Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

100 Yılı Aşkındır Nesli Tükendiği Düşünülen Dev Kaplumbağa Türü Galapagos Adaları'nda Bulundu!

-

En son 1906 yılında görülen ve o günden beri volkanik faaliyetler sonucu nesillerinin tükendiği düşünülen kaplumbağa türlerinden biri olan Dev Fernandina Kaplumbağası, Galapagos Adaları'nda 112 yıl sonra tekrar bulunmuş. Detaylar ve daha fazlasını içeriğimizde bulabilirsiniz. 

Kaynak 1 2

Galapagos Adaları'ndan gelen güzel bir haber sayesinde, 100 yılı aşkındır nesli tükendiği düşünülen bir dev kaplumbağa türünün bölgede bulunduğu öğrenildi.

Animal Planet tarafından çekilecek belgesel için yapılan araştırma kapsamında bulunan dev kaplumbağaların, 112 yıl önce olan bir volkanik patlama ile nesillerinin tükendiği düşünülüyordu.

Çevre Bakan'ı Marcelo Mata, Twitter hesabından bu güzel haberi herkese duyurdu.

"Volkanik patlamalar sebebi ile geçen yüzyılda nesillerinin tükendiği düşünülüyordu fakat son zamanlarda yapılan keşifler belki de birkaç tanesinin adada hayatta kalmış olabileceğini gösteriyor."

Chelonoidis phantasticus ya da bir diğer adıyla Dev Fernandina Kaplumbağası, en son 1906 yılında görülmüş ve o günden beri nesillerinin tükendiği düşünülüyormuş.

Volkanik faaliyetler açısından çok aktif bir bölge olan Galapagos Adaları'nda, önceden 14 dev kaplumbağa türü yaşarken, yanardağ patlamaları sonucu bu tür çeşitliliği 10'a düşmüş.

1964'de bölgede kaplumbağa ısırıkları ve kabukları ile karşılaşılsa da canlı olarak bir Fernandina kaplumbağası bulunamamış.

Fernandina Adası, Galapagos Adaları'ın üçüncü büyük adasıdır.

Ekip liderleri başta olmak üzere araştırmacı ekip yaptıkları keşiften son derece gurur duyuyor.

Ekip lideri Galante; "Hayatını hayvanlara adamış bir biyolog olarak bu benim en büyük bilimsel başarım" diyor.

Dişi kaplumbağanın keşfi nesli tükendiği düşünülen diğer hayvanların da yaşıyor olma ihtimaline umut oldu.

Tür çeşitliliği zenginliği ile Darwin'in de evrim teorisini geliştirmesine önayak olan bölgelerden biri olan Galapagos Adaları, 1976'da UNESCO tarafından "Dünya Miras Alanı" olarak belirlendi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir