Görüş Bildir

3.5 Milyon Ağaç Kesilecekti: Mahkeme Kazdağları'nda Cengiz'e 'Dur' Dedi

Haberler
> 3.5 Milyon Ağaç Kesilecekti: Mahkeme Kazdağları'nda Cengiz'e 'Dur' Dedi

Cengiz Holding tarafından Kazdağları'nda işletilmek istenen bakır-altın madenine verilen ÇED olumlu kararının yürütmesi durduruldu. Projenin gerçekleşmesi durumunda 3.5 milyon ağacın kesilebileceği belirtiliyor. 

Çanakkale’ye bağlı Çan ilçesi Halilağa köyü yakınlarında Cengiz Holding tarafından işletilmek istenen bakır-altın madenine verilen ÇED olumlu kararının yürütmesi durduruldu. 

Evrensel'den Özer Akdemir'in aktardığına göre Çanakkale 1. İdare Mahkemesi TEMA Vakfı ve Çan Çevre Derneği tarafından açılan davada projenin faaliyete geçmesi durumunda telafisi imkansız zararlara yol açacağını belirterek itiraz hakkı kapalı olarak yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Kararda “Dava konusu işlem kapsamında uyuşmazlığı konu projenin yapımına başlanılması işletmenin çalışmaya geçmesi durumunda, çevreye olacak etki ve yapılan yatırımlar açısından telafisi güç veya imkansız zararlar doğabileceği açıktır' denildi.

TEMA: Bölge kanunlarla maden faaliyetlerinden korunsun

TEMA: Bölge kanunlarla maden faaliyetlerinden korunsun

Karar yöre halkı tarafından sevinçle karşılanırken TEMA Vakfı yaptığı açıklamada 'Tüm karar vericileri, zengin biyolojik çeşitliliği, ormanları, tarımı ve kültür alanları ile ülkemizin kadim coğrafyalarından birisi olan Kaz Dağları Yöresi’ne sahip çıkmaya çağırıyor, bölgenin kanunlarla madencilik faaliyetlerinden korunmasını talep ediyoruz' denildi.

3.5 milyon ağaç kesilecekti

3.5 milyon ağaç kesilecekti

Halilağa bakır-altın madeni projesinnin gerçekleşmesi durumunda:

  • 51 bin 660 dönümlük alanda 3.5 milyon ağaç kesilecekti.

  • Milyonlarca yaban hayvanının yuvası yok olacaktı.

  • Yılda 4.1 milyon ton su kirletilecekti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
99
35
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Amon Ra

Cengize dur dedilerse o hakimlerin sürülüp sürülmediği takip edilmeli. Her babayiğit hakim yapamaz bunu

Mehmet Aydin

Yine başka bir kararla işlerine devam ederler, istinaf mahkemesi, itiraz, sürgün hakim fetöcü diye suçlanır, yerine yenisi atanır vs vs, devam eder

murat black

insanın calıların yaşaması için sedece su yada gıda değil temiz çevre temiz doğa ve hava gerek ,ne doymak bilmez bir güruhsunuz açlığınız neden bitmiyor