17 Yıldır Eşinden Gördüğü Şiddet Sonucu 11 Parmağı Kesilen Gülfidan Sepil'in Sesini Duyun!

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Görücü usulü ile 18 yaşındayken dini nikâhla evlendirildiği şahıstan sürekli şiddet gören ve gördüğü işkence sonucu 11 parmağı kesilen, 5 çocuk annesi 35 yaşındaki Gülfidan Sepil, Ankara'daki evinden kaçarak Van'daki ailesine sığındı. Savcılığa başvuran ve Tayfur Çeliktop'tan şikâyetçi olan kadın “O cezaevine girerse ben çocuklarıma bakarım” dedi.

İşte Gülfidan Sepil'in hayatını cehenneme çeviren bir işkenceci ile evlendirilmesi sonrası yaşadıkları ve tam 17 yıl süren kabustan farksız hikâyesi...

Şanlıurfalı Gülfidan Sepil, görücü usulü ile Gaziantepli Tayfur Çeliktop ile evlendi.

Evlendikten sonra Ankara’nın Dikmen semtine yerleşen aile, hurdacılık yaparak geçimini sağlamaya başladı. 

Gülfidan Sepil evliliğin ilk yıllarından itibaren şiddet görmeye başladı. Yaşadığı şiddeti ilk zamanlar kimseye anlatamayan Sepil, şiddet uygulayan eşi tarafından ailesiyle de görüştürülmedi. 

En büyüğü 16 yaşında olan 5 çocuk da baba Tayfur Çeliktop’un şiddetine maruz kaldı. Birçok kez eşinden şikâyetçi oldu.

Evlendiği günden beri sürekli şiddet gördüğünü söyleyen Gülfidan Sepil, kocasının başına silah dayayarak istemediği şeyleri söylemesini ve yapmasını istediğini belirterek şunları anlattı:

"18 yaşında evlendim. Eşim Gaziantepli. 17 senedir sürekli şiddet görüyorum. Beni dövüyor, bir gün iyi, bir gün kötü günümüz geçiyordu. 5 çocuğum var. Evlendikten sonra Gaziantep’ten Ankara’ya gittik. Eşim burada hurdacılık yapmaya başladı. Beni sürekli dövüyordu. En son 5 ay önce parmaklarımı ve ellerimi bağlayarak vücuduma elektrik verdi. Kafama da sert bir cisimle vurduğu için bayılmışım. Bu sırada korktuğu için annesini ve ailesini aramış. Onlar da beni apar topar alarak Gaziantep'e getirip özel bir hastaneye yatırmışlar. Gördüğüm işkence nedeniyle de burada el ve ayaklarımdaki 11 parmağım doktorlar tarafından kesildi."

Tehdit edilince Ankara'ya döndü...

DHA, Van muhabiri Orhan Aşan ve Arif Karakaş'ın haberine göre hastanede tedavi görürken gelen polislere eşinden gördüğü işkenceyi anlattı ancak Tayfur Çeliktop kaçmayı başardı.

Hastaneden taburcu olup, Gaziantep’te yaşayan kayınvalidesinin evinde bulunurken kocasının tehditlerine maruz kaldığını, silahla tehdit edildiği için kendisini soran yakınlarına iyi olduğunu söylediğini belirten Gülfidan Sepil, iyileştikten sonra kocası ve çocukları ile birlikte Ankara’ya döndü.

"Avukata bütün olanları, beni 5 ay boyunca odada bağladığını, gördüğüm şiddeti, işkenceyi anlattım"

Sepil, tüyler ürperten ifadesine şöyle devam etti:

 "Ankara’ya döndükten sonra her zamanki gibi yine beni dövmeye başladı. Dövdükten sonra kızım da ’Anne git kendini kurtar’ dedi. Çocuklarım da korkuyor polisleri arayamıyor, çünkü çocuklarıma da şiddet gösteriyordu. Eşim beni dövüp evden çıktıktan sonra kapıyı açtım, kendimi sokağa attım. Kulağım patlamıştı, kulağımdan kan akıyordu, bayılmışım. O sırada sokaktan geçen bir kadının ambulansı araması sonucu gözümü hastanede açtım. Beni Numune Hastanesi’ne yatırdılar ve 1 gece hastanede kaldım. Sabah olunca Yıldız Karakoluna gittim. Daha sonra avukat geldi. Avukata bütün olanları, beni 5 ay boyunca odada bağladığını, gördüğüm şiddeti, işkenceyi anlattım. Karakoldan ayrılınca da eve gitmek yerine Van’a geldim. Van’daki abime sığındım. Kocamın ömür boyu sürünmesini istiyorum. Cezasını çeksin istiyorum. Davacıyım, şikâyetçiyim. O cezaevine girerse ben çocuklarıma bakarım."

Ve bir fırsatını bulup Van’a kaçmayı başardı...

Ağabeyi tarafından Van Adliyesine götürülen Gülfidan Sepil burada da suç duyurusunda bulundu. Kardeşinin gördüğü şiddetten kısa süre önce haberdar olduğunu belirten ağabey Lami Sepil de, "Devlete sığındık, inşallah devlet bu işin peşini bırakmaz" dedi.

Gülfidan ve ağabeyi Lami Sepil savcılığa verdikleri ifadenin ardından Van Yaşam, Kadın, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi’ne başvurdu.

Gülfidan Sepil’in başvurduğu Van Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi aktivisti Gülmay Gümüşhan, 15 yıldır kadına yönelik şiddet alanında çalışma yaptığını, bugüne kadar böylesi bir olayla karşılaşmadığını söyledi.

Gümüşhan, "Gülfidan’ı gördüğümde resmen aklım tutuldu. Bir insan böyle bir duruma getirilir mi?Gülfidan’ın davasını Yaka Koop olarak biz takip edeceğiz. Yaka Koop’un gönüllü avukatları Helin Özgökçe ve Deniz Işık ile beraber olayın takipçisi olacağız. Bu adamın yakalanıp en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyoruz." dedi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraVananne
Görüş Bildir