2016 Yılında Başarıyı Yakalamak İstiyorsanız Mutlaka Dinlemeniz Gereken 16 Ünlü Tavsiyesi

890PAYLAŞIM

Üniversiteyi bitirip "gerçek hayat"a atıldığımızda, bizi bekleyenlerin okulda verilenden farklı olacağını hep duymuşuzdur. İş hayatı, okul kitaplarına benzemez ve özellikle de yeni mezunları bu anlamda çokça yalpalatma potansiyeline sahiptir. 

Bu galeride, alanında çok ünlü ve başarılı insanların mezunlara verdikleri kıymetli tavsiyeleri derledik. Bildiğimiz klişelerden olabildiğince uzak, çok daha gerçekçi ve oldukça dikkate değer bu 16 tavsiyeye göz atmanızda fayda var.

1. Barack Obama - Hayatınız aksilik ve yenilgilerle dolu olacak. Farkı yaratansa, bununla nasıl başa çıktığınız.

Rutgers Üniversitesi 2016 mezuniyet töreninde yaptığı konuşmasında başkan Obama şöyle diyor: 

"Sık sık ahmak insanlarla, kötü patronlarla karşılaşacaksınız ve istediğiniz her şey de gerçekleşmeyecek. Bunu kabullenip kararlı ve dirençli olmanız gerekiyor. Ve bir başarı, küçük bile olsa yine de başarıdır." 

2. Sheryl Sandberg - Fırsatları görmeye çalışmanızın önemi büyük.

Facebook COO'su Sandberg, Harvard Business School'da 2012'de yaptığı konuşmada, kendi anısını şöyle anlatmış:

"Google'ın ilk zamanlarıydı ve beni işe almak istediler. Burun kıvırarak, bu işin benim için yeterince iyi olmadığını söyledim. O zamanın CEO'su Eric Schmidt ise bana şöyle dedi: 'Size bir roketin içerisinde bir yer teklif ediyorum. Hangi koltuk diye soracağınıza, oturmanızı öneririm'". 

3. Salman Khan - Hayatınızı, sanki bu size verilen ikinci şansmış gibi yaşayın.

Khan Academy'nin kurucusu Salman Khan, MIT 2012 mezunlarına şöyle sesleniyor:

"Kendinizi 50 yıl sonrasında hayal edin. Dönüp baktığınızda güzel anıları da hatırlayacaksınız, geçmiş pişmanlıkları da. Ama şu kesin; keşke daha çok gülseydim, daha çok kahkaha atsaydım, daha çok dans etseydim, daha çok teşekkür etseydim, sahip olduklarım için daha çok şükretseydim diyeceksiniz. 50 yıl sonraki halinize sorun; neyi farklı yapardım diye. İşte şimdi onu yapın."

4. Shonda Rhimes - Hayal kurmayı bırakın ve hayata geçirin.

Dünyanın en iyi TV programcılarından Rhimes, 2014 yılında Dartmouth College'de yaptığı konuşmasında, harekete geçmenin öneminden bahsediyor:

"Dünya hayalperestlerle dolu. Birileri bir şeyleri hayal ederken başka birileri bu fikirleri hayata geçiriyor. Siz, hayata geçirenlerden olun. Gerçek tutkunuzun ne olduğunu bulmak yıllarınızı alabilir. Bununla vakit kaybetmek yerine, önünüzdeki fırsatları değerlendirin; bir şeyler yapıyor olun. Hiçbir şey hayal ettiğiniz mükemmellikte olmayacak zaten. Mükemmel iş, mükemmel hayat yoktur."

5. Jeff Bezos - Hayatın tüm olayını, yaptığınız seçimler belirleyecek.

Princeton Üniversite'nde 2012 yılında yaptığı konuşmada, Amazon'un kurucusu Bezos, lütufların ve seçimlerin arasındaki farkı vurgulamış:

"Akıl size verilmiş bir lütuftur; ama örneğin kibar olmak bir seçimdir. Ve bazen zor seçimler de yapmanız gerekebilir. Hayatınızın şeklini belirleyecek olan şey de bu seçimlerinizdir. 80 yaşınıza gelip de bir gün sessizlik içerisinde hayatınızın muhakemesini yaparken, gözünüzün önüne gelenlerin tamamı seçimleriniz olacak."

6. Jennifer Lee - Kendinize, kendinizden şüphe etmeyi yasaklayın.

"Frozen"'ın yönetmeni Lee ise, New Hampshire Üniversitesi 2014 mezunlarına şöyle sesleniyor:

"Kendinden kuşku duymak kadar zararlı şey az vardır. Bu tutum sizi defansif ve pasif hale getirir. İnsanı tüketir; acımasızdır. Kendinize güven içerisinde yaptığınız işleri ve yaşadığınız anları bir hatırlayın; en yaratıcı olduğunuz anların bunlar olduğunu fark edersiniz. Ve gerçek potansiyeliniz de aslında odur."

7. Michael Lewis - Başarı ve başarısızlıklarınızda şansın önemini hiç unutmayın.

Princeton 2012 mezunlarına konuşan ödüllü yazar Lewis'e göre,

"İnsanlar, özellikle de başarılı insanlar, başarılarının şansla ilişkilendirildiğini duymaktan hiç hoşlanmazlar. Sanki o başarı zaten kaçınılmazdı gibi davranırlar; ama hayatın minik oyunlarının büyük etkisini göz ardı ederler. Şans faktörü denen şey gerçektir; ve etkisi sandığınızdan büyüktür. Bunu kabul ederseniz, kendinizi burnu havada bir ukala olmaktan kurtarırsınız."

8. Stephen Spielberg - Kendi dünyanızı kendiniz kurun.

Harvard'da yaptığı 2016 tarihli konuşmada Spielberg, "Dünya canavarlarla dolu" diyor.

"Benim işim, sizlere 2 saatliğine başka bir dünya yaratmak. Sizin işiniz ise, kendi dünyanızı yaratmak olsun. Bu canavarlar kendini çok değişik biçimlerde gösterir: Irkçılık, homofobi, etnik, sınıfsal, siyasi ve dini ayrımcılık. Hepsi de aynı şeydir; kocaman bir nefret bulutu. Nefret, "bize karşı onlar" mantığından doğar. Sizin dünyanızda, "hepimiz" olsun."

9. Conan O'Brien - Başarı, bembeyaz parlak bir smokine çok benzer.

2000 yılındaki Harvard mezuniyet konuşmasında, eski mezun ve ünlü komedyen O'Brien başarısızlıklardan bahsediyor:

"Harvard mezunu olduğunuzda herkesin sizden tek beklentisi başarıdır. Ben bu baskıyı çok tehlikeli buluyorum. Başarı, bembeyaz bir smokin giymeye benzer. İçinde harika hissedersiniz ama kirlenecek, bir şey dökülecek diye kıpırdayamazsınız - ve en sonunda kirlenir de. Yerlerde yuvarlanın, o smokini kirletin, düşün, kalkın. Başarısızlıklarınızdan çok şey öğrenirsiniz."

10. Oprah Winfrey - Bir şey size doğru gelmiyorsa, o şeyi yapmayın.

Oprah Winfrey, Stanford 2008 mezunlarına, "içinizdeki GPS'e güvenin" diyor.

"Ben bunun için dünyaya gelmişim dediğiniz bir iş bulabildinizse eğer, aldığınız maaştan bağımsız olarak her yeni gün size lütuf gibidir. Peki o işi bulduğunuzu nasıl bilirsiniz? Bilmezsiniz, hissedersiniz. İş seçiminizde egonuz yerine, içgüdülerinize kulak verin. Hayatın her alanında, bir işi yapmak size doğru gelmiyorsa, onu yapmayın. Bu ders, sizi çokça pişmanlıktan kurtarır."

11. Robert Krulwich - Yalnızca sağa sola CV gönderip bir şeyler olsun diye beklemekle yetinmeyin.

Gazeteci Krulwich'in 2011 yılında California Üniversitesi, Berkeley Gazetecilik Okulu mezunlarına yaptığı konuşmadan alıntılar ise şöyle:

"Bazı insanlar CV'ler gönderir ve sessizce oturup birileri arasın diye bekler. Bazıları ise yapı gereği bekleyemez; gider ve talep ederler. Siz de o insanlardan olmaya çalışın. Neden günlerce, haftalarca hiç tanımadığınız insanlar sizi arayacak mı, aramayacak mı diye endişe duyasınız? Çevrenizi devreye sokun ve atak olun."

12. Steve Jobs - Ancak geçmişimizin noktalarını birleştirebiliriz.

9to5mac.files.wordpress.com

Belki de son yıllardan akılda en çok kalan mezuniyet konuşması, 2005'te Steve Jobs tarafından Stanford'da yapıldı. 

"Eğer beni Reed'deyken okuldan atmasalardı, ben bu yola muhtemelen hiç girmeyecektim ve kişisel bilgisayarlar belki de bu yönde gelişmeyecekti. Gelecekte bizleri neyin beklediğini bilemeyiz. Buna dair öngörülerde bulunmak bizi bir yere vardırmaz. Ama geçmişimizle ilgili noktaları birleştirebiliriz. Siz bir şeye inanın. İçgüdünüz, kader, karma, hayat; farketmez. Bu yaklaşım beni hayatım boyunca yanıltmadı."

13. Bono - Gelecek hepimizin sandığından çok daha kolay şekillendirilebilir.

Pennsylvania 2004 mezunlarına bir konuşma yapan Bono'ya göre, dünyayı değiştirmek bir hayalden ibaret değildir. 

"Geleceği, geçmiş gibi rijit ve değişemez bir şey gibi görmeye meylederiz, oysa ki gelecek hayli esnektir. Dünya, sandığımızdan çok daha esnek ve işlenebilir. Bize düşen, elimize çekici alıp onu şekillendirmeye başlamak."

14. J.K. Rowling - Başarısızlık berbat olabilir. Ama başarısız olmamak adına tüm hayatı korku ve tedbir içinde geçirmek çok daha kötü.

2008'deki Harvard mezuniyet töreni konuşmasından, Rowling'in tavsiyelerine bakalım:

"Harry Potter'ı yayımlamadan önce işsiz kalmıştım, yeni boşanmıştım ve kıt kanaat geçinebiliyordum. Bu başarısızlık döneminden çıkmak da çok kolay olmadı. Ama bir noktada, olmadığım bir kişi gibi görünüp sevmediğim işlerin peşinde koşturmayı bıraktım ve tüm enerjimi, şu hayatta bana bir anlam ifade eden şeye yönelttim; kitabıma. Hayatın iniş çıkışları daima olur. Ama düşmekten korkarak yürürseniz, aslında pek de bir adım atmamış olursunuz."

15. Ellen DeGeneres - Şu an kafanızdaki başarı tanımı ileride değişecek; hem de fazlasıyla.

Tulane'deki konuşmasında DeGeneres, başarıya dair düşündüklerinin zamanla nasıl evrim geçirdiğini anlatıyor:

"Ben de çoğu insan gibi gençliğimde başarıyı şöhret, para, pahalı arabalar gibi şeylerle tanımladım. Bugünkü bakışımsa oldukça farklı. Asıl başarı, dürüst ve sağlam durabildiğin bir hayat sürebilmek, seni olduğun gibi kabul etmeyen baskıların karşısında dik durabilmek, ve vicdanını asla kaybetmemektir. Yolunuzu sizin adınıza kimse çizememelidir."

16. Winston Churchill - En büyük korkularınızı hayal gücünüz üretir; teslim olmayın.

Churchill'in Harrow School mezunlarına yaptığı 1941 tarihli konuşmasından: 

"Hayal gücü zaman zaman bazı şeyleri olduğundan çok daha zormuş gibi algılamanıza yol açabilir; ama onsuz da fazla bir şey başarmak mümkün değil. Bu nedenle, hayal gücü geniş olan insanların mutlaka cesareti de yüksek olmalıdır. 

Asla teslim olmayın. Asla, asla, asla, asla. Büyük, küçük, önemli, önemsiz; hiçbir noktada teslim olmayın. Onur ve sağduyunun güce yenilmesine izin vermeyin."

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
findik-faresi

Asıl başarı, dürüst ve sağlam durabildiğin bir hayat sürebilmek, seni olduğun gibi kabul etmeyen baskıların karşısında dik durabilmek, ve vicdanını asla kaybetmemektir. İÇİMİ COŞTURAN İŞTE BU DEDİĞİM TEK CÜMLE

findik-faresi

"Barack Obama - Hayatınız aksilik ve yenilgilerle dolu olacak. Farkı yaratansa, bununla nasıl başa çıktığınız." Çok bir kayda değer "Ellen DeGeneres - Şu an kafanızdaki başarı tanımı ileride değişecek; hem de fazlasıyla"

lebows

Ohal sağlam geldi yorum bile yaptırmıyor

ak-gandalf

Bende zannediyordum ki OHAL sayfaları bir tek bana yoruma kapalı. Herkese yoruma kapatılmış anlaşılan. Enteresan.

Gizli Kullanıcı

Bu yorumun aynısı başka bir içerikte yazmışsın yine ,koplaya yapıştır mı?

ak-gandalf

Evet, bi mahsuru var mı?

Gizli Kullanıcı

Yok kızma gandalf kardeş :))

Gizli Kullanıcı

Gerçekten niye kapalı OHAL yorumları?

Görüş Bildir