Görüş Bildir
Haberler
4 Öğrenciye Cinsel Tacizle Suçlanan Müdür Yardımcısı Tek Bir Gün Cezaevine Girmeden ‘Kurtuldu’

4 Öğrenciye Cinsel Tacizle Suçlanan Müdür Yardımcısı Tek Bir Gün Cezaevine Girmeden ‘Kurtuldu’

FreiGeist
22.06.2015 - 15:02
İçeriğin Devamı Aşağıda

4 kız öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılanan okul müdür yardımcısı A.D’ye, suçu sabit gören mahkeme tarafından alt sınırından ceza verildi, üstüne iyi hal indirimi uygulandı. A.D.’ye verilen 3 yıl 4 ay hapis cezası ‘Yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluştuğu” gerekçesiyle ertelendi...

Balıkesir’de bir lisede işlenen cinsel tacizle ilgili davadan çıkan karar, hem hâkim adaletindeki hem de suç ve ceza sistemindeki çarpıklığı gözler önüne serdi. Yaşları 18’den küçük 4 kız öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla yargılanan okul müdür yardımcısı A.D, suçu sabit gören mahkeme tarafından ceza alt sınırından 8 ay hapse mahkum edildi. 

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nın haberine göre A.D’nin, eylemi eğitim öğretim ilişkisini kullanarak işlediği için cezasını 12 ay hapse çıkaran mahkeme, iyi hal indirimi uygulayarak 10 aya indirdi.

Mahkeme, 4 kız çocuğuna karşı cinsel tacizde bulunan müdüre verilen 10 aylık hapis cezalarını ise “yeniden suç işlemeyeceği kanaati oluştuğu” gerekçesiyle ayrı ayrı erteledi. Toplamda 40 ay (3 yıl 4 ay) hapse mahkum edilen müdür, her bir kız çocuğuna sadece bir kez cinsel tacizde bulunduğu ve her bir işlediği suça karşılık 2 yılın altında hapis cezasına çarptırıldığı için bir gün bile cezaevine girmeden kurtulmuş oldu.

‘Bir daha yapmaz’

Mahkemenin, suça zaten alt sınırdan verdiği hapis cezasının iyi hal indirimine de uğramasının yanı sıra, mahkeme sanık hakkında hükmün açıklanmasının da geri bırakılmasına karar verdi. 

Bu kararına ise, “Sanığın, daha önceden kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış bulunması ve kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılmasını” dayanak gösterdi. Sanık A.D.’nin, 5 yıl süre ile kasten yeni bir suç işlememesi kaydıyla serbest bırakılmasına karar verildi. Yani mahkeme, 4 ayrı kız çocuğuna cinsel tacizde bulunduğuna karar verdiği A.D.’nin, aynı suçu bir daha işlemeyeceğine yönelik kanaatiyle A.D.’yi serbest bıraktı. Toplamda 40 ay (3 yıl 4 ay) hapse mahkum edilen A.D, her bir kız çocuğuna sadece bir kez cinsel tacizde bulunduğu ve her bir işlediği suça karşılık 2 yılın altında hapis cezasına çarptırıldığı için bir gün bile cezaevine girmeden kurtulmuş oldu.

96 puanla müdür oldu

Sanık A.D’nin savunmasında kullandığı, “Ben Türk adaletine güveniyorum. Bu olay, benim için atılmış bir iftiradır ve sadece söze dayanmaktadır. Ben suçsuzluğuma inanıyorum. Hakkımda öncelikle beraat kararı verilmesini talep ediyoruz ancak aksi bir kanaatte ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullanması ise dikkati çekti.

Cezasının infazı tamamlancaya kadar kamu kurumlarında çalışmaktan men edilen müdür yardımcısı A.D.’nin, yargılama devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı’nın “okul yöneticiliği” mülakatında 96 puan aldığı ve başka bir lisede bir üst makam olan müdürlüğe atandığı da ortaya çıktı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Metin Karaman

Bu herifin aynı şeyi tekrar yapmayacağına neresine bakarak karar verdiler acaba ? İyi hal indirimi için neresini indirdi ?

ey

baştan sona eğitim sistemimiz, toplumsal ahlakımız yanlış !! kpssde puan almayla olmamalı meslek seçimi ! bakınız finlandiya adamlar kaç tür testten sonra öğ... Devamını Gör

Esmer Nur

yazıklar olsun bizim canımızda bunlara emanet olacak bide