Görüş Bildir
Haberler
38 Günlük Bebeğe Cinsel İstismar Davasında Mahkemeden 'Yargı Sürecini Takip Etmeyen' Aile Bakanlığı Yetkililerine Suç Duyurusu

etiket 38 Günlük Bebeğe Cinsel İstismar Davasında Mahkemeden 'Yargı Sürecini Takip Etmeyen' Aile Bakanlığı Yetkililerine Suç Duyurusu

Batuhan
28.02.2018 - 13:06 Son Güncelleme: 28.02.2018 - 13:27

Van’da, 38 günlük bebeğin cinsel istismara uğradıktan sonra öldürülmesine ilişkin davada anneyi, annesinin sevgilisini ve arkadaşını ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptıran Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi örnek nitelikte bir karara imza attı. Davaya katılma talebi kabul edilmesine rağmen yargılamayı takip etmeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Van İl Müdürlüğü yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Ayrıca, annenin cezaevinden tahliye edilip bebeğin öldürüldüğü güne kadarki süreçte izleme ve kollama görevini yerine getirmeyenler hakkında da şikayetçi olunacak.

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, Van’da henüz adı konmayan ve kimliği bile çıkarılmayan 38 günlük erkek bebek, 26 Ocak 2017’de ağır yaralı halde getirildiği Özel Lokman Hekim Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti. 

Yapılan otopside, bebeğin kafasına sert cisimle ve kemik kırığı oluşacak şekilde vurularak öldürüldüğü, yaralanmasından birkaç saat önce cinsel istismara uğradığı saptandı. Bebeğin annesi Pınar Tatar, Tatar’ın sevgilisi Ferdi Arat ve arkadaşı Yılmaz Güzel tutuklandı.

'Hamileliği sırasında cezaevine konan Tatar, doğuma yakın tahliye edildi'

'Hamileliği sırasında cezaevine konan Tatar, doğuma yakın tahliye edildi'

Dosyaya göre hamileliği sırasında cezaevine konan uyuşturucu bağımlısı Pınar Tatar, doğuma yakın tahliye edildi. Bebek 10 Aralık 2016’da dünyaya geldi. 

Anne Tatar, kendisi gibi uyuşturucu bağımlısı olan Yılmaz Güzel ile daha sonra ise Ferdi Arat ile sevgili oldu. 

Habere göre aynı evde kalan üç kişi, olaydan bir gece önce uyuşturucu kullandı.

Bebeğin ölümünden sorumlu üç kişiye ağırlaştırılmış müebbet

Bebeğin ölümünden sorumlu üç kişiye ağırlaştırılmış müebbet

Aynı gün Güzel, Tatar’a sevgilisi Arat’ı kastederek, “O çakal çocuğu bu hale getirdi” diye telefon mesajı yolladı. Tatar da Arat’a “Sen çocuğu bu hale getirdin” diye yazdı. 

Üç kişinin, bebeğin şiddete uğradığını bildikleri bu şekilde belirlendi. 

Sanıklara 'kendini savunamayacak durumda olan çocuğu canavarca hisle kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Arat ayrıca ‘çocuğun cinsel istismarı' suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yargılamayı takip etmeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Yargılamayı takip etmeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ‘suçtan zarar gören’ sıfatıyla davetiye çıkarıldığı, bakanlığın talebi üzerine davaya katılma kararı verildiği belirtildi. Buna rağmen yargılamayı takip etmeyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Van İl Müdürlüğü’ndeki görevliler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Görevliler tahliye sonrası anne Tatar'ı izlemesi ve gözetlemesi gerekiyordu.

Görevliler tahliye sonrası anne Tatar'ı izlemesi ve gözetlemesi gerekiyordu.

Kararda, “Eylemin mahiyeti ve toplumda yaratacağı infial nazara alındığında görevlilerin yargılamayı takip etmemesi nedeniyle” şikayetçi olundu. Doğum izniyle salıverildikten sonra anne Tatar’ı, çocuğun öldürüldüğü güne kadarki sürede izleme, gözetleme, bebeği korumakla yükümlü kamu görevlilerinin bulunup bulunmadığının sorulmasına, görevini ihmal eden varsa şikayetçi olunmasına karar verildi.

Yedi baronun davaya müdahil olması, insan hakları yönünden örnek oluşturacak bir açıklamaya dayandırıldı

Yedi baronun davaya müdahil olması, insan hakları yönünden örnek oluşturacak bir açıklamaya dayandırıldı

Kararda şöyle deniliyor:

“Sanıkların eylemlerini kırk gününü doldurmayan çocuğa karşı canavarca hisle ve altsoya yönelik işledikleri, maktulün bebek olması, öldürmenin yanı sıra çocuğun cinsel istismarı eylemine maruz kaldığı, failler arasında annenin de bulunduğu, bu nedenle çocukların korunmasına yönelik ulusal ve uluslararası mevzuatla birlikte Avukatlık Kanunu’nun 76 ve 95. maddeleri nazara alınarak en temel insan haklarından olan hayat hakkı ve vücut bütünlüğünün korunması değerleri saldırıya uğrayan maktul bebeğin haklarının korunması yönünde -zikredilen kanun maddelerinde insan haklarını savunmak, korumak ve işlerliğini sağlamak bağlamında- başvuruda bulunan baroların suçtan zarar gören olarak kabul edilmeleri gerektiği anlaşıldığından katılan sıfatıyla davaya kabullerine karar verilmiştir”

Sosyal medyadan da tepkiler geldi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
465
133
51
11
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
B. Barnes

siz koltuk kapmaca oynayın biz böyle hakimler yetiştirmeye devam edeceğiz.

cuneyt983

o hakimede helal olsun makamı maaşı sonuna kadr helal olsun hem suçlulara cezasını vermiş hem duyarsızlara ceza vermek için harekete geçmiş Allah o hakime de... Devamını Gör

Setenay

Allah belanızı versin. Dünyada annelik duygusunu yaşamak isteyen bu kadar insan varken bu caninin ana olması ve günahsız bebeğin bu acıları çekmesi nedir ?