Görüş Bildir
Haberler
48 Bin Kişiye İhtiyaç Var! Kanada'da Yıllık 283 Bin TL Maaşla Çalışacak TIR Sürücüsü Aranıyor

etiket 48 Bin Kişiye İhtiyaç Var! Kanada'da Yıllık 283 Bin TL Maaşla Çalışacak TIR Sürücüsü Aranıyor

Batuhan
26.06.2018 - 12:24

Kanada Kamyoncular Birliği, TIR taşımacılığı sektöründe ülke genelindeki sürücü ihtiyacının 48 bin kişiyi bulduğunu açıkladı. Yaklaşık 10-12 gün aralıksız olarak bir çalışma düzeninin olduğu iş için yeni başlayan TIR sürücüleri yıllık ortalama 80 bin Kanada doları (283 bin Türk lirası) ile 100 bin Kanada doları (354 bin Türk lirası) arasında kazanıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AA'da yer alan habere göre, Kanada'da yıllık maaşları 80 bin Kanada doları civarında olmasına rağmen çalışma şartlarının zorluğu nedeniyle TIR şoförü açığı had safhaya ulaştı.

Çalışma koşulları etkili

Çalışma koşulları etkili

Kanada Kamyoncular Birliğinin açıklamasına göre, TIR taşımacılığı sektörünün ülke genelindeki sürücü ihtiyacı 48 bin kişiyi buldu. New Brunswick eyaletinde çok sayıda taşımacılık şirketi, zorlu yaşam ve çalışma koşulları yüzünden uzun mesafe sürücüsü bulamamaktan yakınıyor.

Dolgun ücretler de çare olmuyor

Dolgun ücretler de çare olmuyor

Dolgun olan ve her geçen gün artan ücretler de bu soruna çare olamıyor. İşe yeni başlayan bir TIR sürücüsü yıllık ortalama 80 bin Kanada doları (283 bin Türk lirası) kazanıyor. Bu ücret bazı yerlerde 100 bin Kanada dolarına (354 bin Türk lirası) kadar yükseliyor.

Göçmen sürücü programı başlatıldı

Göçmen sürücü programı başlatıldı

Atlantik Eyaletleri Kamyoncular Derneği tarafından da teyit edilen TIR sürücüsü ihtiyacı için New Brunswick eyalet hükümeti göçmen sürücü programı başlattı. 2015-2017 yıllarını kapsayan dönemde yabancı ülkelerden 390 sürücünün eyalette işe başlatıldığı Atlantik Göçmenlik Pilot Projesi'yle İngiltere, Bulgaristan, Polonya, Ukrayna ve Güney Afrika'dan sürücüler istihdam edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"İş çok, çalışmak isteyen yok"

"İş çok, çalışmak isteyen yok"

Proje yetkilisi Robert Trites, programda yaşadıkları en büyük sorunun, sürücülerin ikametlerini aldıktan sonra Ontario'ya ya da batı eyaletlerine gitmeleri olduğunu ifade etti. Trites, sürücülerin genellikle 10-12 gün aralıksız çalıştıklarını, ardından da 3-4 gün dinlendiklerini belirterek, 'Şartlar açısından gerçekten çekici bir endüstri değil. İnsanlar bu kadar uzun süre evlerinden uzak kalmak istemiyor.' dedi.'İş var, çalışmak isteyen yok'

"Ülkede 2024 yılına kadar karşılanması gereken TIR sürücüsü ihtiyacı 48 bin"

"Ülkede 2024 yılına kadar karşılanması gereken TIR sürücüsü ihtiyacı 48 bin"

New Brunswick'te şirketi bulunan Al Whittaker ise şunları kaydetti:

'Sorunun ne kadar önemli olduğunu anlatamıyoruz. İnsanların satın aldıkları her şey ama her şey kamyonla geliyor. 30 yıldır bu işi yapıyoruz ve yeni eleman bulmamız çok zor. Şu an sahip olduğumuz en iyi sürücü 74 yaşında ve her hafta maksimum saat çalışıyor. Başka bir sürücümüz 72 ve bir diğeri 64 yaşında. Sadece bu gece eyalet geneline 81 ayrı yükümüz var ama sürücü yok.'

Kanada Kamyoncular Birliği de ülkede 2024 yılına kadar karşılanması gereken TIR sürücüsü ihtiyacının 48 bin olduğunu açıkladı.

Bekar gençler için cazip

Bekar gençler için cazip

Kanada Ulaştırma Eğitim Merkezleri kurucusu John Beaudry, tır sürücüsü ücretlerinde yılda yaklaşık yüzde 10 artış olduğunu bildirdi. Uzun mesafe sürücülerinin işe başladıkları ilk yıldan sonra senede 100 bin Kanada doları kazanabildiğini ancak bu parayla bile talebi karşılamak için yeterli şoförlerinin olmadığını söyleyen Beaudry, 'Kamyonlar park halinde.' ifadesini kullandı.

Tır şoförlüğünün gençler ve bekarlar için ilk aşamada cazip geldiğini, hem iyi para kazanıp hem de farklı yerler gördüklerini anlatan Beaudry, 'Ancak zamanla aile kuran insanlar için şartlar zorlaşıyor.' diye konuştu.

Sosyal medyadan da bu haberle ilgili yorum yapan kullanıcılar oldu...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
90
43
24
9
5
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Viyol10sel

İmkanı ve aklı olan AKP kaybedene kadar bu çomar cumhuriyetinden kaçar

Beta Raybill

umut... artık bu ülkede sadece çocuklara verilen bir isim tıpkı barış gibi...

misschloe

Millet ülkesinde çalışıcak adam bulamaz bizde üniversite mezunları iş bulama :D

Altuğ

çok üzücü ama doğru

Melih Ugur Oktar

Boşuna mı yıllardır euro truck oynadık good bye gidiyorum:D