedi.

Kenyalı bakanlar açıklamalarında, kampın ne zaman kapatılacağı konusunda bir tarih vermediler ve kapatılacak kampta yaşayan sığınmacıların ne olacağı sorularına açıklık getirmediler.

'Problemi organize olmamış sığınmacı krizi yaratarak çözemezsiniz, bu terörist devşirme zeminini zenginleştirir'

'Problemi organize olmamış sığınmacı krizi yaratarak çözemezsiniz, bu terörist devşirme zeminini zenginleştirir'

Kenya hükümetinin kararına ilişkin konuşan İsveç Uluslararası Politikalar Enstitüsü Başkanı Matt Karlsson, 'El Shabab problemini organize olmamış sığınmacı krizi yaratarak çözemezsiniz. Bu terörist devşirme zeminini zenginleştirir. Bölgede terörizmle başa çıkmanın tek yolu Somali’de devlet kontrolünü yeniden tesis etmekten geçer' dedi.

Dadaab Sığınmacı kampı 1990 yıllarının başında Somali diktatörü Mohammed Siad Barre’nin yıkılmasından sonra başlayan Somali iç savaşından kaçanlara geçici konaklama yeri olarak düşünülüp kurulmuştu. Halen 300 ile 450 bin kişinin yaşadığı tahmin edilen kampta yaşayanların çoğunluğunu Somaliler oluştururken, kamp nüfusunun 6 bininin ilk sığınmacıların torunları olduğu belirtiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
49
22
18
17
6
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?