Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5 Başlık ile Kuruluşunun 93. Yılında CHP

 > -

Türkiye'nin ilk siyasi partisi olan ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, 93. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

9 Eylül 1923'te Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu, Türkiye'nin ilk siyasi partisi Cumhuriyet Halk Partisi, 93 yıldır varlığını sürdürüyor.

CHP'nin tarihine kısaca bakalım...

1- Türkiye'nin ilk siyasi partisi

Türkiye, Kurtuluş Savaşı sonrası hem yeni bir yönetim şekliyle hem de siyasi partilerle tanıştı. Milli mücadelenin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, ilk siyasi parti.

Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklendi. 1935'teki 4'üncü Kurultay'da ise bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adı benimsendi.

2- 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kaldı

Dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kaldı.

3- 1980 darbesinin ardından kapatıldı, 1992'te tekrar açıldı

12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nin ardından, o dönem Bülent Ecevit'in genel başkanlık yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi kapatıldı. 

Parti daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak, kuruluşunun 69'uncu yıl dönümü olan 9 Eylül 1992 günü tekrar açıldı.

4- 7 Genel Başkan görev yaptı

Deniz Baykal'ın istifasıyla 2010 yılından beri Genel Başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı CHP'de bugüne kadar 7 genel başkan görev yaptı. 

Vekil olarak görev alanlar hariç CHP'de, Genel Başkanlık koltuğuna Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu oturdu.

5- 53 kurultay gerçekleştirildi

CHP, bugüne kadar 35'i 'olağan', 18'i de 'olağanüstü' olmak üzere 53 kurultay gerçekleştirdi.

Anıtkabir'e ziyaret

Fotoğraf: Binnur Ege Gürün - Anadolu Ajansı

CHP, 93. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. 

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP heyeti ilk olarak kurucu genel başkan Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu. Kılıçdaroğlu, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladıktan sonra heyet ikinci genel başkanları İsmet İnönü'nün mezarına çelenk bıraktı. 

Kılıçdaroğlu, kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında parti genel merkezinin arka tarafında Çankaya Belediyesi tarafından 9 Eylül Kuruluş Parkı içerisinde yaptırılan, Atatürk ile İsmet İnönü'nün yer aldığı heykelin açılışı gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu Parti Meclisi toplantısına başkanlık etti

"At İzi İt İzine Karşıtı Diyorlar Ya, Bunu Yapan Kim?" - onedio.com
"At İzi İt İzine Karşıtı Diyorlar Ya, Bunu Yapan Kim?" - onedio.com

AA ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiKemal Kılıçdaroğluonedio
Görüş Bildir