Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

4 Farklı Kaynak ile Sınırda Eylem ve Müdahale

20PAYLAŞIM

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesinde Çatışmalar Sürüyor | BBC TÜRKÇE

Sınırda Eylem, Müdahale ve Hortum | DHA

Sınırda Eylem, Müdahale ve Hortum | DHA

Kobani'den kaçan Suriyelilerin Türkiye'ye girişi sürerken sınır bölgesinde olaylar devam ediyor. Bölgedeki bazı araçları yakan göstericilere tazyikli su ve gazla müdahale edilirken aniden çıkan hortum panik yarattı.

ŞANLIURFA Valisi İzzettin Küçük, IŞİD’in saldırdığı Kobani ve çevresindeki köylerden başlayan göçün sürdüğünü belirterek, geçişlerin artık düzenli ve kontrollü şekilde yapıldığını kaydetti.

IŞİD’in Türkiye sınırı açısından herhangi bir tehdit oluşturmadığını ifade eden Vali Küçük, "Şu an için sınırlarımızda endişe edecek bir durum yok. Birliklerimiz tankı, topuyla sınırda 24 saat görev yapıyor.

Yanlış bir durum olursa da angajman kurallarının gereği yapılır" dedi. Öte yandan, çeşitli kentlerden gelen ve Kobani’ye geçmek isteyen kalabalığın toplanması üzerine sınır hattında asker ve polis önlemlerini artırdı.

IŞİD militanlarının hedef aldığı PYD kontrolündeki Kobani’ye yönelik saldırısının ardından sınır hattında hareketlilik devam ediyor. Türkiye’nin çeşitli kentlerinden gelen ve dün sınırda güvenlik güçleri ile arasında gerginlik yaşanan yüzlerce kişi bu sabahtan itibaren PYD’ye destek amacıyla sınırın Suriye tarafına geçmek için toplanmaya başladı. Güvenlik güçlerinin sabah saatlerinden itibaren sınıra ulaşan güzergahta oluşturduğu çok sayıda kontrol noktasında yapılan aramanın ardından geçirildi, şüpheli görülenlere ise izin verilmedi. Çok sayıda kişi de güvenlik güçlerinin araçlarla geçişlerine izin verilmemesi üzerine patika yollarda yürüyerek sınıra ulaşmaya başladı. Dün yaşanan gerginliğin ardından bugün sınırın Suriye tarafına geçmek için yeniden toplanmaların başlanması üzerine asker ve polis sınır hattında zırhlı araçlarla önlemlerini artırdı.

VALİ KÜÇÜK: 2 NOKTADAN SIĞINMACI ALIYORUZ

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, IŞİD tehdidinden kaçanların Türkiye’ye alınmasına devam edildiğini söyledi. Göç dalgasının başladığı ilk gün 11 ayrı noktadan geçişlerin yapıldığını ve 10 saatlik süreçte 70 bine yakın insanın Türkiye’ye geldiğine dikkat çeken Vali Küçük, "Daha sonra geçişleri 8 noktadan kabul ettik. Dünden itibaren de yoğunluğun azalmasıyla birlikte 2 noktadan mülteci alımını başlattık. Şu anda bu 2 noktadan sığınmacılar kontrollü ve düzenli şekilde Türkiye’ye arama yapılarak, kayıt altına alınıyor" dedi.

Sınır hattında güvenlik güçlerinin sığınmacı kabulü ve sınır güvenliği için yoğun çaba harcadığını da anlatan Vali Küçük, dün yaşanan protesto ve müdahaleyi de, "Gün protesto değil, savaştan kaçarak topraklarını terk eden Suriyeli insanlara yardımcı olma günüdür" sözleriyle yorumladı.

Kobani’yi hedef alan ve buraya ulaşmak için kullandığı güzergah üzerindeki köylere saldıran IŞİD’in, Türkiye açısından herhangi bir tehdit oluşturmadığını vurgulayan İzzettin Küçük, "Şu an için sınırımızda endişe edecek durum yok. Güvenlik güçlerimiz tankı, topuyla sınır hattına konuşlanmış ve görevini yapıyor. Sınırlarımızda sıkıntı söz konusu değil. Biz gerekli önlemlerimizi almış durumdayız ve yanlış bir durum olursa da angajman kuralları kapsamında gereğini yaparız" diye konuştu.

Vali Küçük, Suriyeli sığınmacıların her türlü ihtiyacının karşılandığını ve Suruç’a çadır kent kurulacağını hatırlatırken, şu anda 10 bin kişinin barınması için gerekli altyapının oluşturulduğunu ancak bu barınma merkezlerinde konaklayan Suriyeli sayısının ise 5 bin civarında olduğunu belirterek, "Bu da gelen Suriyelilerin büyük bölümünün akrabalarının yanına gittiğini gösteriyor. Şu anda Suruç veya Şanlıurfa’da sınırı geçerek gelen Suriyelilerin herhangi bir açıkta kalma durumu söz konusu değil" dedi.

500 SURİYELİ SAVAŞMAK İÇİN KOBANİ’YE DÖNDÜ

IŞİD’in saldırısı üzerine sınırı geçen çoğunluğu 18-30 yaş aralığındaki 500 kişi, ailelerini Şanlıurfa ve çevre illerdeki akrabalarının yanına yerleştirdikten sonra yeniden Kobani’ye gitti.

Sabah saatlerinde Kobani’nin karşısındaki Mürşitpınar Sınır Kapısı’na gelen 500 kişilik grup, Suriye’ye geçmek istediklerini söyledi. Yapılan işlemin ardından kimlikleri kontrol edilen Suriyelilerin Kobani’ye geçiş yapmalarına izin verildi. Suriyelilerin ülkelerine dönüşü nedeniyle yoğunluk devam ederken, sınırı geçenler ailelerini güvenli yerlere teslim ettiklerini ve savaşmak için Kobani’ye gittiklerini söyledi.

SINIRDA GAZLI MÜDAHALE VE HORTUM

Suriye sınırındaki Suruç’un Mürşitpınar Köyü yakınlarında toplanan ve destek için sınırı aşarak Kobani’ye gitme isteklerine olumsuz yanıt veren güvenlik güçlerine taş atan kalabalığa polis ve asker biber gazlarıyla müdahale etti. Gerginlik sırasında park halindeki bir araç ise ateşe verildi. Müdahale devam ederken, güvenlik güçleri zırhlı araçlardan uyarı anonsları yaptı ve kalabalık arasında bulunan HDP’li milletvekillerinin grubu sınırdan uzaklaştırmasını istedi. Gerginlik halen devam ederken, polis kimliği öğrenilemeyen bir kişiyi gözaltına aldı.

Olaylar devam ederken aniden çıkan hortum ve kum fırtınası ise panik yarattı. Hortumun görüntüsü saniye saniye kameralara yansıdı.

Ali LEYLAK- Ömer ŞULUL/ ŞANLIURFA, (DHA)

Kobani İçin Sınırda Bekleyen Halka Müdahale | İMC

Kobani İçin Sınırda Bekleyen Halka Müdahale | İMC

Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı Etmanik köyünde asker ve polislerin tazyikli su, gaz bombası ve gerçek mermilerle gerçekleştirdiği müdahale sırasında çok sayıda kişi yaralandı.

Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı Etmanik köyünde asker ve polislerin tazyikli su, gaz bombası ve gerçek mermilerle gerçekleştirdiği müdahale sırasında çok sayıda kişi yaralandı.

Öte yandan basın mensuplarının fotoğraf çekmesine izin vermeyen polis ve askerler, habercileri haklarında işlem yapmakla tehdit edip, çekimleri engellemeye çalıştı. Polis ve askerin, gazetecileri olay yerinden uzaklaştırmak için sürekli tehditlerde bulunulduğu öğrenildi.

Asker ve polislerin gerçek mermilerle açtığı ateş sonucu bir araçta yangın çıktı. Yangının aracın yanındaki otomobillere sıçrama tehlikesi olmasına rağmen asker ve polislerin araç yangınının söndürülmesine izin vermediği belirtildi. Bölgede gerginlik devam ediyor.

Daha önce de bekleyişini sürdüren halka, asker ve polis müdahale girişimde bulunmuştu.

Bunun üzerine HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın da içinde bulunduğu bir heyet askeri yetkililerle görüşmüştü. Sarıyıldız:

“Kobani’de bir katliam provası yapılırken bu halktan sakin olmasını beklemek doğru olmaz. Bu halk burada Kobani’ye destek olmak için toplanmış ve bu saldırılara karşı yılmayacak. Üç gündür sizlerde bunlara şahitsiniz. Bu yüzden sizden isteğimiz ortamı germemek. Arkadaşlarımız şu an Ankara’da İçişleri Bakanlığı ile temas halinde ve biz buradan gitmeme konusunda kararlıyız. Hepimizi öldürseniz de, buradan gitmeyeceğiz ve sizlerde bunu gördünüz. Eğer bir müdahale olursa da bunun sonuçları altında hepimiz kalırız. Bu ülkede yaşıyorsak ve hemen yanı başımız da çetelerin halkımıza karşı saldırıları sürüyorsa, sesiz kalmamızı beklemeyin. Bu saldırılara karşı ilk Türkiye’nin müdahale etmesi gerekiyor. Biz buraya çatışmaya gelmedik ama eğer müdahale ederseniz de sonuçlarına katlanırsınız” demişti.

IMC

Haberin Tamamı İçin:

Suruç-Kobani Sınırında Tansiyon Yüksek: 1 Araç Ateşe Verildi | CHA

Suruç-Kobani Sınırında Tansiyon Yüksek: 1 Araç Ateşe Verildi | CHA

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar-Kobani sınırında 2 gündür tansiyon yüksek. 

Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD ve IŞİD’in çatışması sonrası Kobani sınırından Türkiye’ye geçiş yapan Suriyeli Kürt’lerin geçiş noktasında toplanan yaklaşık 500 kişilik bir grup sınırın diğer tarafına izinsiz ve kaçak geçmek isteyince olaylar çıktı. Sınırda görevli polis ve askerlere taş atan gruba, polis dağılması için uyarı anonsu yaparak havaya ateş açtı. Yaşanan gerginlik sırasında sınırda bir araç ateşe verilirken güvenlik güçleri sınırdaki göstericilere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Öte yandan sınırda polis ve askere taş atan grubun sınırdan geçiş yapan Suriyeli Kürt'ler olmadığı, olaylara karışan şahısların Mardin, Diyarbakır, Hakkari ve Van'dan gelen ve aynı zaman da YDG-H Yurtsever Devrimci Gençlik Harekatı üyesi BDP sempatizanları olduğu belirtildi.

CHA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir