2 Adımda YouTube'la Milyoner Olun

 > -

2 Adımda YouTube'la Milyoner Olun

2 Adımda YouTube'la Milyoner Olun

YouTube'u seviyor musunuz? Ben seviyorum. Ne sevdiğinizi hatırlayıp size daha çok seveceğiniz şeyleri önermesini ve eğlenceli şeyleri bulmanın kolaylığını seviyorum.

Ancak bir eğlence sitesi olmasının yanı sıra YouTube'ın aynı zamanda bazı kişiler için karlı bir iş yeri olduğunu biliyor muydunuz?

YouTube yayıncılara komisyon veriyor. Bu sistem Google' ın AdSense kriterleri baz alınarak hazırlanmış ve size ne kadar para ödendiği 1,000 izlenmenin getirdiği reklam gelirine göre değişiyor. Google bunun yüzde 45'ini kendisi alıyor. Bazı yayıncılar her 1,000 izlenme için 2.5 dolar alırken, bazıları 10 dolara kadar alabiliyor.

Gördüğünüz üzere YouTube'da kazanabileceğiniz para genellikle videonuzdaki reklamların performansına göre değişiyor. Daha fazla tıklanma daha fazla para demek oluyor.

Peki YouTube videoları yaparak hayatınızı geçindirebilir misiniz? Belki. YouTube'un milyoner yaptığı kişileri tanıyalım.

İlki PewDiePie olarak bilinen, 28 milyondan fazla takipçisi ve 5 milyar izlenmesi olan Felix Kjellberg. Videolarında sık sık çığlığını duyabileceğiniz veya eğilip bükülürken görebileceğiniz Kjellberg daha çok gençlere hitap eden bilgisayar oyunu videoları yapıyor. Kjellberg'in ününü izleyicileriyle yakın bir ilişki kurabilmesine borçlu.

Social Blade Kjellberg'in ayda 210,600 ila 1.8 milyon dolar kazandığını tahmin ediyor.

İkinci sırada ise DisneyCollectorBR olarak bilinen bir YouTube yıldızı var. Videolarının ne hakkında olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. 1.6 milyon takipçisi ve 2.3 milyar izlenmesi olan bu kanal oyuncaklar ve koleksiyonlarla ilgili. Çocuklara hitap eden bu videolar yeni alınan farklı oyuncakların kutularından açılmasını gösteriyor. Kanal ayda 135,000 dolar ila 1.1 milyon dolar arasında para kazandırıyor.

Üçüncü sırada ise 8.9 milyon takipçisi ve "sadece" 1.8 milyar izlenmeyle "React" video serileriyle ünlenen TheFineBros kanalı bulunuyor. Bu videolarda bir grup çocuk, genç veya yaşlı insan sosyal medyada popüler olan videoları izleyip yorum yapıyor. Bu şovun başarısı insanlardan geliyor çünkü hangi popüler videoların seçileceğine YouTube kullanıcıları karar veriyor.

TheFineBros ayda 71,000 dolar ila 591,300 dolar arasında para kazanıyor.

Dördüncü sırada ise farklı bir Disney oyuncak videoları yayınlayıcısı bulunuyor. DisneyCarToys adlı kanaldaki çoğunlukla oyuncak bebeklerin ve diğer oyuncakların konuşurmuş gibi gösterildiği videolar yayınlanıyor. Size ilginç gelmeyebilir ancak kanalın yaklaşık yarım milyon takipçisi bulunuyor. 600 milyondan fazla kez izlenmiş olan bu videolar ayda 67,400 ila 561,400 dolar arasında para kazandırıyor.

Beşinci sırada ise öğretici ve komik 3D çizgi filmlerin yayımlandığı Rus "Get Movies" kanalı bulunuyor. Kanal Rusça konuşanlar için yapılmış ve 1.9 milyon takipçisi ve 2.1 milyar izlenmesi bulunuyor. Kanal yaratıcılarına ayda 59,800 ila 498,100 dolar kazandırıyor.

Özetle, en fazla rağbeti eğlence görüyor. YouTube sevimlilik ve karizmanın yüksek prodüksiyon maliyetlerinden ve ünlülerden daha önemli olduğunu gösterdi. Televizyon yavaşça yerini dijital eğlenceye bırakırken normal insanlar için yeni iş imkanları doğuyor. Tek ihtiyacınız olan cazibe ve iyi bir fikir.

WSJ

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir