Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

11 Eylül Saldırıları ve 9 Komplo Teorisi

-
Abone ol

11 Eylül saldırılarının üzerinden 13 yıl geçti, ama saldırıların kaynağına dair tartışmalar bitmedi. Bu süre içinde dile getirilen komplo teorilerini boşa çıkarmak için çok sayıda resmi soruşturma yapıldı.

Ama ne zaman bir teori yalanlansa, gözler bir başka "yanıtlanamayan soru"ya çevrildi.

İşte, internette dolaşan komplo teorilerinden bazılar:

1. Uçaklar neden durdurulmadı?

ABD ordusu, kaçırılan 4 uçaktan hiçbirini düşüremedi. Dönemin Başkan Yardımcı Dick Cheney'nin "Uçakları düşürmeyin" talimatı verdiği iddia ediliyor.

Fotoğraf: AP

2. İkiz Kulelerin çöküşü normal mi?

Kulelerin daha uzun sürede ve yana doğru yıkılmaları gerektiğini öne süren bazı uzmanlar, yıkımın önceden planlanmış kontrollü patlamalar nedeniyle gerçekleştiğini savunuyor. 

Fotoğraf: AP

3. 7 numaralı bina neden yıkıldı?

Çelik kafesli bir binanın yangından yıkılmasının normal olmadığını savunan komplo teorisyenleri, ABD istihbaratının bulunduğu 7 numaralı binanın da patlayıcılarla kontrollü olarak yıkıldığını belirtiyor.

4. Gerçekten yolcu uçağı mıydı?

Görüntülerde güney kuleye çarpan uçağın camları gözükmüyordu. Komplo teorisyenlerine göre uçak, orduda kullanılan Boeing 767 tipi yakıt ikmal uçağıydı ve içinde yolcu yoktu.

5. Pentagon'u uçak değil füze ile mi vurdu?

Pentagon'a saldıran Boeing 757 değildi. Profesyonellerin idare ettiği bir füze, küçük bir uçak ya da insansız uçak çarptı.

6. Saldırıların arkasında İsrail mi var?

Bazı komplo teorisyenlerine göre İsrail, ABD'nin Arap ülkelerine müdahale etmesi için böyle bir plan hazırladı. Bu nedenle İkiz Kuleler'de çalışan yaklaşık 4 bin İsrail vatandaşının büyük bölümü saldırı günü binada değildi.

7. Kimlikleri neden belirlenemedi?

Uçakları kaçıran militanlar hakkında çelişkili bilgiler ortaya atıldı. Bu isimlerden bazılarının yaşadıkları ve ABD'ye rahatça girip çıktıkları öne sürüldü.

8. Dördüncü uçağın parçalarına ne oldu?

Uçağı füzeyle vurdular; havada infilak ettiği için de enkazı geniş bir alana yayıldı.

Fotoğraf:  Reuters

9. United Airlines ve American Airlines hisselerine ne oldu?

Borsadaki hisseleri düştü. Bu durum büyük hisse sahiplerinin saldırıyı önceden bildiklerine işaret ettiği iddia edildi.
Fotoğraf:  Reuters

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
son_dans

inandırıcı geldi

Görüş Bildir