Görüş Bildir
Haberler
3. Havalimanı 70 Göleti Bitirdi

3. Havalimanı 70 Göleti Bitirdi

adem kara
25.07.2014 - 09:03

TMMOB, 3. havalimanı inşaatı nedeniyle 70 göletin denize karıştırıldığını ve 8 derenin kurutulduğunu iddia ederek, “Ciddi su krizi yaşanacak” uyarısında bulundu.

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, 3. havalimanı inşaatı dolayısıyla 70 göletin denize karıştırıldığını ve 8 derenin kurutulduğunu iddia ederek, “2. beş milyon ağaç katledilmişken yağmur beklemek boş yere . Ciddi su krizi yaşanacak” uyarısında bulundu. 

İSKİ’nin barajlardaki ölçüm oranlarına göre 2005 yılından beri ilk defa İstanbul barajlarındaki su seviyesinin % İkinci ’nin altına indiğini ifade eden Bozoğlu, “Defalarca bu tehlikeye dikkat çekmiştik, gün içerisinde uyarılarımız malesef tek tek gerçekleşiyor“ diye belirtti.

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre Bozoğlu, son günlerde yaşanan su sıkıntısıyla ilgili şunları söyledi:

8 DERE DE YOK OLDU

“3. havalimanı projesi 70 gölet ile 8 derenin yok edilmesine sebep olacak. Bölgedeki sulak alanlar Trakya’ya, İstanbul’a hayat veren Terkos gibi mühim havzaları besliyor. Kuraklığın temel sebebi az yağmur yağması değil, hata yerde hata inşaatların, plansız ağaç kesimlerinin, esasen sınırlı olan Yağışların toprakla buluşamadan betonlar üzerinden akarak kanalizasyona, denize karışmasıdır. Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nde, sulak alanlar bilime, doğa yasalarına aykırı bir biçimde , ulusal öneme haiz sulak alanlar ve yerel öneme haiz sulak alanlar gibi iki ana başlığa ayrıldı.

CİDDİ KRİZ OLACAK

BU yönetmelikle, mühim biyoçeşitliliğe sahip olan, orman alanlarını, endemik türleri, bitkileri barındıran bölgelerde, imar çalışmaları yapılabilecek, rantın, talanın hukuki zemini tamamlanmıştır. Özetle, kavramsal kargaşa yaratılarak, bu sulak alanların önemsiz gösterilmesi sağlandı. Ciddi bir su krizinin bizi beklediği su götürmez bir hakikat olarak karşımıza çıkacak. Terkos Gölü yakınındaki 70 göletin suyu denize boşaltılmaya başladı. Bilimden uzak, ÇED raporları ya hiç istenmeden veya göz ardı edilerek, oldu bittiyle yürütülen 3. havalimanı ve 3. köprü gibi projeler sonunda İstanbul’u susuz kalmanın sınırına getirdi. Bundan akabinde yağacak Yağışların barajları doldurmaya tekrar faydası olamayacak.”

Erdinç Çelikkan | Hürriyet

Kaynak: http://www.arcaajans.com/haber/guncel...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ömer Çetin

Çevreyi korumak isteyenleri amazonlara göndermek isteyen dürzü boeing 787 ile cinsel münasebete giresin...

root

Yapın yapın. Ağacın, suyun ne yararı dokunacak bize? Birisi oksijen üretir, birisi temel içecek. Hepsini yok edin, avm yapın, havalimanı yapın, köprü yapın h... Devamını Gör