15 Temmuz Gecesi Genelkurmay'daki Sivilin Kim Olduğu Anlaşıldı

 > -
Abone ol

FETÖ'cü subayların, darbe girişimi gecesi Genelkurmay Karargâhı'na yaptıkları baskın sırasında da ByLock adlı şifreli program ile haberleştikleri ortaya çıktı. Savcılık, komutanların derdest edildiği sırada görüntülere yansıyan sivil kıyafetli sırt çantalı kişinin, Akar'ın eski emir astsubayı Serhat Pahsa olduğunu tespit etti…

Ankara Başsavcılığı'nca darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Genelkurmay Karargahı'na ait kameralardan elde edilen görüntüler, cuntacıların nasıl haberleştiğini de ortaya koydu. 

Sözcü'den Asuman Aranca'nın ulaştığı görüntülere göre, Genelkurmay Başkanı ile kuvvet komutanlarını zor kullanarak derdest edenlerin, sık sık telefonlarına aynı anda gelen mesajları okudukları ve buna göre hareket ettikleri anlaşıldı.

Akar'ın emir subayı çıktı

Org. Akar'ın eski astsubayı Serhat Pahsa karargahtaydı.

Kameralara yansıyan görüntülerde, TRT'de sözde darbe bildirisinin okunduğu saat 23.34'te cuntacılara ortak bir mesaj gönderildiği görüldü. 

Görüntülere yansıyan sivil kıyafetli sırt çantalı kişinin de 27 Mayıs 2016'da emekliye ayrılan ve Orgeneral Akar'ın emir astsubaylığını yapan Başçavuş Serhat Pahsa olduğu tespit edildi. 

Pahsa'nın, MİT tarafından FETÖ'cü olduğu belirlenerek Genelkurmay'a gönderilen 3 bin kişilik listede adının yer aldığı öğrenildi. 

Tasfiye listesinde yer aldığını öğrenen Pahsa'nın bu nedenle YAŞ toplantısını beklemeden emekliye ayrıldığı tahmin ediliyor.

Sivil olmasına rağmen üstlerine emir veriyor

Karargahı basan FETÖ'cü darbeci askerler 15 Temmuz gecesi ByLock adlı şifreli programı işte böyle kullanmış.

Pasha'nın darbe gecesinin koordinatörlerinden biri olduğu ve emekli astsubay olmasına karşın, kendisinden rütbeli olan askerlere talimat verdiği kameralara yansıdı. 

Pahsa, darbe girişimi başarısız olunca yurt dışına kaçtı. Hakkında yakalama kararı verildi. Serhat Pahsa'nın adı, Genelkurmay Başkanı Akar ile 2. Başkan Yaşar Güler'i dinleyen isimler arasında yer alıyordu. 

Akar'ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan Genelkurmay eski Başkanı Necdet Özel'i, makam odasına böcek koyarak dinlediklerini itiraf etmiş, “Ben dinlemeyi bırakınca bu işi Serhat Pahsa ve soyadını bilmediğim Şener isimli başçavuşa yaptırmışlar. Serhat ve Şener Başçavuşlar Hulusi Akar'ın emir astsubaylarıydı” ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz hafta 15 Temmuz gecesi Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının darbeci askerler tarafından götürüldüğü anların görüntüleri ortaya çıkmıştı.

15 Temmuz Gecesi Genelkurmay Karargâhı’na Baskın Anı Kamerada - onedio.com
15 Temmuz Gecesi Genelkurmay Karargâhı’na Baskın Anı Kamerada - onedio.com

Asuman Aranca / Sözcü

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir