3 Yaşındaki Gelin, 7 Vezirle Evlenen Sultan... Osmanlı ve Haremle İlgili Çok Az Kişinin Aşina Olduğu Enteresan Bilgiler

-
Abone ol

Osmanlı'da saray hayatı ve haremle ilgili bu bilgileri öğrenince çok şaşıracaksınız...

(Burada yer alan bilgiler Meral Altındal'ın "Osmanlı'da Harem" adlı kitabından derlenmiştir.)

Osmanlı padişahları içinde kadına en düşkün olan III. Murat'tı. Sayısı kırkı aşan hasekilerinden başka saray dışındaki kadınlarla da ilişki kuran padişahın bu dalda bir de rekoru var.

Tarihe 130 çocuklu padişah olarak geçen III. Murat'ın bu rekorunu kıran başka biri olduğunu sanmıyoruz. Öldüğünde 7 cariyesinin de gebe olduğu hesaba katılırsa, zaten onu geçebilmek pek mümkün değilmiş.

Samur devri padişahı Sultan İbrahim, kızı Fatma Sultan'ı 2.5 yaşında; Beyhan Sultan'ı ise 2 yaşındayken evlendirmişti.

Yusuf Paşa ile evliliğinden sonra 4 yaşında dul kalan Fatma Sultan, aynı sene Musahip Fazullah Paşa ile evlendirildi. Veziriazam Hazerpare Ahmet Paşa ile evli olan 2 yaşındaki Beyhan Sultan ise henüz 3 yaşındayken dul kalmış ve daha sonra Uzun İbrahim Paşa ile evlendirilmişti.

I. Ahmet'in kızı Ayşe Sultan, ilk evliliğini 7 yaşındayken yaptı ve toplam 7 kez evlendi.

Sadrazam Nasuh Paşa, Karakaş Mehmet Paşa, Van Beylerbeyi Hafız Ahmet Paşa, Diyarbakır Valisi Murtaza Paşa, Halep ve Şam Beylerbeyi Ahmet Paşa, Voynuk Ahmet Paşa ve İbşir Mustafa Paşa ile nikahlandı. Ayşe Sultan, siyasete en çok alet edilen sultanlardan biriydi.

Sultan II. Selim, hamamda bir cariyeyi kovalarken dengesini kaybedip düştü ve hamamda ölen tek padişah olarak tarihe geçti.

II. Selim döneminde haremin tek hakimi ve padişahın bilinen tek kadını Nurbanu Sultan'dı ve II. Selim'in ardından tahta geçen oğlu III. Murat'ın padişahlığı sırasında da Nurbanu Sultan gücü elinde tutmayı sürdürdü.

Ömrü beş padişah görecek kadar uzun olan, II. Mahmut ile Zernigar Sultan'ın kızı Adile Sultan Osmanlı Hanedanının tek kadın şairidir.

1899'da ölen Adile Sultan'ın pek çok şiiri vardır. Ayrıca Kanuni'nin şiirlerinin bulunduğu "Divan-ı Muhibbi"yi de Adile Sultan bastırmıştır. Abdülaziz'in şüpheli ölümüne ilişkin şu mısraları kaleme almıştır:

Nasıl yanmam kime oldu olanlar şah-ı devrana
Bilinmez oldu hali kıydılar o zıll-ı yezdana.

III. Osman, kadınlardan hoşlanmadığı için tüm işlerini erkek hizmetkarlara ve iç oğlanlara yaptırırdı.

III. Osman, tahta geçtikten sonra haremdeki kadın ve cariyelerle karşılaşmamak için özel bir önlem almıştı. Gümüş çiviler çakılmış ayakkabılarla dolaştığı zaman, ayak sesini duyan harem kadınları onunla karşılaşmamak için saklanıyorlardı.

Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın üçüncü kızı olan Zeynep Hanım, bugünkü Zeynep Kamil Hastanesi'ni yaptıran kişidir.

Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın özel katibi Yusuf Kamil Efendi ile evlenen Zeynep Hanım, mutlu bir evlilik sürdü. Birbirini çok seven ikilinin hiç çocukları olmasa da adlarını yaşatmak için birçok hayrat yaptırdılar ve zamanının en modern hastanesini kurdular.

Boşalan hazineyi doldurmak için karısından borç para alan III. Mustafa, karısına borç senedi veren ilk padişahtır.

III. Selim ve Şah Sultan'ın annesi Mihrişah Sultan, padişah III. Mustafa'ya 237 kese, 55 kuruş borç vermiştir.

İlk defa Latin harfleriyle mektup yazan kişi III. Mustafa'nın kızı Hatice Sultan'dı.

III. Selim'in en sevdiği kız kardeşi olan Hatice Sultan zeki ve kültürlü bir kadındı. III. Selim, yapacağı yenilikler konusunda Hatice Sultan'dan fikir alacak kadar ona değer verirdi. Hatice Sultan, sarayındaki düzenlemeleri yapan mimar ve ressam Melling'le anlaşabilmek için Latin harflerini öğrenmişti. Hatice Sultan, tarihe Latin harflerini kullanan ilk sultan olarak geçti.

Kösem Sultan'ın oğlu Sultan İbrahim, dinlediği bir masalın ardından bütün sarayı samur kürkle donattı.

Bir akşam kendisine sunulan Voyvoda kızından samurlu bir masal dinleyen Sultan İbrahim, masaldan çok etkilendi. Kedilere varıncaya dek sarayın her yerini samur kürkle donatan Sultan İbrahim, devlet adamlarına samur kürk göndermeleri için bir ferman bile çıkarmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ugursolak42

Dangalaklar...Böyle olsa, üç kıtayı komple fethedip 600 yıl hüküm sürebilirmiydi bir devlet..Aptal olmayın...

mustafa-sinan-gun

çok muhteşem yüzyıl izlemişler yazık:)

nsansn-jajasjak

ya neden osmanlı mükemmelmiş gibi davranıyorsunuz? herlade kusurları vardı ama siz bunlari duyunca deliriyorsunuz.

gorkem-ayas

ataturkle vedat uşakligilide anlatsana yiyosa :))

samyeli90

2 3 yaşın da ki kız ne anlar evlilikten bir de dul kalıyor ardından başkasıyla evlendiriliyor eyy allahım 😡

Görüş Bildir