Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

144. Doğum Gününde Analitik Felsefenin Babası Bertrand Russell'dan 21 Düşündürücü Alıntı

2.6bPAYLAŞIM

Bertrand Arthur William Russell, 1950 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi İngiliz filozof, mantıkçı, matematikçi, tarihçi, yazar, sosyal eleştirmen ve siyasal eylemcidir. 20. yüzyılda düşün tarihine yaptığı katkılarla büyük ilgi gören analitik felsefenin babası Russell'dan, 144. doğum günü şerefine 21 muhteşem alıntı sizlerle:

1. "Akıllılar hep kuşku içindeyken aptallar küstahça kendinden emindir."

2. "Aşktan korkmak, yaşamdan korkmak demektir ve yaşamdan korkanlar şimdiden üç kez ölmüşlerdir."

3. "Ahlak değerlerinin öznelliğine ilişkin savlar nasıl çürütülebilir bilmiyorum, ama keyfi bir zalimliğin yanlış olmasının tek nedeninin bundan hoşlanmayışım olduğuna da kendimi inandıramıyorum."

4. "Ben dine hastalık olarak bakıyorum. İnsan ırkı için adı konmamış bir sefaletin kaynağı..."

5. "Benim dinim şudur: Her görevi yapmak ve bunun için hem burada hem de buradan sonra bir ödül beklememek."

6. "Bir kişinin benimsediği din, birkaç istisna haricinde, toplumun kabul ettiği dinle aynıdır ve bu da, kişinin söz konusu dini benimsemesine çevresel etkilerin sebep olduğunu açıkça ortaya koymaktadır."

7. "Düşünce özgürlüğü lehindeki temel sav; bütün inançlarımızın kuşku götürür olmasıdır."

8. "Düşünürler arasında can düşmanımın aleyhimdeki konuşmasını, felsefeden habersiz bir dostumun konuşmasına üstün tutarım."

9. "Eğitimin amacının zihinsel özgürlük olduğu bir dünya isterdim..."

"Gençlerin aklını, onları bütün hayatları boyunca nesnel kanıtların oklarından koruyacak olan bir zırhın içine sokmamalı. Dünyanın açık kalplere ve aydın insanlara ihtiyacı var ve bunu statik sistemlerle elde edemeyiz."

10. 

"Eğer ben Dünya ve Mars arasında eliptik bir yörüngede güneşin etrafında dönen Çin seramiği bir çaydanlık olduğunu öne sürseydim ve bu çaydanlığın en güçlü teleskoplarımızla bile tespit edilemeyecek kadar küçük olduğunu ekleyecek kadar da dikkatli olsaydım, kimse bu görüşümün tersini kanıtlayamazdı. Ama devam edip de bu savımın yanlışlanamaz nitelikte oluşundan dolayı insan aklının ondan kuşku duymasının kabul edilemez bir küstahlık olacağını söyleseydim, herkes haklı olarak saçmaladığımı düşünürdü. Ancak, eğer böyle bir çaydanlığın varlığı eski kitaplarca onaylansaydı, her Pazar günü kilisede kutsal gerçeklik olarak öğretilseydi ve okullarda çocukların beynine kazınsaydı, onun varlığından kuşku duymak bir gariplik belirtisi olarak görülür ve o kuşkuyu duyan kişiye yakınçağda bir ruh doktoruyla ya da daha önceki çağlarda bir Engizisyon yargıcıyla bir randevu alınırdı."

11. "Erkeklerin çoğu kadınların etkisi altında kalmaktan korkarlar..."

"Fakat kendi şahsî tecrübelerimin ışığı altında söyleyebilirim ki bu pek aptalca bir korkudur. Bana öyle geliyor ki fizikî bakımdan olduğu kadar fikirsel bakımdan da erkek kadına ve kadın erkeğe muhtaçtır. Kendi yaşamlarım açısından konuşmak gerekirse, sevdiğim kadınlara çok şeyimi borçluyum ve şunu itiraf edebilirim ki onlar olmasaydı, son derece dar görüşlü bir insan olabilirdim."

12. "İnsanların düşünceleri çoğunlukla kendilerini huzurlu kılacak tarzda kurulmuştur. Çoğu insan için doğruluk ikincil bir öneme sahiptir."

13. "Eğer bir filozof olmak istiyorsanız, yalnızca eğitiminizin zaman ve mekanına ve anne-babalarınızın ve öğretmenlerinizin size söylediklerine dayanan inançlardan elinizden geldiğince kurtulmaya çalışmalısınız."

14. "Her şeyin bir nedeni varsa, Tanrının da bir nedeni olmalıdır. Nedensiz herhangi bir şey var olabiliyorsa, bu Tanrı gibi Dünya da olabilir."

15. "İnsanlığın iki tür ahlak anlayışı vardır; Biri sözünü edip uygulamadığımız; diğeri, uygulayıp sözünü etmediğimiz."

16. "Tek kitaplı adamdan kork!"

17. "İnsanlar düşünmekten, yeryüzündeki her şeyden daha fazla; harap olmaktan hatta ölmekten bile daha fazla korkarlar."

18. "Ne kadar az bilirseniz, onu o kadar şiddetle savunursunuz."

tinypic.com

19. "Kendi refahımızı, herkesin refahının güvence altına alınmasının dışında bir yolla güvence altına alamayız. Kendinizin mutlu olmasını diliyorsanız, başkalarının da mutlu olmasına rıza göstermek zorundasınız."

20. "İnsanlar bilgisiz doğar, aptal değil; sadece eğitilerek aptal olurlar."

21. "Düşüncelerim için ölmeyi göze almam çünkü yanılıyor olabilirim."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
beyda-bucak

#10 tam Dünya sistemimizi anlatmış. Bir de sonuncusu hoşuma gitti

stas-kuzin

bende adam bi şey diyecek diye habire okudum ama tıssss bu n ya adam var i.önce yaşamış 4.000 yıl önce bgünü anlatmış bu 100 yıl önce bişey öprenmemiş

leagueoflegends

#10 gerçekten çok haklı

vlknsn

#15 ve # 21 çok iyi dinle alakalı olanlar da "fikrimce" boş:)

itsasin

Ne kadar az bilirseniz, onu o kadar şiddetle savunursunuz

Görüş Bildir