Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

16 Kısa Madde ile Gelecek Teknolojisinde Bizi Neler Bekliyor?

 > -

Önümüzdeki 100 yıla iletişim teknolojileriyle beraber biyoteknoloji, nanoteknoloji ve yapay zeka damgasını vuracak.

1. 

2020′li yıllarda maliyeti kuruşlarla konuşulacak çipler artık her yerde olacak ve bu da bilgisayarlar ve internetin görünmez olmasını sağlayacak. Bugün nasıl elektriğin varlığını sorgulamıyorsak, yakında bilgisayarların varlığını da fark etmeyeceğiz.

2. 

Yakın gelecekte her şey mobilleşecek ve bulut teknoloji üzerinden sağlanacak. Gelecekte etrafta hiç bilgisayar görmeyeceksiniz. Hatta bilgisayar sözcüğü literatürden dahi silinecek.

3. 

Sürücüsüz otomobiller sayesinde trafik kazası kavramı da sözlükten silinecek, milyonlarca dolarlık zarar sona erecek.

4. 

2020′li yıllarda pek çok kişi sürücüsüz otomobil sahibi olacak. Dijital bir ekrana sahip olan otomobilinizden bir bakışta evinizde çocuğunuzu izleyebileceksiniz.

5. 

Yoldayken olası sağlık riski durumunda size ilk müdahaleyi arabanız yapacak. Arabanız, doktorunuz olacak.

6. 

Yabancı dil sorunu ortadan kalkacak. Kontak lenslerimiz karşımızdaki yabancının söylediklerini anında tercüme edecek. Karşılaştığınız insanların kim olduğunu söyleyen ve sizin için anlık çeviri yapan gözlüklere hazır olun!

7. 

Gözlük takmayı sevmiyor musunuz? Hiç sorun değil, çünkü bir sonraki adım lensler...

8. 

Tıpta devrim olacak. Nanoteknoloji kanserde kemoterapinin yerini alacak. Hedefe yönelen akıllı ilaçlar kanserli hücreleri yok edecek. Akıllı tuvaletlerimizde yer alacak DNA çipleri, kanseri yıllar öncesinden tespit edebilecek. Laboratuvarda üretilen organlar insanlara nakledilecek.

9. 

Gelecekte oturma odanızın dört duvarı dijital ekranlarla kaplı olacak. Bir yeriniz ağrıdığında duvar kâğıdınızın önüne geçip “robot doktora” muayene olabileceksiniz.

10. 

Felçli insanlar, yapmak istedikleri birçok şeyi sadece düşünce gücüyle yapabilecek.

11. 

Dijitalleşen ilk endüstri müzik oldu, onu medya izledi. Çok yakında eğitim, tıp ve ulaşım da dijitalleşecek.

12. 

Alışveriş de dijitalleşecek ve internetten alışveriş yaparken 3 boyutlu olarak vücut ölçülerinizi bulutta sakladığınızdan aldığınız her şey üzerinize olacak.

13. 

Gelecekte internet ağı yerini beyin ağına bırakacak. Anılar ve duygular internette yer alacak. Dijital internetin yerini duygulardan oluşan zihin ağı alacak. Ve açıkçası gençler bunu çok sevecek, ilk buluşmalarının, ilk öpüşmelerinin, ilk danslarının duygularını bu şekilde paylaşacaklar.

14. 

Gelecekte rüyaları kaydedip izleyebileceğiz. Bir düğmeye basıp rüyanızı izleyebileceksiniz.

15. 

Herhangi bir şeye dokunmayacağız biz sadece göreceğiz ve gerçekleşecekler. Televizyondaki kanalları zihin gücüyle değiştireceğiniz, internete telepatik olarak gireceğiniz ve iş arkadaşlarınıza fiziksel klavyede yazarak değil de sadece düşünerek e-posta göndereceğiz.

16. 

Gelecekte sanatçılar, komedyenler, tasarımcılar ve tüm yaratıcı meslekler çok önemli hale gelecek. Çünkü kalan her şeyi robotlar yapacak. Her devrimde kazananlar olduğu gibi kaybedenler de vardır. Bu devrimin kaybedenleri “aracılar” olacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
havasutoprak

2000 milenyum çağı dediniz 2012 kıyamet dediniz şunu bunu dediniz. Ayrıca şu robot mevzusunun suyu çıktı. Bu dedikleriniz olsa bile kullanan ultra zenginler olacak. Senin kentsel dönüşüme vermediğin evine kimse akıllı ekranlar koymaz.

mekanikdesign

Bunlar hep insan ırkını yok edecek şeyler

Gizli Kullanıcı

Hisleri duyguları iletişimi yok edecek diyelim

hacitalha

Çoğu abartı. 2010lu yıllar için de birçok şey söyleniyordu. Uçan arabalar piyasada yok maalesef

bronz-sisko-kiz-heykeli

tercümanım lan ben 7 yıl okul okudum, 1 sene sadece das kapitalden küçük bi bölüm çevirmeme gitti! lens o olm, yuvarlak yumuşak yavşak bişi, nasıl çevircek?? hakaret sayıyom... hemen yapay zeka hareketine savaş çıkarmalıyım <3

lahme

8 mühendislik fakültesi bitirsem hayatta kalırmıyım?

Başlıklar

Robotmüzik
Görüş Bildir