Görüş Bildir
Haberler
15 Temmuz Gazileri Yeninden İfadeye Çağrıldı: 'Muhalif Gazilere Gözdağı Veriliyor'

15 Temmuz Gazileri Yeninden İfadeye Çağrıldı: 'Muhalif Gazilere Gözdağı Veriliyor'

Genelkurmay Çatı Davası kapsamında bazı 15 Temmuz gazileri ve şehitlerinin yakınları tekrar ifadeye çağrıldı. İfadede sorulacak soruları daha önceden yanıtladıklarını söyleyen gaziler tedirgin olduklarını ve gözdağı verilmek istendiğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin üzerinden 4,5 yıl geçti. Aradan geçen sürede, darbecilerin yargılandığı davaların büyük çoğunluğunda karar çıktı. Bazı davalar ise sürüyor. 

Yargılamalarda, darbe girişimine karşı koyarken hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar da müşteki ve mağdur sıfatıyla ifade verdi.

251 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 734 kişinin yaralandığı darbe girişimi nedeniyle açılan davaların en önemlilerinden biri de Genelkurmay Çatı Davası.

İfadede sorulacak sorular şöyle:

İfadede sorulacak sorular şöyle:

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, Genelkurmay Çatı Davası'nın görüldüğü Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi, darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlara sorulmak üzere, mahkemelere talimat yazısı gönderdi. 29 Ocak'ta yazılan talimat yazısında mağdur ve müştekilere şu soruların sorulması istendi:

  • İlgilinin 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimi sırasında yaralanıp yaralanmadığı, yaralanmış ise olay günü nerede ve ne şekilde yaralandığı anlaşılacak şekilde olay gününe ilişkin bilgi ve görgüsü,

  • Söz konusu olaya ilişkin maddi zararının bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise nevi ve miktarı,

  • Hastane raporunun bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise raporları hangi hastaneden aldığı,

  • Söz konusu olaya ilişkin şikayetinin bulunup bulunmadığı ve katılma talebinde bulunup bulunmadığı, 

  • Söz konusu olaya ilişkin daha önce herhangi bir soruşturma veya kovuşturma dosyasında beyan verip vermediği.

Bazı gaziler tedirgin

Bazı gaziler tedirgin

Mağdur ve müştekilere gönderilen bu sorular, bazı 15 Temmuz gazilerinde tedirginliğe yol açtı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar için toplanan paraların akıbetini soran bazı gaziler, yöneltilen soruları daha önce yanıtladıklarını belirtiyor.

Yanıtlar dava dosyasında var

Yanıtlar dava dosyasında var

Çeşitli eylemler ve basın açıklamaları yaparak kendileri için toplanan paraların akıbetini soran gaziler, kendilerine yöneltilen soruların yanıtlarının dava dosyalarında olduğuna dikkati çekiyor.

Gaziler, yeniden ifadeye çağrılarak, yaptıkları eylemler nedeniyle kendilerine gözdağı vermenin amaçlandığı iddia ediyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
171
28
18
13
6
4
4
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

çocukken ağzımızda bi laf vardı. ne şehittir ne gazi bok yoluna gitti niyazi diye, bunların durumu da tam olarak bu. bi de 15 temmuz olayını hala darbe giriş... Devamını Gör

Kimoki San

15 Temmuz balonu hava kaçırmaya devam..

Bozkurt

Bir taraftan araştırma önergelerini reddet, öbür taraftan "destan" dediğin olayın gazilerine gözdağı ver. Neyi saklamaya çalışıyorlarsa artık!